Lēmums par izraidīšanu pieņemts sakarā ar Vīnes konvencijas par diplomātiskajām attiecībām pārkāpumiem, solidarizējoties ar Lielbritāniju un sadarbībā ar citām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm.
„Mēs pilnībā solidarizējamies ar Lielbritāniju saistībā ar to, ka neesam redzējuši, ka Krievijas puse būtu sniegusi izsmeļošu informāciju par Solsberijas incidentu. Mums ir arī klasificēta informācija no Lielbritānijas, kas mums liek secināt, ka Krievijas līdzdalība šī nozieguma organizācijā ir ar ļoti augstu ticamības pakāpi,” skaidroja Rinkēvičs.
Viņš uzsvēra, ka lēmums ir politisks signāls: "Izraidīšanu redzam kā stingru politisku signālu, ka NATO un ES valstīs tāda rīcība kā uzbrukums tās iedzīvotājiem, izmantojot nervu paralītisko gāzi, netiks tolerēts."
Ministrs piebilda, ka izraidīšana ir tikai pirmais solis un tālāk notiks koordinācija, kā stiprināt NATO un ES valstu noturību šādos gadījumos.
Izraidītā diplomāta vārdu nedz Latvijas puse nedz Krievijas vēstniecība Latvijā neatklāj. Savukārt melnajā sarakstā iekļautais Krievijas kompānijas pārstāvis esot "Aeroflot" pārstāvis Sergejs Sokoļņikovs. Latvijas puse skopi runā, kāpēc tieši šīs personas izraudzītas.
Lai labotu situāciju, Krievijai jāsniedz visa prasītā informācija Lielbritānijai, norādīja Latvijas ārlietu ministrs.
Krievijas vēstnieks Latvijā Jevgeņijs Lukjanovs norādīja, ka Lielbritānija neesot sniegusi nekādu pamatojumu, kādēļ tas būtu jādara un iesaisti notikušajā noliedza. Uz Latvijas lēmumu par izraidīšanu un melno sarakstu Krievija nešaubīgi reaģēšot ar līdzvērtīgu soli. Vēstnieks gan izvairījās no asiem vārdiem par tālākajām valstu attiecībām.
"Ir labs latviešu teiciens – izlietu ūdeni nesasmelsi. Mums saka citādi ar to pašu nozīmi – sasistu trauku nesalīmēt. Bet šodien nav sarautas mūsu valstu diplomātiskās attiecības, dzīve turpinās, mūsu savstarpējās intereses dominēs. Bet mūsu savstarpējās interesēs ir labas diplomātiskās tirgus un ekonomiskās kaimiņattiecības. Pienāks diena, kad reiz vajadzēs paņemt jaunus traukus, ieliet tajos ūdeni un glabāt kā acuraugu," teica Lukjanovs.
Ar to, ka Krievija reaģēs ar atbildes soli, Latvijas puse jau sākotnēji rēķinājusies. Taču Latvijas ārlietu ministrs norādīja – tas ir daudz plašāks stāsts un nevar palikt malā. "Ir pilnīgi skaidrs, ka jūs tāda veida ķīmisko ieroci nevarat uztaisīt virtuvē dažu minūšu laikā kā Agatas Kristi romānā ar kādu arsēnu," pauda Rinkēvičs. "Šeit ir pilnīgi skaidrs, ka tas ir rūpnieciski radīts ķīmisks reaģents, kurš faktiski ir pakļauts starptautisko konvenciju darbībām. Jo ātrāk Krievijas puse sapratīs, ka šis nav vienkārši divpusējs jautājums, bet mēs šo redzam plaša kā NATO un ES solidaritātes viedokli, jo labāk tas būs," norādīja ministrs.
Vēstniecības diplomātam Latvija jāatstāj septiņu dienu laikā, savukārt "Aeroflot" pārstāvim iekļaušanu melnajā sarakstā ir iespēja pārsūdzēt.
Saistībā ar melnajā sarakstā iekļauto uzņēmēju ministrs norādīja, ka nevar nedz noliegt, nedz apstiprināt nevienu no kompāniju nosaukumiem. "Mūsuprāt, viņš nodarbojies ar visu ko, tikai ne ar saviem tiešajiem pienākumiem, kas tiek klasificēta kā informācijas iegūšana," komentēja Rinkēvičs.
KONTEKSTS:
4.martā ar nervus paralizējošu vielu tika saindēts 66 gadus vecais bijušais Krievijas dubultaģents Sergejs Skripaļs un viņa 33 gadus vecā meita Jūlija. Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja nāca klajā ar paziņojumu, ka Krievija varētu būt iesaistīta šajā indēšanā.
Tāpat Lielbritānija pieprasīja Krievijai 13.marta laikā sniegt paskaidrojumus, kāpēc bijušais krievu spiegs Skripaļs un viņa meita Lielbritānijas teritorijā saindēti ar Krievijā izstrādātu nervus paralizējošu vielu. Arī ASV un NATO ir pauduši atbalstu Londonai.
Krievija 14.marta rītā nebija sniegusi oficiālu atbildi Lielbritānijai šajā lietā lietā, un britu Nacionālās drošības padome lēma par 23 Krievijas diplomātu izraidīšanu. Krievija ir spērusi atbildes soļus Lielbritānijai, izraidot 23 britu diplomātus un apturot Britu padomes darbību Krievijā.
Latvija 23.martā pauda gatavību pievienoties Lietuvai, kā arī vairākām citām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm un izraidīt krievu spiegus, kas maskējušies par diplomātiem, šādu iespēju apsverot arī Igaunija. ES jau paziņojusi, ka tā atsauc savu vēstnieku Maskavā.