Panorāma

Ventilācijai aicina netaupīt

Panorāma

Uzstādīšanai trūkst 3500 eiro

Igaunijā palīdzību uz robežas sniedz valsts iestādes

Siltas telpas, tēja un atbalstošs plecs – kā Igaunijā palīdzēja ukraiņiem uz robežas ar Krieviju

Oktobra sākumā vēstīts par situāciju pie robežpunkta "Grebņeva", kur ukraiņiem, kas tikko kā pavadījuši diennaktis stāvot rindā Krievijā, Latvijā palīdzību nelielā treilerī ar telti sniedza brīvprātīgie. Ar pēkšņu kara bēgļu pieplūdums saskārās arī Igaunija, tomēr nelielajā Luhamā robežpunktā palīdzību sniedza divas Igaunijas valsts iestādes, atvēlot un iekārojot muitas pārbaudēm paredzētu telpu un divus konteinerus.

Telpā, kur Luhamā muitnieki pārbaudīja vieglās automašīnas, pirms apmēram divām nedēļām patvērās ukraiņi, kas tikko bija šķērsojuši Krievijas-Igaunijas robežu. Robežpunkta teritorijā, zem siltas pajumtes, piedāvājot siltus ēdienus, dzērienus un padomu, ukraiņiem palīdzību sniedza Igaunijas valsts iestāžu darbinieki.

Robežpunkta "Luhama" vadītājs Pīters Marans skaidroja: "Viņi bija nosaluši, daudzi no viņiem saslima, jo tik ilgi nācās gaidīt stāvot ārā sliktos laikapstākļos. Tas nav humāni, nepiedāvāt viņiem palīdzību."

Kamēr kara bēgļu plūsma caur nomaļo pašos Igaunijas dienvidaustrumos esošo robežpunktu bija mērena, to diennaktī šķērsoja vidēji 100 ukraiņi, Igaunijas Policijas un robežsardzes pārvaldes darbinieki palīdzību sniedza paši. Taču septembra beigās līdzīgi kā aiz Latvijas robežpunktiem, ukraiņu rindas kļuva garākas, diennaktī punktu šķērsojot ap 400 ukraiņiem. Robežsargi sazinājās ar Igaunijas Sociālās aizsardzības pārvaldi un darbinieki steidzās palīgā.

Krīzes menedžmenta speciāliste Simone Epro pauda: "Mēs darbojāmies četratā. Pārsvarā piedāvājām viņiem siltus dzērienus, kafiju, tēju. Dažiem nepieciešams bija vien plecs, uz kā izraudāties, apskāviens. Mēs vienkārši bijām klātesoši."

Lēmumu sadarboties un doties palīdzēt pieņēma abas valsts iestādes, sazinoties un vienojoties. Ministrs un mediji uz robežu ieradās nākamajā dienā, atminējās Sociālās aizsardzības pārvaldes darbiniece.
Vēlāk palīdzības sniegšanā piebiedrojās arī Sarkanais krusts, vietējās pašvaldības pārstāvji. Un tā arī bija nepieciešama apmēram 10 dienas, ukraiņu plūsma pēkšņi norima.

"Sociālās aizsardzības pārvaldes darbinieku un brīvprātīgo šeit vairs nav, bet viņi ir praktiski viena telefonzvana attālumā. Ja situācija kļūst grūtāka, ja plūsma pieaugs, viņi būs šeit stundas laikā," pauda Marans.

Igaunijas Policijas un robežsardzes pārvaldes pārstāvis skaidroja, ka šī īslaicīgā krīze mudinājusi izstrādāt plānus, ko darīt, ja ukraiņu rindas atkal kļūst tikpat garas vai vēl garākas.

Igauņu robežsargi jau pavasarī noorganizēja, ka uz Luhamā robežpunktu tiek atvesti divi konteineri, kur īslaicīgi patverties ukraiņiem.

Šobrīd arī tie ir tukši, bet vajadzības gadījumā ukraiņi te varēs patverties arī ziemā, jo tie ir apsildāmi. Robežpunkta vadītājs vērtē, ka visi ukraiņi, kas gaidīja rindā, robežu nešķērsoja. Šobrīd arī Krievijas pusē ukraiņi nav manāmi, apliecināja kāda robežšķērsotāja no Latvijas.

"Bet tagad tur nav neviena. Trīs minūtes mēs tur bijām un viss. Tikai lielās mašīnas, kravu automobiļi," teica Rita.

Kur ukraiņi palikuši, versijas ir vairākas, bet pārliecības, ka drošībā ne Igaunijas Policijas un robežsardzes pārvaldes, ne Sociālās aizsardzības pārvaldes darbiniekiem nav.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti