Panorāma

Energošoks siltumnīcu nozarei

Panorāma

ASV uz Eiropu sūtīs 3000 karavīru

Lietuvā vairs neizmantos Covid-19 sertifikātus

Lietuva no 5. februāra apturēs Covid–19 sertifikātu izmantošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Lietuvas valdība trešdien nolēma, ka no sestdienas, 5. februāra, iedzīvotājiem vairs nevajadzēs uzrādīt Covid-19 sertifikātu jeb tā saukto "Iespēju pasi", lai varētu apmeklēt lielveikalus, restorānus, sporta un izklaides pasākumus, kā arī saņemtu pakalpojumus klātienē.

Tā vietā plānots noteikt prasību, ka veikalos jānodrošina vismaz 15 kvadrātmetru platība uz katru pircēju.

"Iespēju pase" pierādījusi savu lietderību

Lietuvas amatpersonas uzsver, ka Covid-19 sertifikātu apturēšana nenozīmē visu drošības pasākumu atcelšanu, jo saglabājas nepieciešamība ierobežot koronavīrusa izplatību, tādēļ iedzīvotājiem jāturpina lietot sejas maskas un ievērot citus piesardzības pasākumus.

Tiesa gan, valdība nolēmusi atcelt regulāras pārbaudes nevakcinētiem medicīnas, sociālo dienestu, ēdināšanas un transporta nozares darbiniekiem, kam iepriekš tika prasīts regulāri iesniegt Covid-19 testa rezultātus.

"Pandēmija nav beigusies, tuvāko nedēļu laikā mēs veiksim korekcijas, ņemot vērā omikrona izplatības scenārijus," vēsta veselības ministrs Arūns Duļķis.

Amatpersonas uzsver, ka situācijas pasliktināšanās gadījumā Covid-19 sertifikātu darbību atkal varētu atjaunot. Tāpat šis dokuments joprojām tiek izmantots ceļošanai uz citām Eiropas Savienības valstīm.

"Iespēju pase sevi pierādījusi kā noderīgu. Valdībai nenācās atkal ieviest karantīnu un būtiski ierobežot saimniecisko darbību. Mūsu ierobežojumi bijuši vieni no maigākajiem Eiropā," spriež ekonomikas ministre Aušrine Armonaite.

Lietuvas valdības vadītāja Ingrīda Šimonīte gan paudusi cerību, ka nākotnē vairs nevajadzēs atgriezties pie “Iespēju pases” izmantošanas.

Šimonīte jau pagājušonedēļ atzina, ka valdībai nāksies lemt par Covid-19 sertifikātu atcelšanu. Šo lēmumu apstiprinājuši arī veselības aizsardzības eksperti, ziņo LRT.lt.

Nepieciešamības gadījumā varēs atjaunot

Tā kā Covid-19 omikrona variants, kas kļuvis par dominējošo Lietuvā, nav tik postošs kā iepriekšējie Covid-19 paveidi, slimnīcas tiek galā ar kovida pacientu pieplūdumu. Viļņas apgabalā no kovida pacientiem paredzētajām gultām aizņemti vien aptuveni 60 procenti.

"Mēs neredzam būtisku noslogojuma palielināšanos intensīvajā terapijā. Uzskatām, ka pēc "Iespēju pases" atcelšanas un ieviešot citus, jau ierastos pandēmijas pārvaldības pasākumus, nepiedzīvosim nopietnu situācijas pasliktināšanos. "Iespēju pases" varētu atkal ieviest, ja tāda vajadzība rastos," teica Šimonīte.

Omikrona variants arīdzan ir daudz lipīgāks par iepriekšējiem; ar to inficējas gan vakcinētie, gan nevakcinētie iedzīvotāji, tādēļ daļēji zudis pamatojums Covid-19 sertifikātu pieprasīšanai publiskās vietās.

“Lai inficētos ar omikronu, pietiek ar daudz īsāku kontaktu un mazāku vīrusa daudzumu. Mēs ierosinām atteikties no “Iespēju pases”, bet nepieciešamības gadījumā to vienmēr varēs atjaunot,” secina Lietuvas Veselības ministrija.

“Iespēju pase” Lietuvā tika ieviesta pagājušā gada maijā. To varēja saņemt cilvēki, kas vakcinējušies pret Covid-19, pārslimojuši šo slimību, vai arī varēja uzrādīt nesen veiktu negatīvu Covid-19 testu. “Iespēju pase” bija nepieciešama, lai apmeklētu tirdzniecības centrus, sabiedriskās ēdināšanas vietas, kultūras un izklaides pasākumus.

Lietuvas iedzīvotāju domas par Covid-19 sertifikātu atcelšanu dalās.

"Nezinu, vai tie maz bija bija lietderīgi, jo cilvēkus padarīja trakus. Domāju, ka bez "Iespēju pases" varēja arī iztikt," spriež kāda iedzīvotāja.

Bet cita lietuviete ir pretējās domās: "Esmu par "Iespēju pasi". Citādi nenāktu uz "Akropoli". Tagad, kad te sanāks visi antivakseri, nāksies bēgt!"

Cīņā ar pandēmiju joprojām svarīga loma ir vakcinācijai un sejas maskām

Lietuvas veselības aizsardzības eksperti norāda, ka vakcinēties ar mērķi iegūt Covid-19 sertifikātu devās galvenokārt gados jauni cilvēki vecumā līdz 35 gadiem, bet šādā veidā grūtāk bija pamudināt vakcinēties seniorus, kam Covid-19 ir daudz lielāks drauds veselībai.

Daži mediķi pat sprieda, ka Covid-19 sertifikāti panāk pretēju efektu, jo ir daļa neapzinīgu cilvēku, kas ar šiem sertifikātiem apmeklē sabiedriskas vietas, lai gan viņiem ir Covid-19 simptomi.

Veselības ministrija norāda, ka pēc Covid-19 sertifikātu atcelšanas lielāku atbildību par savu veselību būs jāuzņemas pašiem iedzīvotājiem. Lai samazinātu koronavīrusa izplatību, tāpat nepieciešams lietot sejas maskas, ierobežot kontaktus ar citiem cilvēkiem, it sevišķi, ja parādās Covid-19 simptomi.

Paredzams, ka pēc “Iespēju pases” atcelšanas Lietuvas tirdzniecības vietās būs spēkā prasība nodrošināt vismaz 15 kvadrātmetru platību uz katru pircēju.

Valdība un mediķi uzsver, ka cīņā ar Covid-19 joprojām ļoti svarīga loma ir vakcinācijai, tādēļ visi ir aicināti vakcinēties un saņemt vakcīnas balstdevu, it īpaši tas attiecas uz senioriem un citām riska grupām.

Lietuva arī nolēmusi atzīt vēl divas jaunas vakcīnas pret Covid-19 - "Covishield" un "Nuvaxovid". Lietuvā tās šobrīd netiek izmantotas, bet turpmāk tiks atzīts, ka cilvēki, kas tās saņēmuši citās valstīs, ir ieguvuši imunitāti. "Covishield" ir "AstraZeneca" vakcīnas nosaukums Indijā, savukārt Eiropas Zāļu aģentūras nesen apstiprināto "Nuvaxovid" vakcīnu ražo uzņēmums "Novavax".

Lietuvas piemēram varētu sekot arī Igaunija un Latvija

Covid-19 izplatības līmenis Lietuvā joprojām ir ļoti augsts. Aizvadītās diennakts laikā reģistrēti 12 278 jauni inficēšanās gadījumi, kas ir lielākais skaits kopš pandēmijas sākuma.

Tiek ziņots, ka diennakts laikā ar Covid-19 miruši 14 cilvēki, no kuriem tikai divi bija pilnībā vakcinēti.

Ceturtdien par Covid-19 sertifikātu atcelšanu varētu lemt arī Igaunijas valdība, bet par šo lēmumu vēl jāpanāk vienošanās starp abu valdošo partiju (Reformu un Centra) līderiem.

Diskusijas par Covid-19 sertifikātu atcelšanu turpinās arī Latvijā. Valdību veidojošās partijas šo jautājumu plāno pārrunāt nākamajā koalīcijas sēdē pirmdien, 7. februārī.

Valdības vadītājs Krišjānis Kariņš piektdien, 4. februārī, tiksies ar Igaunijas un Lietuvas valdību vadītājām, lai pārrunātu epidemioloģiskās drošības prasību saskaņošanu visās Baltijas valstīs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti