Panorāma

Panorāma

Panorāma

Varēs atgūt komisijas maksu

Izmeklē aviokatastrofu Irānā

ASV mediji: Ukrainas lidmašīnu kļūdas dēļ notriekusi Irāna

ASV augsti stāvošas amatpersonas pieļāvušas, ka pie Teherānas lidostas avarējušo Ukrainas lidmašīnu ar 176 cilvēkiem kļūdas dēļ notriekusi Irāna, vēsta ārvalstu masu mediji.

ĪSUMĀ:

  • ASV sliecas uzskatīt, ka Ukrainas lidmašīnu pie Teherānas notriekusi Irāna.
  • ASV un Irākas izlūkdienesti pieļauj: Lidmašīnu notrieca ar Krievijā ražoto raķeti.
  • Satelīti fiksējuši iespējamus divu raķešu palaišanas brīžus, un pēc tam sprādzienu.  
  • Tramps: kāds varētu būt pieļāvis kļūdu.
  • Kanādas premjers: izlūkdienestu ziņas parāda, ka lidmašīnu notrieca Irānas raķete.
  • Ukraina izmeklē septiņus notikušās aviokatastrofas iespējamos cēloņus.
  • Irāna lidmašīnas notriekšanu noraida, uzskata, ka tai aizdedzies dzinējs.
  • Irānā izvietotas Krievijas pretraķešu aizsardzības sistēmas.
  • Zelenskis sola:  Mēs noteikti noskaidrosim patiesību.  

ASV amatpersonām ir aizdomas, ka Ukrainas lidmašīnu “Boeing 737-800” notriekusi Irānas pretgaisa aizsardzības raķete, ziņo CBS.

Ukraina iepriekš atzinusi, ka pārbauda iespēju, ka lidmašīnu notriekusi raķete, taču Irāna šādu iespēju noliegusi.

"Tajā pašā laikā tajā pašā 2400 metru augstumā lidoja vairāki iekšējie un starptautiskie reisi," paziņoja Irānas Satiksmes ministrija. "Šis stāsts par raķetes trāpīšanu lidmašīnai nekādi nevar būt korekts."

CBS, citējot ASV izlūkdienestu, ziņoja, ka satelīti fiksējuši iespējamus divu raķešu palaišanas brīžus un pēc tam sprādzienu.  

Savukārt “Newsweek” citējis Pentagona un Irākas izlūkdienesta amatpersonas, kuras pieļāva, ka lidmašīnu notriekusi Krievijā ražotā raķete “Tor”.

Darba teorija tiek balstīta satelītu, radaru un elektronisko datu analīzē, ko pastāvīgi ievāc ASV armija un izlūkdienesti, vēsta telekanāli CBS, CNN un izdevums "Newsweek". Izlūkdienesti uzskata, ka Irānas pretgaisa aizsardzības spēki, visticamāk, bija augstā gatavībā pēc raķešu trieciena, atbildot uz ASV rīcību, nogalinot ģenerāli Kasemu Soleimani.  

ASV prezidents Donalds Tramps ceturtdien atzinis, ka viņam ir aizdomas saistībā ar lidmašīnas katastrofu - “kāds varētu būt pieļāvis kļūdu”.

"Ne jau mūsu sistēma," sacīja Tramps. "Tam nav nekāda sakara ar mums."

Vaicāts, vai lidmašīna notriekta kļūdas pēc, Tramps sacīja: "Es nezinu, es tiešām nezinu. Tas ir atkarīgs no viņiem. Kādā brīdī viņi nodos "melno kasti"."

"Ideāli būtu, ja viņi to nodotu [uzņēmumam] "Boeing"," piebilda Tramps, norādot, ka "melnās kastes" nodošana Francijai "vai kādai citai valstij" arī būtu pareiza.

Kanādas premjerministrs Džastins Trudo ceturtdien paziņojis, ka Kanādas rīcībā ir pašu un sabiedroto izlūkdienestu informācija, kas parāda, ka lidmašīnu notrieca Irānas ''zeme–gaiss'' raķete, vēsta CNN.

Viņš pieļāva, ka tas varēja notikt kļūdas dēļ, piebilstot, ka katastrofas izmeklēšanā jāiesaista starptautiskie partneri.  Viņš uzsvēra, ka ir ļoti svarīgi veikt rūpīgu un uzticamu izmeklēšanu.  

Trudo arī norādīja, ka Irāna ļāvusi noprast, ka vēlas paturēt lidmašīnas melnās kastes valsts teritorijā. 

Tikmēr Ukrainas nacionālais drošības un aizsardzības dienests izmeklē septiņus dažādus notikušās aviokatastrofas iespējamos cēloņus. Netiek izslēgts arī terorakts.   

Sākotnēji Ukraina ziņoja, ka vainojams bijis lidmašīnas dzinējs, kas aizdegās, taču pēc tam šo paziņojumu atsauca. Tagad tiek izteikti vairāki avārijas iemesli, arī raķetes trāpījums, terorakts un dzinēja bojājums.

Zināms, ka Irānā izvietotas Krievijas pretraķešu aizsardzības sistēmas, un Ukraina neizslēdz, ka vainojamas tieši tās.

Savukārt Irānas izmeklētāji apgalvo, ka lidaparāts aizdedzies gaisā. Irāna arī nevēlas nodot melnās kastes aviobūves kompānijai “Boeing” ASV. Lai gan Irānai ir tiesības vadīt izmeklēšanu, parasti šādos gadījumos informācija tiek nodota arī lidaparāta izgatavotājiem.

Ukrainā ceturtdien ir pasludināta sēru diena. Prezidents Volodimirs Zelenskis uz Irānu nosūtījis izmeklēšanas komandu. Tur Ukrainas drošības un aizsardzības iestāžu darbinieki meklēs atbildes, kāpēc traģēdija notikusi. Plānots piekļūt melnās kastes informācijai, kā arī identificēt un repatriēt bojāgājušos ukraiņus.

“Ukrainā tiks veiktas drošības apskates pilnīgi visām Ukrainas aviokompānijas lidmašīnām. Ukrainas pilsoņiem ieteicams atturēties no reģiona apmeklēšanas. Ukrainas aviosabiedrībām ir aizliegts lidot Irānas un Irākas gaisa telpā, līdz tiks noskaidroti visi avārijas cēloņi.

 Mēs noteikti noskaidrosim patiesību. Saskaņā ar starptautiskajām tiesībām tiks veikta rūpīga un neatkarīga izmeklēšana,” paziņoja Volodimirs Zelenskis.

KONTEKSTS:

Ukrainas aviokompānijas lidmašīnas katastrofa Irānā notika 8. janvārī ap sešiem no rīta pēc vietējā laika. Desmit minūtes pēc pacelšanās no Teherānas lidostas ar lidmašīnas apkalpi tika zaudēti sakari, un tad tā avarēja.

Avārija notika pāris stundu pēc tam, kad Irāna bija sākusi ballistisko raķešu uzbrukumu Irākas bāzēm, kurās atradās ASV karavīri. Nav gan skaidrs, vai abi notikumi ir saistīti.

Zināms, ka liela daļa no 176 cilvēkiem lidmašīnā bija studenti, kas devās mājās no atpūtas. Pasažieru vidū vismaz desmit studentu bija no Albertas Universitātes Kanādā. Bojāgājušo vidū ir ukraiņi, zviedri, afgāņi, briti un vācieši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti