Vairāku valstu pārstāvji apspriež aviokatastrofu Irānā; Ruhani paziņo par dialoga iespējamību

Kanāda ceturtdien, 16. janvārī, Lielbritānijas galvaspilsētā Londonā organizē tikšanos ar vairāku valstu pārstāvjiem, kuru pilsoņi ir gājuši bojā Ukrainas pasažieru lidmašīnas aviokatastrofā Irānā. Kanādas, Lielbritānijas, Ukrainas, Zviedrijas un Afganistānas amatpersonas izveidojušas kopīgu grupu, lai koordinētu attiecības ar Irānu saistībā ar šo katastrofu. Tikmēr Irānas prezidents Hasans Ruhani norādījis, ka dialogs ar pasauli joprojām ir iespējams, neraugoties uz spriedzi attiecībās ar ASV.  

ĪSUMĀ:

  • Londonā teikas ārlietu ministri no valstīm, kuru pilsoņi gāja bojā Irānas notriektās Ukrainas lidmašīnas katastrofā.
  • Valstis vēlas koordinēt rīcību un vienoties par prasībām Irānai. 
  • Šīs valstis vēlas, lai visi vainīgie tiktu saukti pie atbildības.
  • Kanāda prasa sev oficiālu statusu Irānā notiekošajā izmeklēšanā.
  • Kanāda sadarbību vērtē kā labu, bet vēloties, lai izmeklētāju dalība būtu oficiāla.
  • Irānā tikmēr turpinās protesti saistībā ar katastrofu un iemeslu noklusēšanu.  
  • Irānas prezidents Hasans Ruhani aicināja uz nacionālu vienotību.
  • Ruhani: Teherāna strādā pie tā, lai izvairītos no kara.
  • Ruhani: Irānas dialogs ar pasauli joprojām ir iespējams.  

Daudziem par pārsteigumu, Irāna ir atzinusi, ka tās pretgaisa aizsardzības spēki 8. janvārī ir notriekuši Ukrainas pasažieru lidmašīnu pie Teherānas. Saistībā ar lidmašīnas notriekšanu Irāna uzsākusi izmeklēšanu un šonedēļ aizturēja vairākus cilvēkus. 176 lidmašīnas pasažieru vidū bija 57 kanādieši, kā arī vairāku citu valstu pilsoņi.

Vairāku valstu pārstāvji apspriež aviokatastrofu Irānā; Ruhani paziņo par dialoga iespējamību
00:00 / 02:46
Lejuplādēt

Lai koordinētu attiecības ar Irānu saistībā ar šo aviokatastrofu, piecas valstis, kuru pilsoņi ir gājuši bojā Ukrainas pasažieru lidmašīnas aviokatastrofā, izveidojušas kopīgu grupu. Kanādas, Lielbritānijas, Ukrainas, Zviedrijas un Afganistānas ārlietu ministri ceturtdien tiekas Lielbritānijas galvaspilsētā Londonā.

Vēl pirms tikšanās Kanādas transporta ministrs Marks Garno paziņoja, ka sanāksmes mērķis ir panākt vienprātību par to, ko pieprasīt no Irānas.

Tāpat tikšot apspriesta arī iespēja uzsākt tiesvedību un jautājums par kompensācijām. Šīs valstis vēlas, lai visi atbildīgie par lidmašīnas notriekšanu tiktu saukti pie atbildības un tiktu veikti pasākumi, lai nodrošinātu mirstīgo atlieku repatriāciju.

Kanāda pieprasa sev oficiālu statusu Irānā notiekošajā izmeklēšanā par lidmašīnas notriekšanu.

Irānā šobrīd atrodas divi Kanādas izmeklētāji kā daļa no starptautiskas izmeklētāju komandas. Trešdien Kanādas un Irānas izmeklētāji kopīgi apmeklējuši aviokatastrofas vietu. Ministrs Garno sacīja, ka sadarbība esot laba, tomēr viņš vēloties, lai izmeklētāju dalība izmeklēšanā tiktu oficiāli noformēta.

„Kā jūs zināt, Irāna ir atzinusi, ka viņi izšāva raķeti un ir solījuši, ka pilnībā sadarbosies. Tā ir mūsu galvenā motivācija – sniegt atbildes upuru ģimenēm. Viņi solījuši pilnībā sadarboties izmeklēšanas ietvaros, lai varam atklāt visus faktus.

Un, ticiet man, Kanāda darīs visu, lai tas notiktu,” uzsvēra ministrs.

Teherānā un citās pilsētās cilvēki protestos pauduši sašutumu par katastrofu un nosodījuši valdību par informācijas noklusēšanu. Viņi pieprasījuši, lai amatpersonas, kas atbildīgas par šo traģēdiju, atkāpjas no amatiem.

Irānas prezidents Hasans Ruhani aicināja uz nacionālu vienotību un pauda nepieciešamību veikt radikālas pārmaiņas veidā, kā tiek vadīta valsts. Runājot par Amerikas Savienoto Valstu un Irānas attiecībām, Ruhani uzsvēra, ka Teherāna katru dienu strādā pie tā, lai izvairītos no militāras konfrontācijas vai kara.

Viņš apliecināja, ka Irānas dialogs ar pasauli joprojām ir iespējams.

KONTEKSTS:

Irānā 8. janvārī ap sešiem no rīta pēc vietējā laika notika Ukrainas aviokompānijas lidmašīnas katastrofa. Desmit minūtes pēc pacelšanās no Teherānas lidostas ar gaisa kuģa apkalpi tika zaudēti sakari, un tad lidmašīna avarēja. Avārija notika pāris stundu pēc tam, kad Irāna bija sākusi ballistisko raķešu uzbrukumu Irākas bāzēm, kurās atradās ASV, arī Latvijas karavīri. Zināms, ka liela daļa no 176 cilvēkiem lidmašīnā bija studenti, kas devās mājās no atpūtas. Pasažieru vidū vismaz desmit studentu bija no Albertas Universitātes Kanādā. Bojāgājušo vidū ir ukraiņi, zviedri, afgāņi, briti un vācieši.

Rietumvalstu drošības iestādēm esot pierādījumi, ka Ukrainas lidmašīnas katastrofā pie Teherānas lidostas iesaistīta Irānas ''zeme-gaiss'' raķete. Teherāna šos apgalvojumus iepriekš noliedza. Ukrainas izmeklētājiem jau dota piekļuve katastrofas vietai, un Irāna ir gatava ļaut arī amerikāņiem, frančiem, kanādiešiem un zviedriem ierasties un pārbaudīt, kā Irāna veic izmeklēšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti