Pusdiena

Pusdiena 26.11.2018

Pusdiena

No nākamā gada ieviesīs jaunu zāļu drošuma sistēmu

Britu premjere Meja centīsies iegūt parlamenta atbalstu Brexit vienošanās jautājumā

Mejai nav pārliecības par parlamenta atbalstu «Brexit» līgumam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Lielbritānijas premjere Terēza Meja pirmdien, 26.novembrī, uzrunās britu parlamentu, lai to pārliecinātu atbalstīt “Brexit” vienošanos, ko svētdien samitā Briselē apstiprināja pārējo Eiropas Savienības valsti līderi. Mejai nav pārliecības, ka viņai parlamentā izdosies nodrošināt vairākumu izstāšanās vienošanās atbalstīšanai.

ĪSUMĀ:

  • Pret “Brexit” vienošanos parlamentā grasās balsot arī pozīcijas pārstāvji.
  • Parlaments par vienošanos varētu balsot ap 12.decembri.
  • Meja parlamentu brīdinās: Šī ir labāka vienošanās, bez tās būs jāatgriežas sākumpunktā.
  • Meja solīja par vienošanos parlamentā cīnīties “no visas sirds”.


Balsojums gaidāms jau decembrī, un līdz tam gaidāmas intensīvas iekšpolitiskās diskusijas un kampaņas.   

No Briseles atgriezusies Londonā, britu premjere Terēza Meja pirmdien sasauc sava Ministru kabineta sanāksmi, bet vēlāk pēcpusdienā uzrunās parlamentu.

Vestminsterā valda dumpīgs noskaņojums.

Pret Mejas izstrādāto vienošanos grasās balsot ne tikai opozīcijā esošie leiboristi, liberāldemokrāti un Skotu nacionālā partija, pret to iebilst arī daudzi pašas Mejas vadīto konservatīvo deputāti.

Pret vienošanos izteikusies arī Ziemeļīrijas Demokrātisko unionistu partija, no kuras ir atkarīgs Mejas nelielais parlamentārais vairākums – tai īpašas bažas ir jautājumā par Ziemeļīrijas un Īrijas robežu.

Parlaments par vienošanos balsos nākammēnes – tas varētu notikt ap 12.decembri.

Pirmdien, uzrunājot deputātus, premjere Meja teiks, ka viņa ir „pilnīgi” pārliecināta, ka labāka vienošanās ar Eiropas Savienību nav iespējama, liecina publicētie fragmenti no gaidāmās uzrunas. Viņa deputātiem teiks, ka vienošanās apstiprināšana izbeigs neskaidrību, kas līdz šim valdījusi ap “Brexit”. Bet, vienošanos noraidot, nāksies atgriezties sākumpunktā, brīdinās britu premjere.

Meja jau iepriekš izteikusies, ka, noraidot šo “Brexit” plānu, Lielbritānijai nevajadzētu cerēt uz „labāku vienošanos” no Eiropas Savienības.

Svētdien Briselē Meja teica, ka par “Brexit” plāna apstiprināšanu parlamentā cīnīsies „no visas sirds”.

„Parlaments par šo vienošanos balsos pirms Ziemassvētkiem. Tas būs viens no svarīgākajiem balsojumiem daudzu gadu laikā. No tā būs atkarīgs, vai kopā dosimies uz priekšu gaišākā nākotnē, vai atvērsim durvis vēl lielākai sašķeltībai un neskaidrībai,” uzsvēra Meja.

“Es došos uz parlamentu ar pārliecību, ka šī ir labākā iespējamā vienošanās. Es cīnīšos par šo vienošanos no visas sirds un dvēseles,” sacīja Meja.

27 Eiropas Savienības dalībvalstu līderi svētdien samitā Briselē apstiprināja vienošanos par noteikumiem, ar kādiem Lielbritānija nākamā gada 29.martā izstāsies no bloka. Apstiprināta arī politiskā deklarācija par turpmākajām Eiropas Savienības un Apvienotās Karalistes attiecībām.

Meja svētdien Briselē atzinusi, ka viņai patlaban nav vairākuma britu parlamentā “Brexit” vienošanās apstiprināšanai. To ziņu aģentūrai AFP atklāja kāds Eiropas diplomātiskais avots. Saskaņā ar avota teikto Meja grasās brīdināt dumpīgos konservatīvo deputātus, ka puse no viņiem var zaudēt savus krēslus nākamajās vēlēšanās, ja “Brexit” vienošanās tiks izgāzta.           

KONTEKSTS:

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu līderi svētdien, 25. novembrī, deva "zaļo gaismu" Apvienotās Karalistes un ES "šķiršanās" līgumam. Vienošanās par to prasīja 18 mēnešus intensīva darba, bet, lai to akceptētu, valstu līderiem bija vajadzīga nepilna stunda.   27 ES valstu līderi svētdien deva savu akceptu diviem dokumentiem. Pirmais ir līgums par Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES jeb tā saucamais "šķiršanās" līgums. Tas ir teju 600 lapas garš un ir juridiski saistošs.

2016. gada jūnijā 52% iedzīvotāju referendumā nobalsoja par Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES. Valdība oficiālo pieteikumu par aiziešanu no ES iesniedza 2017. gada martā, bet Lielbritānijas izstāšanās sarunas no ES sākās 2017. gada jūnijā. Lielbritānijas izstāšanās no ES plānota 2019.gada 29.martā. Tomēr vienošanās paredz pārejas periodu līdz 2020. gada beigām. Tas ir nepieciešams, lai abas puses varētu vienoties par turpmāko attiecību modeli. Šajā laikā spēkā paliks esošā kārtība.

Bet, ja Lielbritānija tomēr pamet bloku bez jebkāda līguma, tad jau 30.martā var iestāties vērā ņemamas sekas. Līdz ar to arī Latvijas iedzīvotāji un uzņēmēji, kas sadarbojas ar Apvienoto Karalisti, ir aicināti nopietni gatavoties šādai iespējai. Šķiršanās bez vienošanās var radīt nopietnas problēmas gan ar preču piegādi, gan ar muitas kontroli, gan ar dažādām atļaujām un licencēm, kas nebūs vairs spēkā. Arī privātpersonu ceļošana var būt apgrūtināta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti