Dānija izvietos Latvijā karavīru bataljonu Baltijas valstu aizsardzībai

No 2024. gada vidus Dānija uz Latviju nosūtīs vienu Dānijas Karalisko bruņoto spēku karavīru bataljonu, demonstrējot Dānijas apņēmību turpināt sniegt ieguldījumu NATO austrumu flanga aizsardzībā, paziņojumā medijiem informēja Aizsardzības ministrija.

Dānija uz Latviju nosūtīs 700 līdz 1200 karavīru lielu bataljonu, kas daļu no gada – 4 līdz 6 mēnešus – tiks izvietots Latvijā, savukārt pārējo laiku atradīsies augstas gatavības stāvoklī Dānijā.

Bataljona sastāvs un lielums, kā arī konkrēto rotāciju ilgums būs atkarīgs no NATO un sabiedroto valstu vajadzībām, kā arī drošības situācijas reģionā, norādīja Aizsardzības ministrija.

Nacionālie bruņotie spēki nodrošinās uzņemošās valsts atbalstu, izvietojot Dānijas karavīrus Ādažu bāzē, kur jau iepriekš tika uzņemts Dānijas Karalisko bruņoto spēku kontingents, kas, reaģējot uz Krievijas iebrukumu Ukrainā, tika nosūtīts ar mērķi stiprināt NATO austrumu flanga aizsardzību.

Pērn, reaģējot uz Krievijas pilna apmēra iebrukumu Ukrainā, Dānijas parlaments atbalstīja valdības priekšlikumu nosūtīt uz Latviju līdz 1000 Dānijas karavīru, kas Latvijā ieradās 2022. gada 26. aprīlī.

Savukārt šī gada 27. aprīlī Ādažu bāzē norisinājās Dānijas karavīru pavadīšanas ceremonija, ar ko noslēdzās Dānijas karavīru rotācija Sauszemes spēku Mehanizētajā kājnieku brigādē.

Dānijas karavīri jau līdz šim ir pildījuši dienesta pienākumus Ādažu bāzē izvietotajā NATO Daudznacionālajā divīzijas štābā "Ziemeļi".

Daudznacionālais divīzijas štābs "Ziemeļi" Ādažu bāzē tika izveidots 2019. gada martā ar mērķi uzlabot Baltijas valstu aizsardzību un stiprināt NATO kolektīvo atturēšanu un aizsardzību, nodrošinot komandvadības elementu Baltijas reģionā.

Štāba uzdevumi ir aizsardzības plānošana, militāro mācību un aktivitāšu organizēšana un īstenošana, lai palielinātu iesaistīto valstu savstarpējo savietojamību un spēju kopīgi veikt aizsardzības uzdevumus. Dienesta pienākumus tajā galvenokārt pilda Latvijas, Igaunijas un Dānijas virsnieki.

Latvijas un Dānijas divpusējās sadarbības pamatus aizsardzības jomā nosaka 1994. gada 3. janvārī parakstītais līgums par militārās sadarbības veicināšanu starp Latvijas Republikas Aizsardzības ministriju un Dānijas Karalistes Aizsardzības ministriju.

"Latvija ļoti augstu novērtē Dānijas nepārtraukto un nemainīgo iesaisti NATO austrumu flanga aizsardzības stiprināšanā. Šis lēmums, no 2024. gada vidus Latvijā izvietot Dānijas bruņoto spēku karavīru bataljonu, būs nozīmīgs ieguldījums gan Baltijas valstu aizsardzībā un drošībā, gan kopumā stiprinās NATO atturēšanas un aizsardzības spējas," uzsvēra aizsardzības ministre Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība).

KONTEKSTS:

Latvijā kopš 2017.gada ir izvietota viena no četrām NATO paplašinātās klātbūtnes daudznacionālajām kaujas grupām, ko vada Kanāda. Tā apvieno vairāk nekā 1500 karavīru no 10 valstīm – Kanādas, Albānijas, Čehijas, Islandes, Itālijas, Melnkalnes, Polijas, Slovēnijas, Spānijas un Slovākijas. Ikdienā karavīri kopā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem piedalās mācībās.

Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā uz pastāvīgu rotāciju Latvijā ieradušies arī 300 ASV karavīri. Arī Kanāda paziņojusi par armijas papildspēku nosūtīšanu uz Latviju, Latvijā jau pērn sāka ierasties papildspēki. Arī Spānija pērn ir lēmusi uz Latviju nosūtīt 157 karavīrus papildus esošajiem 350.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti