Dienas ziņas

Eiroparlamentāriešu grupa prasa Ž. Borela atkāpšanos

Dienas ziņas

Sākas Donalda Trampa impīčmenta prāva

Izmeklēšanā Uhaņā neatrod Covid-19 izcelsmes avotu

PVO noraida teoriju par koronavīrusa noplūšanu no Uhaņas laboratorijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pasaules Veselības organizācijas (PVO) misija, kas Ķīnā centusies viest skaidrību par jaunā koronavīrusa izcelsmi, joprojām nav spējusi identificēt tā avotu dzīvniekos. Misijas vadītājs Peters Bens Embareks vienlaikus noraidījis pieņēmumu, ka vīruss izplatījies pēc noplūdes Uhaņas virusoloģijas institūtā, šo teoriju nodēvējot par “ārkārtīgi mazticamu”.

PVO secina, ka nepieciešams turpināt pētījumus, lai noskaidrotu vīrusa izcelsmi. Vairāk nekā gada laikā tas izplatījies visā pasaulē, 106 miljoni cilvēku ir inficējušies, vairāk nekā 2,3 miljoni ir miruši.

Pētnieki bija izteikuši pieņēmumu, ka koronavīruss ir izplatījies no sikspārņiem vai zvīņnešiem, bet Ķīnas ekspertu komandas vadītājs Lians Vaņniaņs norāda, ka šajās sugās sastopamie vīrusi nav pietiekami līdzīgi SARS-CoV-2 vīrusam.

Zinātnieki spriež, ka starpnieka lomu varēja pildīt arī kāda no kaķveidīgo sugām, jo zināmi gadījumi, kad ar jauno koronavīrusu inficējušies kaķi un ūdeles.

Ķīnas zinātnieki vēsta, ka vīruss varēja izplatīties arī ar saldētiem produktiem. Kā žurnālistiem sacīja Lians Vaņniaņs, “vīruss lielos attālumos var tikt transportēts uz aukstiem ķēdes produktiem”, šādi izsakot mājienu par vīrusa iespējamo importu, proti, teoriju, ko pēdējo mēnešu laikā aktīvi tiražē Pekina. Neesot arī nekādu indikāciju, ka slimība Uhaņā būtu bijusi izplatīta pirms 2019. gada decembra, kad reģistrēti pirmie oficiālie gadījumi. Šādu viedokli atbalsta gan Ķīna, gan PVO eksperti.

PVO zinātnieki Ķīnā pavadījuši mēnesi – divas nedēļas karantīnā un vēl divas, veicot lauka pētījumus. Daudzi izsakās skeptiski par misijas nozīmi, kuras deklarētais mērķis ir noskaidrot vīrusa izcelsmes avotu. Ekspertu grupa Uhaņas jūras velšu tirgū, kur pirms gada tika konstatēti daudzi no pirmajiem inficēšanās perēkļiem, pavadīja tikai stundu. Savukārt vairākas dienas eksperti pavadīja viesnīcā, pieņemot Ķīnas amatpersonas, bet paši pat neizgāja no viesnīcas.

KONTEKSTS:

Par jaunā koronavīrusa izplatīšanos Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku, Ķīna informēja Pasaules Veselības organizāciju (PVO) 2019. gada nogalē. PVO 2020. gada martā paziņoja, ka Covid-19 sasniegusi globālās pandēmijas līmeni.

Dažus mēnešus vēlāk – vasarā – Eiropā bija vērojama infekcijas izplatības mazināšanās, kas ļāva atcelt virkni stingro ierobežojumu. Tomēr 2020. gada septembra vidū PVO brīdināja, ka Eiropai rudens mēnešos būs jāsaskaras ar Covid-19 koronavīrusa izraisīto nāves gadījumu skaita pieaugumu. Covid-19 izplatība nesamazinās arī 2021. gada sākumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti