Panorāma

Armēnija un Azerbaidžāna vienojas par pamieru

Panorāma

Tramps atsakās pieņemt aiziešanu no Baltā nama

Piesardzīgs optimisms par Covid-19 vakcīnu

Eksperti piesardzīgi optimistiski uztver ziņas par Covid-19 vakcīnas efektivitāti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Šonedēļ saņemtās ziņas par efektīvas Covid-19 vakcīnas izstrādi nozares ekspertu rindās uztvertas ar piesardzīgu optimismu. Tiek uzsvērts, ka medikamentu ražotāja “Pfizer” vakcīna vēl jāturpina pārbaudīt drošības apsvērumu dēļ, taču pirmie dati uzskatāmi par cerīgiem. Tikmēr globālajā akciju tirgū saistībā ar šīm ziņām jau otro dienu tiek piedzīvots kāpums, liecinot par cerībām, ka vakcīna ne vien glābs dzīvības, bet arī mazinās Covid-19 ekonomiskās sekas.   

Pasauli pāršalkušās ziņas par veiksmīgajiem ASV farmācijas giganta “Pfizer” vakcīnas izmēģinājumiem sadarbībā ar Vācijas uzņēmumu “BionTech” ir cerīgas vairāku iemeslu dēļ – gan saistībā ar atklājumu, ka trešajā klīnisko pārbaužu fāzē vakcīna bijusi efektīva 90% gadījumu, gan arī tāpēc, ka tās izstrādē izmantota jauna tehnoloģija, kas balstīta uz ģenētisko materiālu, uzsver nozares speciālisti.

Vakcīnu izstrādājošie uzņēmumi, kuri saņēmuši ievērojamas investīcijas gan no ASV, gan Vācijas valdībām, skaidroja, ka pašlaik gan vēl būs nepieciešamas vairākas nedēļas, lai noskaidrotu visas detaļas par to, cik droša ir vakcīna.

“Drošības komponente joprojām tiek pētīta, jo gribam sagaidīt vismaz sešdesmit dienas pēc otrās injekcijas.  Lai pacientu imunizētu, nepieciešamas divas vakcīnas. Tātad sešdesmit dienu klīniskās pārbaudes ar vismaz sešiem tūkstošiem brīvprātīgo šajā pētījumā – lai to sasniegtu, mums nepieciešamas vēl dažas nedēļas,”  pauda “Pfizer” viceprezidents zāļu drošības jautājumos Džons Bērkhārds.

Lai izdarītu galīgos secinājumus par vakcīnas efektivitāti, arī mikrobioloģijas un imunoloģijas pētnieki no vakcīnas izstrādātājiem gaida detalizētu informāciju par veiktajiem pētījumiem.

“Viņi mums paziņojuši cilvēku skaitu, kuriem dota vakcīna un, viņuprāt, tā ir efektīva 90 procentos gadījumu. Tagad viņiem mums jāparāda, kādi tieši cilvēki tika vakcinēti, kādus testus viņi veikuši un kādi bijuši rezultāti. Tā kā vēl no viņiem gaidāmi diezgan lieli datu kalni, kas, cerams, sekos tuvākajā laikā,”  atzina bijušais Lielbritānijas valdības zinātniskais padomnieks Marks Volports.

Tomēr vienlaikus eksperti brīdina, ka vēl ir ļoti tāls ceļš ejams, līdz efektīva vakcīna – vai tā būtu pašlaik cerīgā “Pfizer” vakcīna, vai kāda cita, – būs pieejama lielākajai daļai cilvēku.

Arī par imunizācijas efektivitāti vēl ir daudz jautājumu.

“Vai varam secināt, ka Covid var izārstēt, ja dzirdam skaitli – 90%? Nē. Vai tas nozīmē, ka šī būs vislabākā vakcīna? Arī nē. Un vai šī vakcīna var sniegt imunitāti gadiem ilgi, līdzīgi kā masalu vakcīna, kas sniedz imunitāti uz mūžu. Diemžēl – nē. Tas, ko mēs zinām no šīs pagaidām limitētās analīzes, ir – ka ir panākts progress vienas vakcīnas kandidatūrai, ar kuru konstatēta ievērojama slimības samazināšanās, taču vēl ir tālu līdz tam brīdim, lai šī varētu būt tā vakcīna, kuru varam dot desmitiem un simtiem miljoniem cilvēku,”  atzina Beļģijas Covid-19 krīzes centra pārstāvis Īvs van Letems.

Tomēr vismaz akciju tirgus pasaulē uz šīm jaunākajām ziņām reaģējis pozitīvi gan Volstrītā, gan Tokijā, gan citās biržās. Izaugsmi divas dienas piedzīvojuši visu lielo biržu indeksi. Neliels kritums vien skāris lielos tehnoloģiju uzņēmumus, kuri nodarbojas ar e-komerciju un kuru biznesa modelim ir izdevīgs attālinātais darbs un citi Covid-19 ierobežojumi.

KONTEKSTS:

ASV farmācijas giganta "Pfizer" un Vācijas kompānijas "BioNTech" kopīgi izstrādātā vakcīna pret jauno koronavīrusu trešajā izmēģinājumu fāzē uzrādījusi 90% efektivitāti pret inficēšanos ar Covid-19, 9.novembrī paziņoja kompānijas.

Par jaunā koronavīrusa izplatīšanos Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku, Ķīna informēja Pasaules Veselības organizāciju (PVO) pērnā gada nogalē. PVO 2020. gada martā paziņoja, ka Covid-19 sasniegusi globālās pandēmijas līmeni.

Dažus mēnešus vēlāk – vasarā – Eiropā bija vērojama infekcijas izplatības mazināšanās, kas ļāva atcelt virkni stingro ierobežojumu. Tomēr septembra vidū PVO brīdināja, ka Eiropai rudens mēnešos būs jāsaskaras ar Covid-19 koronavīrusa izraisīto nāves gadījumu skaita pieaugumu. 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti