Eiropas Zāļu aģentūra iesaka reģistrēt antivielas «Xevudy» Covid-19 ārstēšanai

Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) Zāļu reģistrācijas komiteja (CHMP) ieteikusi reģistrēt monoklonālās antivielas "Xevudy" (sotrovimabs) Covid-19 ārstēšanai. Pieteikuma iesniedzējs ir uzņēmums "GlaxoSmithKline Trading Services" Limited, kas izstrādājis šīs zāles kopā ar "Vir Biotechnology", informēja Zāļu valsts aģentūra (ZVA).

Komiteja ieteica reģistrēt "Xevudy" Covid-19 ārstēšanai pieaugušajiem un jauniešiem no 12 gadu vecuma ar ķermeņa masu vismaz 40 kilogrami, kuriem nav nepieciešams papildu skābeklis un kuriem ir paaugstināts smagas slimības gaitas risks.

"Xevudy" ir trešās monoklonālās antivielas saturošās zāles, kuras ieteiktas Covid-19 ārstēšanai Eiropas Savienībā (ES), un pirms tām šī gada novembrī apstiprinātas zāles "Regkirona" un "Ronapreve". Monoklonālās antivielas ir olbaltumvielas, kas izstrādātas, lai saistītos ar noteiktu mērķi. Šajā gadījumā mērķis ir SARS-CoV-2 (Covid-19 izraisošā vīrusa) pīķa proteīns, kuru vīruss izmanto iekļūšanai cilvēka šūnās.

CHMP izvērtēja datus no pētījuma, kurā iekļauti 1057 pacienti ar Covid-19 un kurš liecina, ka "Xevudy" būtiski samazina hospitalizācijas un nāves risku pacientiem ar vismaz vienu blakusslimību, kuras dēļ ir paaugstināts smagas Covid-19 gaitas risks.

1% pacientu (6 no 528 pacientiem), kuri saņēma ārstēšanu ar "Xevudy", tika hospitalizēti ilgāk par 24 stundām 29 dienu laikā pēc ārstēšanas, salīdzinot ar 6% pacientu (30 no 529 pacientiem) placebo grupā, no kuriem 2 pacienti nomira.

Vairums pacientu pētījumā inficējās ar oriģinālo SARS-CoV-2 vīrusu. Daži pacienti inficējās ar citiem vīrusa paveidiem, tostarp alfa un epsilona paveidu. Balstoties uz laboratoriskajiem pētījumiem, sagaidāms, ka "Xevudy" būs aktīvs arī pret citiem vīrusa paveidiem (tostarp omikrona paveidu).

ZVA informēja, ka "Xevudy" ir labvēlīgs drošuma raksturojums – saņemti ziņojumi par dažām hipersensitivitātes (alerģiskām) reakcijām un ar infūziju saistītām reakcijām, un CHMP secināja, ka zāļu sniegtie ieguvumi atsver to riskus reģistrētajām lietošanas indikācijām.

CHMP pārsūtīs savus ieteikumus Eiropas Komisijai visās ES dalībvalstīs piemērojama lēmuma pieņemšanai. Pēc šī lēmuma zāles "Xevudy" būs apstiprinātas lietošanai visā Eiropas Savienībā.

Kamēr tika veikta reģistrācijas pieteikuma vērtēšana, CHMP sniedza padomus ES dalībvalstīm lēmuma pieņemšanā par šo zāļu agrīnu lietošanu. Tas nozīmē, ka šīs zāles jau bija pieejamas dažiem pacientiem Eiropas Savienībā.

Eiropas Zāļu aģentūras zinātniskajās komitejās un darba grupās piedalās arī Latvijas Zāļu valsts aģentūras speciālisti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt