Panorāma

Panorāma

Panorāma

Uguns traģēdija Krievijā – 64 upuri

Latvija izraida Krievijas diplomātu

Saistībā ar Skripaļa indēšanu Latvija izraida Krievijas vēstniecības otro sekretāru

Reaģējot uz ķīmisko uzbrukumu Krievijas dubultaģentam Sergejam Skripaļam Lielbritānijā, Latvija izraida Krievijas vēstniecības otro sekretāru un melnajā sarakstā iekļāvusi Krievijas kompānijas pārstāvniecības vadītāju Latvijā, pirmdien, 26.martā, paziņojis ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Vienotība"). Krievijas vēstnieks Latvijā Jevgeņijs Lukjanovs atklājis, ka sarakstā iekļauts aviokompānijas "Aeroflot" darbinieks.

Lēmums par izraidīšanu pieņemts sakarā ar Vīnes konvencijas par diplomātiskajām attiecībām pārkāpumiem, solidarizējoties ar Lielbritāniju un sadarbībā ar citām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm.

„Mēs pilnībā solidarizējamies ar Lielbritāniju saistībā ar to, ka neesam redzējuši, ka Krievijas puse būtu sniegusi izsmeļošu informāciju par Solsberijas incidentu. Mums ir arī klasificēta informācija no Lielbritānijas, kas mums liek secināt, ka Krievijas līdzdalība šī nozieguma organizācijā ir ar ļoti augstu ticamības pakāpi,” skaidroja Rinkēvičs.

Viņš uzsvēra, ka lēmums ir politisks signāls: "Izraidīšanu redzam kā stingru politisku signālu, ka NATO un ES valstīs tāda rīcība kā uzbrukums tās iedzīvotājiem, izmantojot nervu paralītisko gāzi, netiks tolerēts."

Ministrs piebilda, ka izraidīšana ir tikai pirmais solis un tālāk notiks koordinācija, kā stiprināt NATO un ES valstu noturību šādos gadījumos.

Izraidītā diplomāta vārdu nedz Latvijas puse nedz Krievijas vēstniecība Latvijā neatklāj. Savukārt melnajā sarakstā  iekļautais Krievijas kompānijas pārstāvis esot  "Aeroflot" pārstāvis Sergejs Sokoļņikovs. Latvijas puse skopi runā, kāpēc tieši šīs personas izraudzītas.

Lai labotu situāciju, Krievijai jāsniedz visa prasītā informācija Lielbritānijai, norādīja Latvijas ārlietu ministrs.

Krievijas vēstnieks Latvijā Jevgeņijs Lukjanovs norādīja, ka Lielbritānija neesot sniegusi nekādu pamatojumu, kādēļ tas būtu jādara un iesaisti notikušajā noliedza. Uz Latvijas lēmumu par izraidīšanu un melno sarakstu Krievija nešaubīgi reaģēšot ar līdzvērtīgu soli. Vēstnieks gan izvairījās no asiem vārdiem par tālākajām valstu attiecībām.  

"Ir labs latviešu teiciens – izlietu ūdeni nesasmelsi. Mums saka citādi ar to pašu nozīmi – sasistu trauku nesalīmēt. Bet šodien nav sarautas mūsu valstu diplomātiskās attiecības, dzīve turpinās, mūsu savstarpējās intereses dominēs. Bet mūsu savstarpējās interesēs ir labas diplomātiskās tirgus un ekonomiskās kaimiņattiecības. Pienāks diena, kad reiz vajadzēs paņemt jaunus traukus, ieliet tajos ūdeni un glabāt kā acuraugu," teica Lukjanovs.

Ar to, ka Krievija reaģēs ar atbildes soli, Latvijas puse jau sākotnēji rēķinājusies. Taču Latvijas ārlietu ministrs norādīja – tas ir daudz plašāks stāsts un nevar palikt malā. "Ir pilnīgi skaidrs, ka jūs tāda veida ķīmisko ieroci nevarat uztaisīt virtuvē dažu minūšu laikā kā Agatas Kristi romānā ar kādu arsēnu," pauda Rinkēvičs. "Šeit ir pilnīgi skaidrs, ka tas ir rūpnieciski radīts ķīmisks reaģents, kurš faktiski ir pakļauts starptautisko konvenciju darbībām. Jo ātrāk Krievijas puse sapratīs, ka šis nav vienkārši divpusējs jautājums, bet mēs šo redzam plaša kā NATO un ES solidaritātes viedokli, jo labāk tas būs," norādīja ministrs.

Vēstniecības diplomātam Latvija jāatstāj septiņu dienu laikā, savukārt "Aeroflot" pārstāvim iekļaušanu melnajā sarakstā ir iespēja pārsūdzēt.

Saistībā ar melnajā sarakstā iekļauto uzņēmēju ministrs norādīja, ka nevar nedz noliegt, nedz apstiprināt nevienu no kompāniju nosaukumiem. "Mūsuprāt, viņš nodarbojies ar visu ko, tikai ne ar saviem tiešajiem pienākumiem, kas tiek klasificēta kā informācijas iegūšana," komentēja Rinkēvičs.

 

KONTEKSTS:

4.martā ar nervus paralizējošu vielu tika saindēts 66 gadus vecais bijušais Krievijas dubultaģents Sergejs Skripaļs un viņa 33 gadus vecā meita Jūlija. Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja nāca klajā ar paziņojumu, ka Krievija varētu būt iesaistīta šajā indēšanā.

Tāpat Lielbritānija pieprasīja Krievijai 13.marta laikā sniegt paskaidrojumus, kāpēc bijušais krievu spiegs Skripaļs un viņa meita Lielbritānijas teritorijā saindēti ar Krievijā izstrādātu nervus paralizējošu vielu. Arī ASV un NATO ir pauduši atbalstu Londonai.  

Krievija 14.marta rītā  nebija sniegusi oficiālu atbildi Lielbritānijai šajā lietā lietā, un britu Nacionālās drošības padome lēma par 23 Krievijas diplomātu izraidīšanu.  Krievija ir spērusi atbildes soļus Lielbritānijai, izraidot 23 britu diplomātus un apturot Britu padomes darbību Krievijā.

Latvija 23.martā pauda gatavību pievienoties Lietuvai, kā arī vairākām citām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm un izraidīt krievu spiegus, kas maskējušies par diplomātiem, šādu iespēju apsverot arī Igaunija. ES jau paziņojusi, ka tā atsauc savu vēstnieku Maskavā.

7 komentāri
Māris Sevastjanovs
Pat ja nav taisnība angļiem,mēs turpinām dziedāt līdzi meļiem,tāpat kā iebrukumam Irākā un taisām nevainīgus ģīmjus.
Anonīms lietotājs 17949
trollis
Anonīms lietotājs 17949
Ir tāda nianse, ka specdienesti nemaz nevar atklāt publiskajā telpā visus pierādījumus. Krievija to zina un tāpēc nekautrējas paziņot, ka - dodiet mums pierādījumus vai STFU. Ja Meja apgalvo, ka "highly likely" Krievija ir iesaistīta, tad vari būt par 99% drošs, ka tā arī ir.
Anonīms lietotājs 17949
Šī bija domāta atbilde Matt Howlett
Liga Maria
ja kādam šitas murgs ir vajadzīgs, tad tā nav Krievija. Pret Krieviju iet informatīvs karš visās frontēs, visur vainīga krievija...-. un viss šis notikums ir safabricēts.. Absotūts populisms, bez jabkādiem pierādijumiem . Briesmigi domāt kā tas viss vēl izvērtīsies. Laikam atkal grib kādu bumbu uz kādas valsts uzmest....
Anonīms lietotājs 18112
iesaku paskatīties kaut ko vairāk par Krievijas TV kanāliem
Matt Howlett
Nekādi nevaru šo saprast. Pirmkārt Lielbritānija izraida diplomātus un vispār vaino Krieviju šajā noziegumā vēl pirms kaut kādiem pierādījumiem. Es saprotu kāpēc, bet ja mēs dzīvojam tiesiskā valstī un principā par kādas personas nepamatotu apvainošanu mums draudz sods, kāpēc valstis var mētāties ar šādiem apgalvojumiem un izklausās pēc kaut kāda neizprotama principa izraida diplomātus. šis vienkārši nav skaidrs. Ja persona nonāk aiz restēm vai saņem sodu tikai pēc tiesas lēmuma, respektīvi, kad var konkrēti apgalvot, ka šis cilvēks ir vainīgs, tad kāpēc valstis liek sodus nemaz negaidot tiesu un ekspertīzi? Es nesaku, ka viņi nav iesaistīti, bet man šķita likums attiecās uz visiem.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti