Kam ministrijas tērēs pārdalīto ES fondu naudu ekonomikas atveseļošanai?

Eiropas Savienības (ES) fondu pārdalītie finanšu līdzekļi tiks piešķirti darbam pie ekonomikas atveseļošanas pasākumiem - ātri ieviešamiem projektiem, kas tiks īstenoti šī gada otrajā pusē un nākamajā gadā. No pārdalītajiem 499 miljoniem eiro vairāk nekā puse jeb 283 miljoni eiro novirzīti transporta jomas projektiem.

ĪSUMĀ:

 • Lielāko daļu ES fondu pārdalīto līdzekļu atvēlēs transporta jomas projektiem.
 • VARAM naudu tērēs arī IKT uzlabojumiem.
 • Ekonomikas ministrija uzsvaru liek uz eksporta veicināšanu, Labklājības ministrija - bezdarbniekiem.
 • Kopumā tiek pārdalīti 499 miljoni eiro.

Kam ministrijas tērēs pārdalīto ES fondu naudu ekonomikas atveseļošanai?Linda Zalāne

  Trešdien Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēdē par iecerētajiem projektiem, kurus īstenos pēc Eiropas struktūrfonda pārdales, informēja vairākas ministrijas. Vides aizsardzības un reģionālā ministrija (VARAM) kopumā iecerējusi ES fondu naudu pārdalīt trīs jomām – reģionālām investīcijām, vides jomai un informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) uzlabojumiem.

  Piemēram, bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes attīstībai tuvākajos gados no Kohēzijas fonda tiks atvēlēti 14,97 miljoni eiro, bet pašvaldības ēku energoefektivitātes projektiem novirzīs 4,5 miljonus eiro.

  "No jaunajiem projektiem viens būtu Finanšu ministrijai. No tiem viens ir eksporta un e-komercijas procesa muitā digitalizācija un modernizācija. Tāpat arī nodokļu pakalpojumu automatizācija. VARAM mēs īstenotu portāla "Latvija.lv" atvēršanu komersantu pakalpojumu sniegšanai. Tāpat arī īstenotu atvieglojumu vienotās informācijas sistēmas projektu, kā arī uzsāktu vienotās datu izplatīšanas un pārvaldības platformas atvēršanu komersantiem, lai šādi radītu apstākļus, kas ļautu daudz jaudīgāk digitalizēt ekonomikas biznesa sektoru," pastāstīja VARAM elektroniskās pārvaldes departamenta direktors Uģis Bisenieks.

  Savukārt Ekonomikas ministrija šajā fondu naudas pārdales procesā lielāko uzsvaru likusi uz eksporta veicināšanu.

  "Kopumā 17,8 miljoni eiro novirzīti programmai ''Starptautiskā konkurētspēja'', kas ir mērķēta uz eksporta veicināšanu. Vēl papildu finansējums fondu pārdales rezultātā piešķirts ilgtermiņa aizdevumu programmas izveidei, kas principā ir tiešs atbalsts uzņēmējiem lielāku projektu veikšanai šobrīd. Arī šis atbalsts fokusēts uz eksportējošiem uzņēmumiem," norādīja Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs Jurģis Miezainis.

  Kopumā Ekonomikas ministrija bija pieprasījusi vairāk nekā 200 miljonus eiro visu aktivitāšu īstenošanai. "Bet iekšējo pārdaļu un pārdales starp resoriem rezultātā saņemti kopējais apjoms ir plus 35 miljoni eiro. Tie pārdalīti no Satiksmes ministrijas elektrifikācijas projekta naudas, un iekšējās pārdalēs ir šie 17 miljoni, kas ir starptautiskās konkurētspējas veicināšanai jeb eksportam," norādīja ministrijas pārstāvis.

  Labklājības ministrijas Eiropas Savienības struktūrfonda departamenta direktore Sarmīte Uzuliņa pastāstīja, ka Nodarbinātības valsts aģentūras īstenotās subsidētās nodarbinātības programmai papildus būs pieejami 40 miljoni eiro. No tiem 14,4 miljoni eiro tiks gūti no ministrijas programmu iekšējām pārdalēm un 23,5 miljoni eiro no Satiksmes ministrijas dzelzceļa elektrifikācijas programmas. Līdztekus tiks īstenoti arī pagaidu nodarbinātības pasākumi cilvēkiem, kuri ir bezdarbnieki, bet nesaņem pabalstu. 

  KONTEKSTS:

  Valdība 19. maijā apstiprināja finanšu ministra Jāņa Reira (“Jaunā Vienotība”) vadītās darba grupas uzdevumā izstrādātos priekšlikumus ES fondu finansējuma pārdalei, lai mazinātu Covid-19 krīzes radītās sekas.

  Ārkārtējo situāciju Covid-19 dēļ Latvijā izsludināja 12. martā. Tās laikā noteikta virkne ierobežojumu un aizliegumu, tai skaitā aizliegti visi publiskie pasākumi un ierobežota pulcēšanās. Vēlāk ārkārtējā situācija pagarināta līdz 9. jūnijam, bet ir mīkstināti iepriekš noteiktie striktie ierobežojumi - atļauta pulcēšanās līdz 25 cilvēku lielām grupām, ievērojot divu metru distanci. 

  Pandēmijas ekonomisko seku pārvarēšanai Latvijā paredzēti īpaši valsts atbalsta mehānismi Covid-19 skartajiem uzņēmumiem, to darbiniekiem, Covid-19 pacientiem un arī visiem uzņēmumiem. Tālab valsts mobilizējusi līdzekļus aptuveni 4 miljardu eiro apmērā.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Ekonomika
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti