Irāna oficiāli atzinusi Ukrainas pasažieru lidmašīnas notriekšanu

Irānas bruņoto spēku ģenerālštābs paziņojis, ka 8. janvārī notriektā Ukrainas aviokompānijas pasažieru lidmašīna lidojusi tuvu zonai, kurā notika militāra operācija, un notriekta netīšām, jo armijnieki to noturējuši par ienaidnieka objektu. Līdz ar to Irāna oficiāli atzinusi, ka tās bruņotie spēki ir vainojami lidmašīnas notriekšanā.

Irāna sestdien atzina, ka tās raķete notriekusi Ukrainas pasažieru lidmašīnu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Irānas bruņoto spēku šorīt izplatītajā paziņojumā teikts, ka Ukrainas pasažieru lidmašīna trešdienas rītā tika notriekta kļūdas dēļ, skaidrojot, ka saasinātās spriedzes dēļ Irānas militārie spēki „bija visaugstākajā gatavības pakāpē”. Ap to laiku bija pastiprinājusies ASV kara lidmašīnu aktivitāte pie Irānas robežām, pausts paziņojumā. Ukrainas aviolaineris pēc pacelšanās esot pielidojis tuvu svarīgam Irānas Revolucionārās gvardes „militārajam centram”, un kļūdaini noturēts par „naidīgu objektu". Pasažieru lidmašīnai dots trieciens ar raķeti „cilvēka kļūdas dēļ”, atzina Irānas armija.

“Lidojuma laikā lidmašīna nokļuva tiešā tuvumā vienam no svarīgiem Irānas Revolucionārās gvardes korpusa militārajiem objektiem un pēc formas un lidojuma augstuma atgādināja ienaidnieka objektu,” teikts ģenerālštāba paziņojumā.

Bruņotie spēki atvainojās par lidmašīnas notriekšanu, un teica, ka modernizēs savas aizsardzības sistēmas, lai nākotnē izvairītos no šādām „kļūdām”, bet vainīgie tiks saukti pie atbildības.

Arī Irānas ārlietu ministrs Mohammads Džavads Zarifs savā “Twitter” kontā paziņojis, ka avārija notikusi cilvēciskas kļūdas dēļ krīzes laikā, kuru izprovocējis ASV avantūrisms. Ārlietu ministrs izteicis līdzjūtību bojāgājušo piederīgajiem.

 

Savukārt Irānas prezidents Hasans Ruhani paziņoja, ka Teherāna „dziļi nožēlo šo katastrofālo kļūdu”. Viņš notikušo raksturoja kā „nepiedodamu kļūdu” un apsolījis veikt katastrofas izmeklēšanu līdz pilnīgai tās iemeslu noskaidrošanai. Irānas prezidents norādīja arī uz nepieciešamību novērst pretgaisa aizsardzības nepilnības, lai šādas katastrofas nekad vairs nenotiktu.

Īsi pēc Irānas amatpersonu paziņojumiem Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis aicināja Irānu pilnībā atzīt savu vainu, saukt pie atbildības katastrofas vaininiekus, oficiāli atvainoties, atdot bojāgājušo mirstīgās atliekas, kā arī izmaksāt kompensācijas. Tāpat Ukrainas prezidents izteica cerību, ka katastrofas turpmākā izmeklēšana notiks bez mākslīgi radītiem šķēršļiem.

Arī Kanādas premjers Džastins Trudo sestdien aicināja vainīgos saukt pie atbildības. Viņš pieprasīja „caurskatāmību”, kā arī „taisnīgumu upuru ģimenēm”. Kanādai „šī ir nacionāla traģēdija,” piebilda Trudo.

KONTEKSTS:

Irānā 8. janvārī ap sešiem no rīta pēc vietējā laika notika Ukrainas aviokompānijas lidmašīnas katastrofa. Desmit minūtes pēc pacelšanās no Teherānas lidostas ar gaisa kuģa  apkalpi tika zaudēti sakari un tad lidmašīna avarēja. Avārija notika pāris stundu pēc tam, kad Irāna bija sākusi ballistisko raķešu uzbrukumu Irākas bāzēm, kurās atradās ASV, arī Latvijas karavīri. Zināms, ka liela daļa no 176 cilvēkiem lidmašīnā bija studenti, kas devās mājās no atpūtas. Pasažieru vidū vismaz desmit studentu bija no Albertas Universitātes Kanādā. Bojāgājušo vidū ir ukraiņi, zviedri, afgāņi, briti un vācieši.

Rietumvalstu drošības iestādēm esot pierādījumi, ka Ukrainas lidmašīnas katastrofā pie Teherānas lidostas iesaistīta Irānas ''zeme-gaiss'' raķete. Teherāna šos apgalvojumus noliedza. Ukrainas izmeklētājiem jau dota piekļuve katastrofas vietai, un Irāna ir gatava ļaut arī amerikāņiem, frančiem, kanādiešiem un zviedriem ierasties un pārbaudīt, kā Irāna veic izmeklēšanu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti