Rīta Panorāma

Grupai "Eridana" jauna dziesma "Būt tā" par godu kāzām

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Intervija ar "Apvienotā saraksta" dibinātāju Uldi Pīlēnu

Pīlēns norāda uz Kariņa vājo vadības stilu un manipulēšanu

Līdzšinējā premjera Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība") vadības spējas nebija tādas, kas spētu nodrošināt jaudīgu koalīcijas darbu, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" izteicās līdzšinējo koalīcijas partneru – "Apvienotā saraksta" – dibinātājs Uldis Pīlēns. Viņš arī vairākkārt norādīja uz Kariņa divkosību un manipulēšanu ar sabiedrību, izsakot nepatiesus apgalvojumus.

"Apvienotais saraksts", pēc Pīlēna vārdiem, līdz pēdējam cerējis, ka "Jaunā Vienotība" nākamās valdības veidošanā nāks pie prāta un sapratīs, ka Latvijas "starptautiskā reputācija, mūsu pilsoņu sapratne par to, kādā veidā tiek vārīta politiskā zupa, neatbilst šiem standartiem, kas tagad nāk ārā".

"Tas bija grūts lēmums [palikt opozīcijā]. Visi "Apvienotā saraksta" deputāti vienbalsīgi atbalstīja šo lēmumu. Tā jau nav, ka distancējāmies no Siliņas valdības veidošanas procesa. Vienkārši tas aizgāja tik neloģiskā gaisotnē," teica Pīlēns.

Aivara Lemberga faktors bijis tikai viens no iemesliem, kādēļ "Apvienotais saraksts" nolēmis nepiedalīties jaunās valdības veidošanā. 

"Paskatīsimies nedaudz plašāk uz šo tēmu. Protams, Aivara Lemberga faktors un izteikumi Krievijas iebrukuma sākumā mums radīja ļoti lielas bažas par to, ka viņa vadītā partija, kas ir potenciālās koalīcijas partneris, visu laiku stimulēs retoriku starptautiskajā auditorijā, kad kaimiņos notiek karš, kas nav līdz galam saprotama," sacīja Pīlēns.

"Ir vēl otra tēma – esošās koalīcijas darba spējas ir atkarīgas no vadītāja. Ja Krišjānis Kariņš, manuprāt, ir nomērķējis savu nākotni saistīt ar Briseli, tad tikai nedaudz skaties, kas notiek [valstī]. Ja nav trenera, kas savāc kopā visu komandu, tad arī komandas jauda nav tāda, kādu redzējām vakar [Latvijas izlases basketbola spēlē ar Vāciju]."

Pīlēns arī uzsvēra, ka piedāvājis paplašināt valdību ar profesionāļiem, kas spētu risināt krīzi.

Viņš noliedza informāciju, ka viņam esot piedāvāts ekonomikas ministra portfelis: "Tas neatbilst patiesībai, tas ir vēl viens manipulācijas instruments, ko piekopj aizgājušais premjers Kariņš. Ne viņš, ne Siliņas kundze nepiedāvāja, mums nekad nebija diskusiju par tādu tēmu."

Tāpat Pīlēns netieši norādīja uz Kariņa divkosību, partiju savstarpējās sarunās sakot vienu, bet plašākai publikai – pavisam ko citu.

"Tajā laikā, kad man ļāva piedalīties sarunās valdības veidošanas procesā, iekšā runājām vienu –

Kariņš teica, ka esam superīgi partneri, labāku, intelektuālu resursu viņš nav savā karjerā redzējis, bet, izejot ārā pie preses, no viņa skan kaut kas cits.

Krišjāni, kas tas tāds ir? Tā ir politika," atzina Pīlēns.

Viņš arī pavēstīja, ka "Jaunā Vienotība" Edgaru Rinkēviču kā kompromisa figūru Valsts prezidenta vēlēšanās piedāvāja vēl pirms iepriekšējā prezidenta Egila Levita izvirzīšanas.

Savukārt ministru portfeļu sadalījumā un personālijās, kas trešdien parādījās medijos, pēc Pīlēna domām, nav nekā no jaunās dinamikas, kuras trūkumu Kariņš iepriekš pārmeta līdzšinējiem koalīcijas partneriem.

"Apvienotajam sarakstam" un "Jaunajai Vienotībai" arī ir atšķirīga izpratne par to, kas ir krīze. "Ja Siliņas kundze teica, ka krīze ir tad, kad nav elektrības, tā ir pārāk vienkārša izpratne par to, kur atrodamies un kur dodamies," paskaidroja Pīlēns.

Viņu visvairāk šobrīd uztrauc starptautisko partneru reakcija uz to, ka "Jaunā Vienotība" valdībā "ielaiž iekšā sadarbības partneri – Zaļo un zemnieku savienību –, kas savukārt sadarbojas ar partiju, kuru vada Latvijas stratēģiskā partnera – ASV – sankciju sarakstā iekļauta persona.

"Ja uzņēmējiem ir jāpierāda bankām, ka tie nesadarbosies ar sankciju sarakstos iekļautiem partneriem, tad Latvijas politika pilnīgi savādāk skatās uz šo lietu," piebilda Pīlēns.

Atbildot uz jautājumu par iespējamu "Apvienotā saraksta" šķelšanos, Pīlēns uzsvēra:

"Mēs gandrīz gadu esam uz laukuma kā vienots saraksts. Šī ideja par sabrukšanu tiek kultivēta jau no pirmās dienas."

Viņš atklāja, ka šobrīd "visa veida emisāri mēģina pierunāt individuāli gan Nacionālās apvienības, gan "Apvienotā saraksta" cilvēkus – ja ne jūsu saraksts, tad nāciet jūs paši". "Bet es neredzu tādas plaisas, mēs esam nākuši nopietni darboties," uzsvēra Pīlēns.

Ja valdība pieņems jēgpilnus lēmumus par tautsaimniecības attīstību, "Apvienotais saraksts", arī būdams opozīcijā, tādus atbalstīs. 

KONTEKSTS:

Nākamo valdību veidos trīs politiskie spēki – parlamentā lielākā frakcija "Jaunā Vienotība" un līdz šim opozīcijā esošās Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) un "Progresīvie". Šādai koalīcijai būtu 52 balsis, bet ar neatkarīgā deputāta Oļega Burova ("Gods kalpot Rīgai") atbalstu – 53.

Opozīcijā atstāti līdzšinējie koalīcijas partneri – Nacionālā apvienība un "Apvienotais saraksts". "Apvienotais saraksts" dalību Siliņas valdībā noraidīja, paziņojot, ka neatbalstīs "nestabilu, valsts drošību un starptautisko reputāciju vājinošu valdību ar [ZZS politiķa Aivara] Lemberga izšķirošu ietekmi", savukārt Nacionālā apvienība paziņoja, ka ar "Progresīvajiem" valdībā kopā nestrādās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti