Pasaules panorāma

Kara spriedze frontes pilsētā

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma - Putins izsludina mobilizāciju - kā uz to reaģē pasaulē un Krievijā?

Vai Ķīna palīdzēs Krievijai?

Ķīnas eksperts: Eiropa mums ir svarīgāks partneris par Krieviju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Starptautiskās politikas eksperti secina, ka Maskavas agresija pret Ukrainu ir iedragājusi Krievijas tēlu ne tikai Rietumu, bet arī līdzšinējo Krievijas sabiedroto acīs.

Kremļa saimnieks Vladimirs Putins nesen tikās ar Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu, kurš nav nosodījis Krievijas iebrukumu Ukrainā, bet arī nav skaidri izteicies, ka atbalsta Krieviju.

Arī pēc tam, kad Putins izsludināja daļējo mobilizāciju, Ķīnas Ārlietu ministrija izplatīja paziņojumu ar aicinājumu neeskalēt konfliktu.

Krievijas acīmredzamās militārās neveiksmes un ieilgstošais karš Ukrainā sācis mest ēnu uz Krievijas reputāciju. Šanhajas samita laikā to visspilgtāk nodemonstrēja Indijas premjerministrs Narendra Modi, skaidri izsakot savu opozīciju karam Ukrainā.

"Mūsu laikmets nav kara laikmets. Daudzas reizes esmu teicis telefonsarunās, ka demokrātija, diplomātija un dialogs – visas šīs lietas ir tās, kas var ietekmēt pasauli," pavēstīja Indijas līderis.

Lielākā analītiķu uzmanība gan samita laikā tika pievērsta Šanhajas sadarbības organizācijas lielākajam smagsvaram – Ķīnas prezidentam Sji Dzjiņpinam.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins un Ķīnas līderis Sji Dzjiņpins
Krievijas prezidents Vladimirs Putins un Ķīnas līderis Sji Dzjiņpins

Lai gan samitā viņa komentāri bija ierasti diplomātiski, saistīti ar multipolāras pasaules stiprināšanu, kas bieži izskan arī no Krievijas diplomātiem, analītiķi norāda, ka pašlaik arī attiecību veidošanā ar Ķīnu Krievija ir neizdevīgākā situācijā, un izvairīšanās nosodīt Krievijas agresiju Ukrainā varētu drīzāk būt saistīta ar diplomātiju un ekonomiskajām interesēm.

"Šis karš ievērojami pavājina Krievijas pozīcijas sarunās. Šeit, protams, jāņem vērā, ka kopējā Krievijas un Ķīnas attiecību dinamika Putinam ir ļoti svarīga.

Ķīna nepievienojās sankcijām, lai gan pilda noteiktās eksporta kontroles pasākumus un tamlīdzīgi, Ķīna nav izsludinājusi savas sankcijas un iepērk Krievijas naftu un gāzi ātrākā tempā," norāda "Carnegie Center" Maskavā pētnieks Aleksandrs Gabujevs.

"Un arī kopumā – Krievijai faktiski uzspiestā ekonomikas pārorientēšana uz Āzijas un Klusā okeāna reģionu nozīmē, ka nekas nebūs iespējams bez partnerattiecībām ar Ķīnu un diskutējot atsevišķus specifiskus nosacījumus ar Sji Dzjiņpinu."

Lai gan Ķīna, līdzīgi kā Indija, steigusi izmantot iespēju iepirkt Krievijas energoresursus ar lielām atlaidēm, tas nenozīmē, ka globāli karš Ukrainā būtu Krieviju tuvinājis Ķīnai.

Tā, savukārt, norāda pašas Ķīnas eksperti, izceļot ciešo savstarpējo atkarību starp Rietumiem un Ķīnu. Abu pušu sadarbība pat izteiktas konkurences un politiskās spriedzes apstākļos ir ekonomiski nesalīdzināma ar sadarbību ar Krieviju.

"Eiropa Ķīnai ir svarīgāka finansiālajā un tehnoloģiskajā sadarbībā, šajā ziņā mums nav vienotu interešu ar Krieviju. Un mums ir salīdzinošas priekšrocības," uzsver Renminas Universitātes ārpolitikas institūta profesors Vans Jīvei.

"Tomēr politiskā un stratēģiskā nozīmē jautājumā par to, ka jānovērš Krievijas vai pat Ķīnas iespiešana stūrī, vai ka Ukrainas modeli nedrīkst atkārtot Taivānas līcī – šeit noteikti no mums sekos signāli."

Krievijas un Ķīnas karavīri regulāri redzami maršējami kopā militārajās mācībās, tostarp arī šā mēneša sākumā Tālajos Austrumos. Tomēr kā norādījis Pentagons – nav nekādu liecību, ka Ķīna sniegtu taustāmu atbalstu Krievijas armijai Ukrainā.

Turklāt Ķīnai ir savas ekonomiskās intereses gan Ukrainā, gan Melnās jūras reģionā kopumā, kur karš pašlaik būtiski kaitē.

Zīmīgi arī, ka Sji Dzjiņpins pēc samita Uzbekistānā devās uz Kazahstānu, kuras prezidents Kasims Žomarts Tokajevs pēdējos mēnešos šķietami vēl vairāk atsvešinājies no Krievijas.

Arī kopējā Ķīnas loma Centrālāzijā, pateicoties dažādiem ekonomiskajiem projektiem, tostarp energoresursu piegādē, palielinājusi Pekinas ietekmi uz Maskavas ietekmes rēķina.

"Ķīna vienmēr dod priekšroku neatkarīgai ārpolitikai. Ja kāds grib pielikt Krieviju Ķīnai pārāk tuvu, tas patiesībā Ķīnai nemaz nav tik labi," secina Vans Jīvei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti