Īrijas premjers brīdina: «Brexit» bez vienošanās var novest pie apvienotas Īrijas

Īrijas premjerministrs Leo Varadkars paziņojis, ka bezvienošanās “Brexit” var novest pie apvienotas Īrijas, jo arvien vairāk ļaužu Ziemeļīrijā sāks apšaubīt ūniju ar Apvienoto Karalisti.

Tādējādi viņš reaģējis uz jaunā Lielbritānijas premjera Borisa Džonsona paziņojumu, ka pašreizējā “Brexit” vienošanās ir nepieņemama un ka par prioritāti jāpadara gatavošanās aiziešanai no Eiropas Savienības bez vienošanās.

Tā dēvētā pagaidu risinājuma mērķis ir novērst stingras robežkontroles atjaunošanu starp Īriju un Ziemeļīriju pēc Lielbritānijas izstāšanās no bloka. Šis risinājums bija galvenais iepriekšējās premjerministres Terēzas Mejas panāktās vienošanās klupšanas akmens.

Pēc Džonsona domām, nav iespējams panākt risinājumu “Brexit” sarunās, kamēr spēkā paliek, viņaprāt, nedemokrātiskais pagaidu risinājums, kura mērķis ir sašķelt Apvienoto Karalisti.

KONTEKSTS:

Bažas par “Brexit” bez vienošanās pieauga pēc tam, kad Boriss Džonsons  premjera amatā nomainīja Terēzu Meju, kura atkāpās 7.jūnijā.  Par aiziešanu no amata Meja paziņoja, kad viņas panāktā vienošanās par izstāšanos no Eiropas Savienības tika trīsreiz noraidīta parlamentā un arī sarunas ar opozīcijā esošajiem leiboristiem nenesa gaidīto kompromisu.  

Džonsons vērtēts visai pretrunīgi, tostarp Konservatīvās partijas vadošo politiķu vidū, galvenokārt tāpēc, ka aktīvi uzstāj uz Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības līdz 31. oktobrim, pieļaujot arī bezvienošanās scenāriju.

2016. gadā Lielbritānijā referendumā 52% britu nobalsoja par valsts izstāšanos no Eiropas Savienības (ES). Kopš tā laika tika strādāts pie Lielbritānijas un ES vienošanās par izstāšanās procesu. Savu piekrišanu tam deva ES valstis, taču piedāvāto vienošanos trīs reizes noraidīja britu parlaments. Lielbritānijai bija jāizstājas no ES 2019. gada 29. martā,  taču aprīļa vidū Meja un pārējo ES valstu līderi vienojās par iespēju atlikt "Brexit" līdz 31. oktobrim. Meja gan pauda cerību, ka valsts pametīs bloku ātrāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti