Pasaules panorāma

A. Navaļnija saindēšana: apsūdzētāji, klusētāji un apšaubītāji

Pasaules panorāma

Neveiksmīgs joks izraisa diplomātisku skandālu

Sazvērestības teorijas Covid-19 laikmetā

Sazvērestības teorijas par Covid-19 – kāpēc cilvēki tām tic?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Kopš Covid-19 pandēmijas sākuma dažādas sazvērestības teorijas, baumas un cita veida nepatiesa informācija interneta vidē izplatījusies kā neapvaldāms ugunsgrēks. Cilvēki apšauba gan to, ka vīruss eksistē, gan tā izcelsmi, gan arī dažādu valstu ieviesto ierobežojumu nepieciešamību.

Uzvirmo skepse un protesti

Personiskā brīvība ir neaizskarama, klusēšana ir piekrišana, vienīgā bezriska vakcīna ir atteikšanās no vakcīnas kā tādas – ar šādiem un līdzīgiem saukļiem pēdējās nedēļās ielās izgājuši simtiem cilvēku dažādās vietās pasaulē. Šo cilvēkus vieno skepse par Covid-19 un tā izplatības laikā piemērotajiem ierobežojumiem.

“Esmu šeit, lai parādītu, ka mēs neesam noliedzēji. Nav tā, ka mēs noliedzam to, ka vīruss eksistē. Bet mēs noliedzam tā vīrusa eksistenci, par kuru viņi mums stāsta. Tas ir liels farss, tā ir krāpšanās, kauns Itālijas demokrātijai,” pauda Paskāls Mario Bačo, demonstrācijas dalībnieks Itālijā.

Līdzīgi izteicās cits demonstrācijas dalībnieks Vācijā: “Tas ir acīmredzami. Vairākus mēnešus mums nav bijis slimu cilvēku, tādu ļoti slimu, kurus vajadzētu hospitalizēt. Skaitļi ir ap 200 un 300. Un tie mazinās. Vienlaikus tiek veikta pastiprināta testēšana un ieviesti drošības pasākumi, kas ir nesamērīgi.”

Šaubas dažādās sabiedrības grupās

Dezinformācijas pētnieks, kritiskās domāšanas pasniedzējs Mārtiņš Hiršs atzina, ka faktus par vīrusu apšauba visdažādākās sabiedrības grupas, tajā skaitā arī izglītoti cilvēki. Tas esot saistīts ar to, ka, parādoties tik daudz nepatiesai informācijai, kā tas ir Covid-19 gadījumā un kas ar interneta palīdzību izplatās īpaši ātri, vien retais nesāk apšaubīt faktus. Šādas šaubas, kā uzskata Hiršs, ir parādība, kas novērojama laikā, kad sabiedrībā parādījies kāds neizpētīts fenomens.

“Cilvēkiem ar šiem vienkāršajiem skaidrojumiem vai pārāk sarežģītajiem nav īsti gana. Viņi meklē kaut kādus lielus, globālus skaidrojumus, kas atrisina šo vēlmi pēc skaidrības. Sazvērestības dod “melns, balts” pasaules skatījumu. Mēs – labie nabaga cilvēki –, un kaut kāda tur ļaunā elite augšā, kas mēģina mums kaut ko sliktu nodarīt,” skaidroja Hiršs.

Domnīcas “Atlantic Council” pētnieks, Digitālās izpētes laboratorijas (DFRLab) līdzdirektors Lūkass Andrjukaitis LTV raidījumam “Pasaules panorāma” norādīja, ka konspirāciju teorijas par Covid-19 iespējams iedalīt vairākās kategorijās. Pirmajā, viņaprāt, ietilpst absurdas un dažos gadījumos smieklīgas teorijas. Piemēram, skaidrojums, ka Covid-19 neskars smēķētājus vai ka vakcinēšana nepieciešama, lai visus čipotu un līdz ar to kontrolētu.

Otrajā kategorijā ietilpst tās konspirāciju teorijas, kas vērstas pret konkrētām personām vai valstīm. Piemēram, skaidrojums, ka vīrusu izgudrojis Bils Geitss vai ka pie tā izplatīšanas vainojamas Amerikas Savienotās Valstis.

Trešo kategoriju vieno dusmas pret sabiedrības tā saucamajām vadošajām aprindām – politiķiem, žurnālistiem un zinātniekiem. Piemēram, pieņēmums, ka valdība cenšas ierobežot iedzīvotāju brīvības, attaisnojot savas darbības ar Covid-19 izplatību.

Dezinformācija un līderi

Papildus pieminētajām kategorijām, kā skaidroja Andrjukaitis, ir dezinformācija, ko izplata dažādas valstis. Viena no aktīvākajām esot Krievija. “Krievijas dezinformācija vērsta uz uzbrukumu, un tā ietilpst viņu stratēģiskajos mērķos. Viņi izmanto koronavīrusu, lai šķeltu NATO, kā arī Eiropas Savienības valstu vienotību.

Krievijas dezinformācija ir arī oportūnistiska. Viņi izmanto esošo situāciju, lai sagrozītu faktus vai pat izdomātu tos,” norādīja Adrjukaitis.

Pētnieks apgalvo, ka dezinformāciju par Covid-19 valsts līmenī aktīvi izplata arī, piemēram, Ķīna un Irāna, pielāgojot nepatiesus faktus saviem politiskajiem mērķiem. Piemēram, Ķīna sākotnēji slēpa patieso pandēmijas apmēru, savukārt Irāna vaino ASV un Izraēlu vīrusa izplatīšanā.

Tikmēr pētnieks Hiršs uzsvēra – kad nepatiesu informāciju izplata politiķi un autoritātes, tas var būt īpaši bīstami. “Tā problēma ir tāda, ka politiskā elite sāk atkārtot šos mītus, stereotipus, aizspriedumus par to, kādēļ Covid-19 ir sācis izplatīties. Piemēram, Donalds Tramps, arī Lielbritānijā Boriss Džonsons, pirms viņš pats saslima ar Covid-19, noliedza šādas slimības esamību. Un tie nav tikai kaut kādi alternatīvi, radikāli sazvērestību teorētiķi, kas to stāsta. Tie ir līderi,” uzsvēra Hiršs.

Pētījums: Par sazvērestības teorijām dzirdējuši daudzi

"American Journal of Tropical Medicine and Hygiene" pētījumā pierādīts, ka nepatiesa informācija par Covid-19 vairākos gadījumos novedusi pie cilvēku ievainojumiem vai pat nāves. Vienlaikus skepse par Covid-19 saglabājusies.

ASV bāzētais pētījumu centrs “Pew Research Center” izpētījis, ka 71% respondentu bijuši informēti par teoriju, ka pandēmiju apzināti sarīkojusi pasaules elite. No šiem cilvēkiem aptuveni trešdaļa arī uzskata, ka tā vai nu ir, vai varētu būt patiesība.

“It īpaši tad, kad cilvēki vai nu nesaprot skaidrojumu, kāpēc notiek visas šīs pārmaiņas. Piemēram, cilvēki, var nesaprast no medicīnas viedokļa, kā strādā mūsu ķermeņi, vai nesaprast statistiku. Otrs aspekts ir, ka cilvēkiem šis skaidrojums šķiet pārāk vienkāršs. Nepaveicās. Reizi simts gados ir pandēmijas. Mēs tagad dzīvojam šajā unikālajā brīdī,” komentēja Hiršs.

Vienlaikus arī ASV prezidents Donalds Tramps vairākkārt apšaubījis pandēmijas apmērus. Piemēram, “Twitter” kontā paziņojot saviem 85 miljoniem sekotāju, ka vīrusu iespējams ārstēt ar pretmalārijas medikamentu hidroksihlorhinīnu. Pēc šī informācijas izplatības kāds vīrietis Arizonā nomira, uzņemot hlorohvīnu, ko izmanto zivju tvertņu tīrīšanai. Kā apgalvoja viņa sieva, vīrietis esot centies pasargāties no Covid-19, balstoties uz Trampa izteikumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti