Meja: Krievija, ļoti iespējams, vainīga dubultaģenta Skripaļa saindēšanā

Ļoti iespējams, ka Krievija ir atbildīga par uzbrukumu dubultaģentam Sergejam Skripaļam un viņa meitai. Ar tādu paziņojumu Lielbritānijas parlamentā nupat nākusi klajā Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja. Krievijas vēstniekam Lielbritānijā aicināts sniegt paskaidrojumus. Ja līdz trešdienai, 14.martam, netiks sagaidīta Krievijas atbilde, tas tiks uzskatīts par nelikumīgu Krievijas varas pielietojumu pret Lielbritāniju.

Tas bija ne tikai uzbrukums Skripaļam, bet uzbrukums Lielbritānijai, kurā draudiem tika pakļauti valsts iedzīvotāji. Tā Skripaļa, viņa meitas un policista saindēšanos kafejnīcā raksturoja Lielbritānijas premjere Terēza Meja.

Izmeklēšana vēl aizvien turpinās, bet eksperti secinājuši, ka uzbrukumā izmantotā inde "Novočok" ir Krievijas armijas ražojums. Tāpēc Meja izteica divus variantus - vai nu Krievija inscinējusi uzbrukumu, vai arī inde nonākusi svešās rokās.

Ārlietu ministrs Boriss Džonsons tāpēc pieprasījis Krievijas vēstniekam informāciju par "Novočok" krājumiem. Tikai tad briti spriedīs, vai vērst sankcijas pret Krieviju.

Mediji iepriekš ziņoja, ka varētu tikt izraidīti krievu diplomāti un  notikt vīzu anulēšana Kremlim tuviem cilvēkiem.

Lai gan paziņojumā Meja nepateica pavisam skaidri, ka Krievija ir vainīga, viņa neslēpa kritiku Kremlim, atgādinot, ka 2006. gadā līdzīgā uzbrukumā Lielbritānijā tika nogalināts bijušais Krievijas izlūks Aleksandrs Ļitviņenko.

Tāpat viņa nosodīja Krieviju gan par Krimas aneksiju, gan par iejaukšanos citu valstu vēlēšanās.

Meja atsaucās arī uz Baltijas reģionu, pieminot Krievijas veiktos pārkāpumus Baltijas gaisa telpā un par NATO kaujas grupu Igaunijā, kuras uzdevums šajā brīdī ir vēl svarīgāks.

Meja arī atzina, ka attiecības starp Lielbritāniju un Krieviju vairs nebūs tādas kā līdz šim. 

Lielbritānijā izskanējušo versiju atbalsta arī Amerikas Savienoto Valstu Valsts sekretārs Rekss Tilersons. Viņš pēc tālruņa sarunas ar britu ārlietu ministru Borisu Džonsonu paziņoja, ka nozieguma organizētājiem un īstenotājiem jāsaņem atbilstošs sods.

Maskava savu dalību uzbrukumā noliedz un apgalvo, ka tā ir britu izvērsta nomelnošanas kampaņa pirms Krievijā gaidāmā Pasaules kausa futbolā. Krievijas prezidents Vladimirs Putins šobrīd atrodas priekšvēlēšanu tūrē pirms svētdien gaidāmajām prezidenta vēlēšanām un par uzbrukumu runāt izvairās.

Tikmēr Krievijas Ārlietu ministrijas pārstāve Marija Zaharova Mejas paziņojumus nodēvējusi par cirka šovu un pasakām. Tā esot kārtējā provokatīvā informācijas un politiskā kampaņa.

Skripaļs un viņa 33 gadus vecā meita pēc saindēšanās ar nervus paralizējošu vielu 4.martā vēl aizvien atgūstas slimnīcā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti