Krievija dod atbildes triecienu un izraida vairāku Eiropas valstu diplomātus

Krievija piektdien, 30. martā, izraidīja vairāku Eiropas valstu diplomātus, tādējādi atbildot uz daudzu valstu rīcību, liekot Krievijas diplomātiem atstāt savas valstis, vēsta AFP un “Interfax”.

Krievija ir nolēmusi izraidīt četrus Polijas diplomātus, trīs Lietuvas, divus Nīderlandes un Itālijas, kā arī vienu Somijas, Latvijas, Igaunijas un Zviedrijas diplomātu.

Dienu iepriekš – ceturtdien – Krievija pavēstīja, ka valsts ir jāatstāj 58 ASV diplomātiem. Tāpat ir jāslēdz ASV diplomātiskais konsulāts Sanktpēterburgā.

Piektdien ārvalstu vēstniekiem tika izsniegta protesta nota un paziņots par atbildes pasākumiem. Krievija izraidīs tikpat lielu šo valstu diplomātu skaitu. "Mums jāreaģē uz pilnīgi nepieņemamu rīcību, kas notiek ASV un Lielbritānijas spiediena iespaidā. Anglosakši cenšas panākt, lai visi seko pretkrieviskajam kursam. Bet mēs nereaģējam tikai reaģēšanas pēc. Mēs gribam iedibināt patiesību. Vēl aizvien turpinās izmeklēšanai, un tai ir jāseko Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas noteikumiem," norādīja Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs.

ASV Valsts departaments norāda, ka šādiem Krievijas atbildes soļiem nav nekāda attaisnojuma un  tas parāda, ka Maskava nav ieienteresēta dialoga uzturēšanā ar Vašingtonu. "Krievijas atbildei nav attaisnojuma. Mūsu rīcību motivēja uzbrukums Lielbritānijai. Viņiem nav jātēlo upuri. Vienīgie upuri šajā situācijā ir tie, kas atrodas slimnīcā, un pārējie, kam bija jāsaņem medicīniskā palīdzība. Ir skaidrs, ka Krievija nav ieintersēta dialogā, lai runātu par to, kas skar abas mūsu valstis," sacīja ASV Valsts departamenta pārstāve ASV valsts departamenta preses sekretāre Hetere Nauerte.

Arī Latvijas Ārlietu minisrija norāda, ka šāda Krievijas atbilde, tāpat kā nākamnedēļ plānotie Krievijas raķešu izmēģinājumi virs Baltijas jūras, tikai palielina saspīlējumu. Ministrijas ieskatā gan ir priekšlaicīgi šīs mācības saistīt ar diplomātisko konfliktu, bet Latvija par to gatava runāt starptautiskajās organizācijās. "Latvijas ārlietu ministrs šodien uzdevis Latvijas pastāvīgajam pārstāvim NATO un EDSO izmantot šo organizāciju dažādos formātus, lai runātu ar partneriem par Krievijas provokatīvo rīcību," komentē Ārlietu ministrijas pārstāvis Gints Jegermanis.

Izskanējis, ka iespējamas turpmākas ASV sankcijas, piemēram, Krievijas valsts aktīvu iesaldēšana Savienotajās valstīs. ANO ģenerālsekretārs brīdinājis, ka šāda strauja attiecību pasliktināšanās starp abām valstīm apdraud stabilitāti visā pasaulē.

KONTEKSTS:

Saistībā ar Lielbritānijā notikušo krievu bijušā spiega Sergeja Skripaļa saindēšanu virkne rietumvalstu 26. martā paziņoja, ka izraidīs Krievijas diplomātus - kopumā ap 100 cilvēku. Visvairāk Krievijas diplomātu izraidīs ASV - 60. Krievija uz to ir atbildējusi izraidot 60 ASV diplomātus no Krievijas un solot, ka sankcijas sekos arī pret citām valstīm, kas izraidījušas Krievijas diplomātus.

Vienu diplomātu - Krievijas vēstniecības Latvijā otro sekretāru - izraidīja arī Latvija. Savukārt Latvijai nevēlamo personu sarakstā Latvija iekļāva Krievijas lidsabiedrības "Aeroflot" pārstāvi Latvijā Sergeju Sokoļņikovu.

4.martā ar nervus paralizējošu vielu tika saindēts 66 gadus vecais bijušais Krievijas dubultaģents Sergejs Skripaļs un viņa 33 gadus vecā meita Jūlija. Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja nāca klajā ar paziņojumu, ka Krievija varētu būt iesaistīta šajā indēšanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti