Panorāma

Izgāzušās Krievijas un Ukrainas miera sarunas

Panorāma

Panorāma

Krievijai varētu liegt pieeju SWIFT

Rietumvalstis vienojas par atsevišķu Krievijas banku atslēgšanu no SWIFT sistēmas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Rietumvalstis vienojušās par jaunām finanšu sankcijām Krievijai, kas paredz atslēgt vairākas Krievijas bankas no starptautiskās maksājumu sistēmas SWIFT un liegt Krievijas centrālajai bankai izmantot starptautisko finanšu sistēmu rubļa kursa atbalstīšanai, sestdienas vakarā paziņoja Vācijas valdības preses pārstāvis.

Arī Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba sociālajā vietnē "Twitter" ierakstījis, ka sākts tehniskais darbs, lai varētu sankciju paketē iekļaut arī Krievijas atslēgšanu no globālās finanšu sistēmas SWIFT. Tam iepriekš pretojās Vācija un Itālija, lai gan ASV, Lielbritānija un citas valstis, tai skaitā Baltija, to atbalstīja. Itāliju izdevās pierunāt, bet Vāciju sestdien centās pārliecināt Lietuvas prezidents un Polijas premjers. Galu galā Vācija piekritusi šim solim. Vēlāk Eiropas Savienības līderi nāca klajā ar paziņojumu, ka vienojušies ar sadarbības partneriem par atsevišķu Krievijas banku atslēgšanu no SWIFT sistēmas.

Kas ir SWIFT?

SWIFT ir starpbanku informācijas apmaiņas sistēma, kas, vienkāršā valodā runājot, ir starpbanku e-pasts. SWIFT ļauj drošā un strukturētā veidā bankām savstarpēji apmainīties ar finanšu informāciju, piemēram, nodrošinot starpbanku maksājumu apstrādi un veicinot starpbanku norēķinus.

SWIFT pats nekādā veidā neveic maksājumus. SWIFT, tēlaini izsakoties, ir tikai ziņnesis/pastnieks, kas, identificējot ziņas nosūtītāju un saņēmēju, nogādā informāciju.

Banku identifikācijas kodi, ko izmanto SWIFT ir arī Latvijas bankām, piemēram, "Swedbank" ir HABALV22, SEB – UNLALV2X, "Luminor" bankai – RIKOLV2X. Savs SWIFT kods ir arī Latvijas valsts kasei – TRELLV22 utt. 

Itālija beidzot ir "pielauzta". Itālijas premjerministrs Mario Dragi sestdien, 26. februārī, Ukrainas prezidentam Volodimiram Zelenskim teica, ka Roma pilnībā atbalstīs ES darbu pie sankcijām pret Krieviju, "tostarp tām, kas ietver SWIFT".

Sestdien notika Vācijas pārliecināšana. Lietuvas prezidents un Polijas premjers Mateušs  Moraveckis devās uz Berlīni, lai pierunātu Vāciju piekrist Krievijas atslēgšanai no SWIFT. Pirms šīs tikšanās Polijas premjerministrs Moraveckis aicināja Vāciju nolikt malā "savtīgumu" un "egoismu" un piedāvāt Ukrainas tautai būtisku atbalstu. Moraveckis sacīja, ka līdzšinējā Vācijas palīdzība – ķiveres karavīriem, nevis ieroči – ir joks un ļoti tālu no tā, kas nepieciešams, lai palīdzētu Ukrainai sevi aizstāvēt.

"Sankcijām, sankciju paketei ir jābūt graujošai, jābūt masveida, patiešām milzīgai. Tam ir jābūt saistītam ar SWIFT sistēmu, lai atdalītu Krieviju no visiem darījumiem ar Rietumiem," uzsvēra Moraveckis.

Bankas, kuras tiks atslēgtas no SWIFT, ir "tās, kurām starptautiskā sabiedrība jau noteikusi sankcijas, kā arī nepieciešamības gadījumā citas institūcijas", sacīts Vācijas valdības preses pārstāvja paziņojumā.

Rietumvalstis vienojušās arī aizliegt Krievijas centrālajai bankai "izmantot starptautiskās finanšu transakcijas, lai atbalstītu rubļa [kursu]".

Tiks arī aizliegts Krievijas pilsoņiem izmantot vairāku ES valstu piedāvāto tā dēvēto zelta pasu sistēmu, lai iegūtu ES valsts pilsonību apmaiņā pret investīcijām.

Vācijas valdības preses dienesta paziņojums izplatīts pēc ASV, Francijas, Itālijas, Kanādas, Vācijas līderu un Eiropas Komisijas prezidentes Urzulas fon der Leienas videoapspriedes.

SWIFT – Beļģijas uzņēmums, kas pieder vairāk nekā 2000 bankām un finanšu iestādēm, nodrošina drošus ziņojumapmaiņas pakalpojumus, veicot maksājumus starp bankām triljoniem dolāru vērtībā.

Tikmēr Vācija piekritusi nosūtīt Ukrainai 400 prettanku granātmetējus no noliktavām Nīderlandē, vēsta ziņu aģentūra “Reuters” ar atsauci uz Vācijas Aizsardzības ministriju. Iepriekš izdevums “Politico” ziņoja, ka Vācija atsakās no līdzšinējās nostājas nesūtīt ieročus Ukrainai.

KONTEKSTS:

Krievijas prezidents Vladimirs Putins 21. februārī atzina Doneckas un Luhanskas "tautas republiku" neatkarību no Ukrainas. Putins arīdzan piedraudēja Ukrainai, pieprasot, lai Ukraina nekavējoties pārtrauc karadarbību pret separātistiem, "pretējā gadījumā visa atbildība par iespējamo asinsizliešanas turpināšanu pilnībā būs uz Ukrainā valdošā režīma sirdsapziņas".

24. februārī Putins paziņoja, ka Krievija ir sākusi "militāru operāciju" Ukrainā, un aicināja Ukrainas armiju "nolikt ieročus". Krievijas okupācijas spēki sāka uzbrukumu Ukrainai, kas sīvi pretojas iebrucējiem. Starptautiskā sabiedrība asi nosoda Krievijas rīcību, pret Putina režīmu tiek ieviestas arvien jaunas sankcijas.


 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti