Pandēmijas nomocītajā Kubā atgriežas ārvalstu tūristi

Covid-19 smagi skartā Kuba pirmdien, 15. novembrī, atkal būs atvērta ārvalstu tūristiem, kuru pieplūdums var sekmēt valsts ekonomikas atkopšanos pēc pandēmijas. Ierobežojumu mīkstināšanai gatavojas arī komunistiskās valsts opozīcija, kas pirmdien plāno iziet demonstrācijās galvaspilsētā Havanā un citviet.

Pandēmijas nomocītajā Kubā atgriežas ārvalstu tūristi
00:00 / 03:47
Lejuplādēt

Pēc tam, kad 2020. gada sākumā tika izsludināta Covid-19 pandēmija, arī komunistiskās Kubas valdība ieviesa stingrus ierobežojumus.

Tika slēgtas mācību iestādes, pārtrauca pasažieru pārvadājumus starp provincēm, aizliedza ielu tirdzniecību, aizvērās bāri un restorāni. Valsts arī slēdza robežu vairumam ārvalstnieku, kas bija trieciens simtiem tūkstošiem tūrisma nozarē nodarbināto kubiešu.

Neraugoties uz stingrajiem ierobežojumiem, 11 miljonu iedzīvotāju lielajā Kubā ir reģistrēti gandrīz miljons Covid-19 inficēšanās gadījumu, bet vīrusa nonāvēto cilvēku skaits pārsniedz 8000. Eksperti uzskata, ka patiesais inficēto un mirušo cilvēku skaits ir daudz lielāks.

Kopš septembra Covid-19 saslimstības un mirstības rādītāji ir strauji samazinājušies.

Izglītības ministrijas darbiniece Jamina Kabrera stāsta, ka tas esot saistīts ar sekmīgo vakcinācijas kampaņu, kurā izmantoja vietējo zinātnieku radītās potes. “Mēs redzam, ka saslimstības rādītāji samazinās, jo mēs vakcinējām gandrīz visus iedzīvotājus no jaunākajiem līdz vecākajiem,” viņa sacīja ziņu aģentūrai AFP.

Līdz šim Kubā vismaz vienu no valstī noteiktajām trīs vakcīnas devām esot saņēmuši 90% iedzīvotāju vecumā no 2 gadiem.

Pēdējās nedēļās valstī pakāpeniski ir atcelti vairums ierobežojumu, bet no 15. novembra Kuba atkal ir atvērta ārvalstu tūristiem.

Kubieši cer, ka tūristu atgriešanās dos pozitīvu grūdienu daudz cietušajai ekonomikai.

Kubas iekšzemes kopprodukts 2020. gadā samazinājās par 11%, salīdzinot ar gadu iepriekš. Vairumam kubiešu tas nozīmēja vēl garākas rindas pie veikaliem, pirmās nepieciešamības preču deficītu, regulārus un ilgstošus elektrības padeves pārrāvumus un bezdarba pieaugumu.

Pirms pandēmijas 2019. gadā salu apmeklēja vairāk nekā 4 miljoni ārvalstu tūristu, bet 2020. gadā – aptuveni miljons, no kuriem vairums ieradās pirms ierobežojumu ieviešanas. Šogad no janvāra līdz septembrim Kuba uzņēma tikai 280 tūkstošus ārzemnieku.

Atbildīgās iestādes lēš, ka līdz šī gada beigām Kubu varētu apmeklēt aptuveni 100 tūkstoši ārzemnieku.

Lai varētu iekļūt valstī, ārvalstu pilsoņiem būs jāapliecina, ka viņi ir pilnībā vakcinējušies pret Covid-19 vai nesen saņēmuši negatīvu testu. Uzturoties Kubā, tūristiem publiskās vietās obligāti jāvalkā sejas maskas un regulāri jādezinficē rokas.

Par ārzemnieku atgriešanos ir priecīgi viesnīcu un restorānu darbinieki un daudzi citi kubieši, kuri ir nodarbināti tūrisma nozarē.

Viens no viņiem ir arī galvaspilsētā Havanā dzīvojošais šoferis Oskars Ulesija, kurš pandēmijas laikā atgriezās savā agrākajā profesijā un nodarbojās ar grāmatvedību.

“Mēs jau redzam, ka tūristi, pārsvarā no Krievijas, ierodas kūrortpilsētā Varadero. Tāpēc tūrisma nozarē nodarbinātie gatavojas atsākt darbu. Cerēsim, ka 15. novembrī situācija sāks uzlaboties, jo mēs bijām bez darba gandrīz divus gadus,” vīrietis pastāstīja ziņu aģentūrai AFP.

Kubas opozicionāri aicinājuši savus atbalstītājus šodien iziet ielās, lai protestētu pret nožēlojamajiem dzīves apstākļiem un pieprasītu atbrīvot politiskos ieslodzītos. Kopš jūlijā notikušajiem nepieredzēti plašajiem protestiem Kubas varasiestādes ir arestējušas simtiem opozicionāru.

Pagājušajā nedēļā arestēja arī vienu no pazīstamākajiem kubiešu disidentiem un cilvēktiesību aizstāvjiem Giljermo Farinasu, kurš 2010. gadā saņēma Eiropas Parlamenta Saharova balvu par domas brīvību.

Kubas prezidents Migels Diass-Kanels paziņojis, ka gaidāmos protestus palīdz organizēt ASV, lai mēģinātu panākt režīma maiņu uz salas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti