Panorāma

Biļetes uz PČ spēlēm hokejā vēl netirgo

Panorāma

Neskaidrība par dīkstāves pabalstiem pēc jūnija

Lietuvā no rītdienas mīkstinās ierobežojumus

Lietuvā no 1. jūnija būtiski mīkstina Covid-19 ierobežojumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Lietuvā no otrdienas, 1. jūnija, būtiski mīkstinās ierobežojumus, un tas ļaus cilvēkiem brīvāk pulcēties un apmeklēt gan sporta, gan kultūras un izklaides pasākumus. Pēdējā laikā inficēto skaits krītas, reģistrē arvien mazāk Covid-19 upuru, bet 14 dienu kumulatīvais rādītājs nokrities zem 300. Epidemioloģiskā situācija šobrīd valstī esot stabila, tā apgalvo Lietuvas amatpersonas.

Pilna vai daļēja imunitāte pret Covid-19, kas iegūta pēc pārslimošanas vai izstrādājusies vakcinācijas ceļā, ir jau vairāk nekā 41% Lietuvas iedzīvotāju. Vismaz vienu poti Lietuvā saņēmuši aptuveni 34% iedzīvotāju, bet abas devas – aptuveni 20%. Kaut arī Lietuvas valdība uzskata, ka ir pāragri atslābt, no 1. jūnija virkne ierobežojumu jau tiks mīkstināti.

Otrdien, 1. jūnijā, restorānu, kafejnīcu un bāru āra terases varēs strādāt līdz pusnaktij, nevis tikai līdz desmitiem vakarā, kā tas bijis līdz šim. Varēs apmeklēt arī sporta klubus, peldbaseinus un dažādas izklaides vietas, kur jānodrošina vismaz 20 kvadrātmetru platība uz katru apmeklētāju. Brīvdabas publiskos pasākumos varēs būt neierobežots cilvēku skaits, bet iekštelpās varēs pulcēties līdz 250 cilvēkiem. Iekštelpās privātos pasākumos – līdz desmit cilvēkiem no dažādām mājsaimniecībām. Bet vēl vairāk privilēģiju būs ar tā sauktajām iespēju pasēm. Lietuvā šāds dokuments apliecina, ka cilvēks ir vakcinēts, pārslimojis Covid-19 vai arī nesen saņēmis negatīvu Covid-19 testa rezultātu.

Lietuvas veselības ministrijas atbildīgais padomnieks Marjus Čurļonis.
Lietuvas veselības ministrijas atbildīgais padomnieks Marjus Čurļonis.

"Es domāju, ka tā ir laba lieta, jo ar ''iespēju pasi'' var atgriezties normālā dzīvē pēc iespējas ātrāk. Redzam ļoti daudz cilvēku, kuri to jau izmanto. (..) Skaitļi krīt ik dienu. Ir arvien mazāk cilvēku intensīvajā terapijā, mazāk cilvēkiem nepieciešama mākslīgā elpināšana. Pavisam noteikti lēnām atgriežamies normālā dzīvē. (..)

Šobrīd svarīgākais ir novērošana. Mums nemitīgi jāseko līdzi situācijai," sacīja Lietuvas veselības ministrijas atbildīgais padomnieks Marjus Čurļonis.

Ar ''iespēju pasi'' no 1. jūnija varēs arī vakariņot vai malkot dzērienus iekštelpās, būs iespējams apmeklēt arī naktsklubus, privātos pasākumos varēs pulcēties neierobežots cilvēku skaits, bet publiskos iekštelpās – līdz 2000 cilvēku. Tas principā nozīmē to, ka ar ''iespēju pasēm'' ikdiena  gandrīz pilnībā atgriezīsies ierastajā dzīves ritmā.

"Es domāju, ka tas ir labi, cilvēki ir diezgan noguruši. Ierobežojumi jau ilgi ir spēkā, tie ir bijuši nogurdinoši vairākus mēnešus. Vasara ir labs laiks tos mīkstināt. Cilvēki varēs uzelpot, lai arī pēc tam situācija varētu mainīties. Visi mazliet atslābs, atpūtīsies un pēc tam, sākoties gripas sezonai, ja situācija mainīsies, visi būs gatavi atkal stingrākiem mēriem," teica vietējā iedzīvotāja Aurēlija.

Līdzīgi izteicās vietējais iedzīvotājs Aurimas: "Cilvēki ir sēdējuši mājās, nav gājuši laukā, nav priecājušies. Pat klubi, izklaides pasākumi, sacensības, viss gājis garām. Mēs taču esam basketbola valsts, es vēlos to baudīt klātienē."

"Viss pakāpeniski atgriežas ierastajā ritmā. ''Iespēju pase'' visu padara vienkāršāku – gan uzņēmumiem, gan valdībai, gan arī iedzīvotājiem. Esmu ļoti priecīga, ka daļu ierobežojumu atceļ. Tas ir svarīgi ekonomikai, visiem mazajiem uzņēmumiem, kas cietuši, kā arī cilvēkiem. Visi esam noguruši dzīvot karantīnā," atzina Lietuvā dzīvojošā Andra.

Pirms pieņemts lēmums par ierobežojumu mīkstināšanu, noritējušas asas diskusijas starp epidemiologiem un politiķiem. Veselības eksperti bijuši piesardzīgāki.

Seima deputāte Jurgita Sejoniene
Seima deputāte Jurgita Sejoniene

Tomēr, ņemot vērā  vakcinācijas tempu, stabilo situāciju slimnīcās, kā arī ''iespēju pasu'' ieviešanu, ierobežojumu mīkstināšana bijis pareizais lēmums, tā uzskata Seima deputāte Jurgita Sejoniene.

"Epidemioloģiskā situācija kļūst arvien labāka veiksmīgās vakcinācijas dēļ. Lietuvā tas varētu būt galvenais faktors, kamdēļ mazinājušies jauni saslimšanas gadījumi un hospitalizēto skaits. Ceram, ka līdz vasaras vidum 70% iedzīvotāju būs vakcinēti un ka nākamais rudens un ziema būs daudz labāki," vērtēja deputāte.

No pirmdienas, 31. maija, Lietuvā potei var pieteikties ikviens, kurš sasniedzis 16 gadu vecumu. Tiem, kuri jaunāki par 18 gadiem, pieejamas tikai "Pfizer" vakcīnas. Lietuvas valdība sola, ka bērnus vecumā no 12 līdz 15 gadiem sāks vakcinēt nākamā mēneša laikā.

Attālinātais darbs atstāj sekas; politiķi diskutē par veselības aprūpes uzlabošanu

 

Lietuvas veselības ministrijas atbildīgais padomnieks Marjus Čurļonis atzina, ka, “protams, arī mūsu sabiedrībā vēl joprojām ir Covid-19 skeptiķi. Bet vienīgais veids, kā tikt ārā no šīs situācijas ir komunicējot. Mums vienkārši jāatrod pareizie veidi, kā komunicēt ar šīm sabiedrības grupām”.

Lietuvā šobrīd norit diskusijas Seimā, Veselības un Finanšu ministrijās par to, kā uzlabot valsts veselības sistēmu, ņemot vērā pieredzi pandēmijas laikā.

“Pandēmija izgaismoja veselības aprūpes vājās vietas. Mums tas jāņem vērā un jāsaprot, kā gatavoties pandēmijai vai citām katastrofām, piemēram, atomkatastrofai, nākotnē,” norādīja Lietuvas Seima Veselības lietu komitejas locekle Jurgita Sejoniene.

“Infrastruktūra, cilvēkresursi un, protams, finansiālie līdzekļi, kas nepieciešami, lai uzlabotu darba apstākļus un piesaistītu darbiniekus valsts veselības aprūpes sistēmai, īpaši runājot par māsiņām un neatliekamo palīdzību, kas ir īpaši svarīgai ne tikai pandēmijas laikā,” pauda Sejoniene.

Jevgenija Ešvovičiūte
Jevgenija Ešvovičiūte

Savukārt cilvēkresursu eksperte Viļņā Jevgenija Ešvovičiūte pauda, ka “pēdējā gada laikā daudz kas mainījies. Kad viss sākās, bija milzīgs stress, jo nebija skaidrs, kā turpināsim darbu attālināti. Bija daudz izaicinājumu visu organizēt pavisam citādi, nekā iepriekš. Pirmie pāris mēneši bija grūti, bet kopš septembra, kad visiem vajadzēja atsākt darbu attālināti, visi jau bija gatavi”.

“Daži uzņēmumi sapratuši, ka turpinās darbu attālināti vai kombinēs to ar klātienes darbu. Bet ir arī daļa, kas vēlas, lai darbinieki atgrieztos atpakaļ birojā, jo organizāciju veido arī cilvēku socializēšanās, kontaktēšanās un pasākumi. Ne viss saistīts tikai ar darbu,” atzina Jevgenija Ešvovičūte.

“Tas, ko es dzirdu no dažādiem uzņēmumiem, ir, ka cilvēki ir noguruši. Pārmaiņas prasījušas daudz enerģijas, nav bijis skaidrs, kā viss izvērtīsies. Svarīgi saprast, ka mājās cilvēki ne tikai strādā, bet pavada tur arī visu pārējo laiku, un galvenais rīks ir dators. Mājās notiek nīkšana. Tā nav depresija vai trauksme, bet daudzi cilvēki izjūt tukšumu. Un tas noved pie tā, ka viņi vēlas pārmaiņas. Daži uzņēmumi tagad runā par to, ka darbs nekur nevirzās, jo cilvēki vienkārši vēlas pārmaiņas,” sacīja eksperte.

“Ir ļoti svarīgi atrast darbu – dzīve balansu. Tas ir kas tāds, par ko runājām jau pirms pandēmijas. Bet tagad tas ir īpaši aktuāli, jo robežas starp šīm divām lietām ir zudušas pandēmijas laikā. Darbs vairs nebeidzas piecos, tas bieži turpinās arī nedēļas nogalē. Ir svarīgi pēc darba veltīt laiku privātajai dzīvei. Tagad, salīdzinot ar ziemu, mums ir daudz lielāka brīvība. Ir svarīgi iet ārā, komunicēt un baudīt vasaru,” sacīja Jevgenija Ešvovičūte.

Students no Vācijas Rafaels, kurš dzīvo Viļņā, sprieda, ka “dzīvei jāiet uz priekšu, inficēto skaits krītas, šis ir īstais laiks”.

Viņam piekrita students no Vācijas Adams, kurš arī dzīvo Viļņā. “Tieši tā, vasara sākas, naktsklubi tagad būs atvērti. Esmu priecīgs, tas būs forši!” sacīja Adams.

Savukārt students no Vācijas Nikams, kurš dzīvo Viļņā, norādīja, ka “Vācijā viss tagad ir ciet, bet mēs dzīvojam šeit. Un man liekas svarīgi, ka visu atver. Kā redzat, Lietuvā ievēro higiēnas pasākumus, tas strādā. Ceru, ka mums būs laba vasara!”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti