Eiropas Padomes Parlamentārā asambleja apstiprina rezolūciju par atbalstu Ukrainas rekonstrukcijai

Eiropas Padomes Parlamentārā asambleja vienbalsīgi apstiprinājusi rezolūciju par atbalstu Ukrainas rekonstrukcijai. Līdz ar to, kā norādīja Latvijas delegācijas vadītāja Zanda Kalniņa-Lukašēvica, rasts tiesisks pamats konfiscēt iesaldētos Krievijas valsts aktīvus un nodot tos Ukrainas atjaunošanai.

Eiropas Padomes Parlamentārā asambleja, kurā ietilpst 46 Eiropas valstis, plenārsesijā Strasbūrā ieteica konfiscēt Krievijas īpašumus,  lai atbalstītu Ukrainas atjaunošanu. Tādējādi Maskavu paredzēts turēt pie atbildības par iebrukumu Ukrainā un atturēt no jebkādas citas agresijas nākotnē.

Asamblejas lēmums tika pieņemts, klātesot Ukrainas parlamenta priekšsēdētājam Ruslanam Stefančukam, kas uzrunā asamblejai uzsvēra izstrādātās rezolūcijas lielo nozīmību.

Rezolūcijā norādīts, ka Krievijai ir pienākums nodrošināt pilnu kompensāciju par zaudējumiem un ievainojumiem, ko radījušas nelikumīgās darbības, tostarp par cilvēku bojāeju, infrastruktūras iznīcināšanu un ekonomiskajiem zaudējumiem.

Tāpat pieņemts, ka vairāku valstu jau iesaldētie Krievijas valsts finanšu aktīvi – aptuveni 300 miljardi ASV dolāru – ir jānodod Ukrainas atjaunošanai. Jau dokumentētie Krievijas Federācijas agresijas radītie zaudējumi Ukrainas infrastruktūrai un ekonomikai ir sasnieguši 416 miljardus ASV dolāru 2023. gada jūnijā.

Asambleja aicināja izveidot starptautisku kompensācijas mehānismu, kas būtu Eiropas Padomes pārziņā.

Asambleja atgādināja, ka Eiropas Padome ir bijusi līdere, paužot savu solidaritāti ar Ukrainu un tās iedzīvotājiem un izslēdzot Krieviju no šīs organizācijas, un ir izveidojusi Zaudējumu reģistru, lai reģistrētu Ukrainai nodarītos zaudējumus. Zaudējumu reģistra, kas jau praktiski darbojas, izveide bija pirmais solis, lai sauktu Krieviju pie atbildības par tās nelikumīgajām darbībām.

"Esam spēruši pirmos soļus, lai sauktu Krieviju pie atbildības, taču ievērojama ceļa daļa mums vēl ir priekšā," sacīja Kalniņa-Lukaševica.

Kalniņa-Lukaševica šonedēļ līdz 18. aprīlim piedalās Strasbūrā asamblejas pavasara sesijas darbā. Kopā ar Saeimas priekšsēdētājas biedri uz Franciju devies arī asamblejas Latvijas delegācijas vadītājas vietnieks Edmunds Cepurītis ("Progresīvie") un pastāvīgā pārstāvja aizstājēji Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība), Ričards Šlesers ("Latvija pirmā vietā") un Aiva Vīksna ("Apvienotais saraksts").

Eiropas Padomes Parlamentārā asambleja ir viena no Eiropas Padomes lielākajām un redzamākajām institūcijām. Tā apvieno 306 pastāvīgos pārstāvjus un 306 pārstāvju aizvietotājus no 46 Eiropas Padomes dalībvalstīm. Asamblejā valstis pārstāv nacionālo parlamentu deputāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti