Sadaļas Sadaļas

Gruzijā pareizticīgo Lieldienu svinēšana panākta ar kompromisiem

Pareizticīgie daudzās pasaules valstīs šodien svin Lieldienas. Tomēr šie svētki būtiski atšķiras no ierastās kārtības, jo veselības apsvērumu dēļ daudzās valstīs baznīcas ir slēgtas, bet citur līdz pat pēdējam brīdim notiek cīņa starp baznīcas un valsts pārstāvjiem. Tostarp Gruzijā ticīgie varēja doties uz nakts dievkalpojumu, bet komandantstundas dēļ atgriezties mājās bija iespējams tikai pēc sešiem no rīta.

Gruzijā pareizticīgo Lieldienu svinēšana panākta ar kompromisiemArtjoms Konohovs

Lieldienas ir viens no nozīmīgākajiem datumiem Pareizticīgās baznīcas kalendārā. Tādēļ varas iestāžu rīkojumi nepieļaut cilvēku pulcēšanos baznīcās šajos svētkos daudzviet ir izsaukuši pretrunīgu reakciju. 
Gruzijas latviešu biedrības vadītāja Dace Džavašvili stāsta, ka valdības pārrunas ar garīdzniekiem  ir bijušas diezgan smagas.

„Mums šobrīd ir ļoti sarežģīti. Jau no marta sākuma valdība katru dienu ved pārrunas ar baznīcu, bet nekas ar baznīcu netika sarunāts. Baznīca saka, ka viņiem nav tiesību aizvērt durvis un nerīkot Lieldienu dievkalpojumus,” stāsta Dace Džavašvili.

Gruzija līdz šim visai veiksmīgi ir spējusi ierobežot koronavīrusa izplatību. Tomēr tagad daudziem ir bažas, ka pēc garām Lieldienu brīvdienām varētu būt jauns slimības uzliesmojums. 

Panāktais kompromiss paredz, ka ticīgie Gruzijā var apmeklēt Lieldienu dievkalpojumus, bet komandantstundas dēļ viņiem baznīcā būtu jāpaliek no deviņiem vakarā līdz pat sešiem no rīta.

„Pret baznīcu nav tādas pašas sankcijas, kas ir pret veikaliem vai restorāniem. Baznīcai tos pašus sodus neuzliek. Un patruļas arī dievkalpojuma laikā piebrauc, paskatās, bet nesoda uz baznīcu gājējus. Tas ir ļoti politiski, jo tā valdība, kas ir no 2012. gada, būtībā ir atkarīga no baznīcas. Baznīca ir ļoti liels politisks spēks un viņi baidās, ka tā ir politiska pašnāvība pret baznīcu ar sankcijām vērsties,” skaidro Džavašvili.

Tā vietā Gruzijā skan aicinājumi iedzīvotājiem neapmeklēt Lieldienu dievkalpojumus. Svētku dienās ir ieviesti arī papildu ierobežojumi. Proti pilnībā aizliegts pārvietoties ar personīgām automašīnām. Turklāt iebraukšana vairākās pilsētās ir pilnībā slēgta.

Pretrunīgi signāli izskan no Pareizticīgās baznīcas garīdzniekiem arī citās valstīs. Krievijā baznīcas vadība formāli atbalsta valdības noteikto karantīnu. Bet nenotiek vēršanās pret priesteriem, kuri dievkalpojumus tomēr rīkos. 

Baltkrievijā nekādu būtisku aizliegumu svinēt Lieldienas nav. Savukārt Ukrainā baznīcas atbalsta karantīnas ierobežojumus. Arī Grieķijā baznīcas šajās dienās ir slēgtas. Kaut arī tur ir dzirdēts par vismaz vienu salu, kur priesteris attiecās ievērot aizliegumus. Turklāt dievkalpojumā piedalījās arī vietējās pašvaldības vadītājs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt