Panorāma

Rīgai neizmaksās dotāciju par invalīdu pārvadāšanu

Panorāma

Ukraina prezidenta vēlēšanu gaidās

T. Mejai trešā sakāve parlamentā

Britu parlaments trešo reizi noraida «Brexit» vienošanos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Lielbritānijas parlaments trešo reizi noraidīja premjeres Terēzas Mejas panākto vienošanos par to, kā valsts izstāsies no Eiropas Savienības (ES).

ĪSUMĀ:

  • Lielbritānijas parlaments jau trešo reizi balsoja par premjeres Terēzas Mejas panākto "Brexit" vienošanos.
  • Vienošanās tika noraidīta ar 58 balsu vairākumu.
  • Meja paudusi vilšanos par šādu iznākumu, norādot, ka Lielbritānijai draud “Brexit” jau 12. aprīlī bez jebkādas vienošanās.
  • Britu opozīcijas pārstāvji aicinājuši Meju nekavējoties atkāpties no amata un izsludināt vispārējās vēlēšanas vai arī izskatīt “Brexit” atcelšanas iespēju.
  • „The Guardian”: Brisele varētu piedāvāt ilgstošu “Brexit” pagarinājumu.
  • Gaidot britu parlamenta balsojumu un pēc tā kritās britu mārciņas vērtība.

Trešais balsojums

Pēc tam, kad britu premjerministres Terēzas Mejas panāktā vienošanās par Lielbritānijas izstāšanos no ES britu pārstāvju palātā bija noraidīta divreiz, uz trešo balsojumu valdība izlēma virzīt tikai pašu vienošanos, bez politiskās deklarācijas par turpmākajām attiecībām ar ES. Taču iznākums bija tāds, kā prognozēja daudzi politikas vērotāji – parlamentārieši Mejas piedāvājumam vēlreiz pateica skaidru “nē”.

Tūlīt pēc balsojuma premjerministre Terēza Meja pauda nožēlu par to, ka parlaments kārtējo reizi nav spējis nodrošināt to, ka izstāšanās no ES notiek sakārtotā veidā. Viņa arī uzskata, ka ir sasniegts pārstāvju palātas lēmumu pieņemšanas procesa limits.

“Palātas lēmuma sekas būs ļoti nopietnas.

Likums nosaka, ka Lielbritānijai tagad Eiropas Savienība ir jāpamet 12. aprīlī. Tas ir pēc 14 dienām. Ar to nav pietiekami, lai izstrādātu, apstiprinātu un ratificētu jaunu vienošanos,

turklāt šī palāta ir lēmusi, ka neatļaus izstāšanos bez vienošanās. Tas nozīmē, ka mums būs jāpiekrīt alternatīvam turpmākās virzības scenārijam. Eiropas Savienība ir skaidri pateikusi, ka “Brexit” atlikšanai ir nepieciešams skaidrs mērķis, kurš vienbalsīgi jāatbalsta pārējo 27 dalībvalstu vadītājiem. Un tas nozīmēs arī prasību Lielbritānijai rīkot Eiropas Parlamenta vēlēšanas,” norādīja Meja.

Britu parlaments trešo reizi noraida «Brexit» vienošanos
00:00 / 02:04
Lejuplādēt
Britu premjere arī atgādināja, ka ir noraidīta tikai izstāšanās vienošanās, bet ne politiskā deklarācija. Tāpēc valdība turpināšot darbu pie tā, lai nodrošinātu sakārtotu izstāšanos, kā to pieprasa 2016. gadā notikušais referendums.

Opozīcija aicina atkāpties

Opozīcijā esošo Leiboristu līderis Džeremijs Korbins aicināja Meju beidzot atzīt, ka parlaments viņas vienošanos ir noraidījis jau trīs reizes. Tāpat Korbins vērsās pie visiem parlamenta deputātiem, aicinot jau nākamās nedēļas sākumā vienoties par labāku vienošanos: “Parlaments ir skaidri pateicis, ka šī vienošanās ir jāmaina un ir jāatrod alternatīva. Ja premjerministre nespēj to pieņemt, viņai ir jāatkāpjas – nevis kādā nenoteiktā datumā nākotnē, bet gan tagad, lai mēs varētu izlemt šīs valsts nākotni vispārējās vēlēšanās.”

Vispārējās vēlēšanas aicinājis sarīkot arī Skotu nacionālistu līderis Īens Blakbērns, kurš vienlaicīgi rosinājis domāt arī par to, vai nevajadzētu “Brexit” atsaukt vispār. “Premjerministrei ir jāpieņem fakts, ka viņas vienošanās ir noraidīta trīs reizes. Un es slavēju visus parlamenta locekļus no visām partijām, kuri balsoja pret valdības piedāvājumu, jo šī bija slikta vienošanās. Mums ir jāatrod veids, kā izkļūt no šīs krīzes, kurā esam nonākuši. To sagaida mūsu vēlētāji. Es gribētu ieteikt premjerministrei – mums ir ļoti nopietni jādomā par 50. panta procedūras atsaukšanu. Mums šim procesam ir jāizmanto rokasbremze,” sacīja Blakbērns.

Kā norāda izdevums „The Guardian”, gadījumā, ja britu valdība ignorēs nākamajā pirmdienā gaidāmo indikatīvo balsojumu otro kārtu, uzmanības centrā nonāks Eiropas Savienības līderi, kuri 10. aprīlī gatavojas sasaukt ārkārtas samitu. Šeit varētu būt runa par tā dēvētā cietā “Brexit” pieļaušanu vai arī varētu izskanēt aicinājums britu parlamentāriešiem tomēr pārdomāt.

Brisele varētu piedāvāt ilgstošu “Brexit” pagarinājumu, ļaujot britu parlamentam izlemt turpmākos soļus.

Gadījumā, ja parlamentārieši piekristu “Brexit” maigākajai versijai, paliekot Eiropas muitas savienībā, Eiropas Savienība, visticamāk, varētu būt gatava pārskatīt politiskās deklarācijas tekstu. Laikraksts arī norāda, ka atkarībā no piešķirtā pagarinājuma Lielbritānija var palikt Eiropas Savienībā līdz šī gada beigām vai pat līdz 2021. gadam.

Britu mārciņa piedzīvo kritumu

Tikmēr neskaidrība par “Brexit” izraisa arī Lielbritānijas nacionālās valūtas – britu mārciņas – vērtības svārstības. Nedēļas sākumā tā pieauga, pastāvot cerībai, ka izdosies izvairīties no haotiska bezvienošanās “Brexit”. Savukārt trešdien mārciņas vērtība svārstījās – vispirms pieauga, kad britu premjere Terēza Meja apsolīja demisionēt, bet tad atkal kritās, jo viņas plāns izskatījās nedrošs.

Arī trešā parlamenta balsojuma priekšvakarā britu mārciņas vērtība stabili kritās. Mārciņas kurss pret ASV dolāru kritās par vairāk nekā vienu procentu, un saruka arī tās kurss pret eiro. Pēc parlamenta negatīvā balsojuma Lielbritānijas nacionālās valūtas vērtība nokritās vēl vairāk.

KONTEKSTS:

2016. gada Lielbritānijā referendumā 52% britu nobalsoja par valsts izstāšanos no Eiropas Savienības. Kopš tā laika tika strādāts pie Lielbritānijas un ES vienošanās par izstāšanās procesu. Savu piekrišanu tam deva ES valstis, taču piedāvāto vienošanos divas reizes noraidīja britu parlaments.

2019. gada 29. marts ir datums, kad sākotnēji bija paredzēta Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības (ES).

Tuvojoties šim datumam un neesot skaidram rīcības plānam no Lielbritānijas puses, ES līderi martā piekrita "Brexit" pagarinājumam, tam nosakot divus termiņus:

  • Viens no termiņiem ir 22. maijs - šajā datumā Lielbritānija no ES varētu izstāties gadījumā, ja šonedēļ Lielbritānijas parlaments nobalsos par izstāšanās vienošanos.
  • Savukārt gadījumā, ja parlaments tomēr nenobalsos par vienošanos, tad tai 12. aprīlī nāksies izstāties bez vienošanās vai lūgt vēl vienu "Brexit" pagarinājumu.

"Brexit" atlikšana uz ilgāku laiku nozīmētu, ka Lielbritānijai jāpiedalās maijā gaidāmajās Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās.

Savukārt šonedēļ Lielbritānijas parlamenta deputāti nobalsoja par kontroles pārņemšanu pār "Brexit" turpmākās stratēģijas noteikšanu, lai gan likumdevēju starpā joprojām valda šķietami nepārvaramas domstarpības. Trešdien parlaments balsoja par alternatīvām Mejas panāktajam "Brexit" līgumam, bet visi astoņi priekšlikumi tika noraidīti.

Tikmēr britu premjere  Meja solīja atkāpties no amata, tiklīdz tiks apstiprināta "Brexit" vienošanās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti