Panorāma

Covid-19 saslimstības pieaugums – mērens

Panorāma

Kalnu Karabahā ierodas Krievijas miera uzturētāji

EK noslēdz vienošanos par vakcīnu piegādi

Eiropas Komisija rosina izveidot Eiropas Veselības aģentūru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm slimības pirmā uzliesmojuma laikā nav izdevies veiksmīgi koordinēt savas darbības, atzinusi Eiropas Komisija (EK). Tieši tāpēc tiek rosināts izveidot jaunu Eiropas Veselības aģentūru, kas rūpētos gan par pašreizējās pandēmijas radīto seku veiksmīgu pārvarēšanu, gan koordinētu dalībvalstu darbības gatavojoties nākotnes krīzēm.

ĪSUMĀ: 

  • ES komisāre: Krīzes laikos iedzīvotāji vairāk skatās uz ES un meklē centralizētu atbildi.  
  • Aicina aktualizēt jautājumu par "Veselības savienību", rosinot izveidot jaunu aģentūru.
  • Aģentūra varētu veiksmīgāk sagatavoties un rīkoties nākamo veselības krīžu laikā.
  • EK noslēdz līgumu ar "Pfizer" un "BioNTech" par 300 miljonu Covid-19 vakcīnu iegādi. 
  • Šis ir ceturtais šāda veida līgums; drīzumā gaidāmi vēl 2–3.
  • Eiropas Slimību novēršanas un kontroles centra optimistiskais scenārijs: vakcinācija ES varētu sākties 2021. gada 1. ceturksnī.

Eiropas Komisija rosina izveidot Eiropas Veselības aģentūru
00:00 / 03:02
Lejuplādēt
Kopš Covid-19 pandēmijas sākuma ES valstīs inficējušies vairāk nekā 13 miljoni cilvēku, no kuriem 311 000 ir miruši. Šī neiepriecinošā statistika kļūst vēl aktuālāka laikā, kad daudzās no valstīm saslimstība atkal sasniedz rekordaugstus rādītājus.

 

Lai arī veselības aprūpe ir viena no jomām, kas atrodas dalībvalstu nacionālo valdību pārziņā, ES Veselības un pārtikas komisāre Stella Kiriakides trešdien, 11. novembrī, paziņojusi, ka krīzes laikos iedzīvotāji arvien vairāk skatās uz ES un meklē centralizētu atbildi. Tieši tāpēc arī komisāre aicina aktualizēt jautājumu par "Veselības savienības" izveidi, rosinot izveidot jaunu aģentūru, kas, balstoties uz zinātnieku pētījumiem un laboratoriju datiem, varētu veiksmīgāk sagatavoties un rīkoties nākamo veselības krīžu laikā.

"Mēs būsim labāk sagatavoti, jo mēs izstrādāsim Eiropas Savienības un nacionālos krīzes gatavības un reaģēšanas plānus.

Mēs pārliecināsimies, ka medikamentu un aprīkojuma krājumi ir ne tikai uz papīra, bet arī realitātē. Mēs apmācīsim medicīnas personālu, lai piešķirtu viņiem nepieciešamos līdzekļus ārkārtas gadījumiem un lai nodrošinātu, ka ikviens, ikviens, kurš saslimst, tiek pienācīgi aprūpēts. Mēs strādāsim ar dalībvalstīm pie vienotiem datiem un indikatoriem, kas ļaus mums izveidot precīzu redzējumu par veselības sistēmas gatavību un kapacitāti, lai varētu laikus novērst iztrūkumus un nodrošinātu pacientiem nepieciešamo ārstniecību," sacīja Kiriakides.

Viena no jomām, kurā dalībvalstis jau ir nodevušas daļu no savām pilnvarām ES, ir sarunu veikšana par iespējamās vakcīnas iegādēm. Tā, piemēram, EK trešdien ir paziņojusi par noslēgto līgumu ar kompānijām "Pfizer" un "BioNTech" par 300 miljonu vakcīnu iegādi. 

Abas kompānijas paziņojušas, ka to kopīgi izstrādātā vakcīna pret jauno koronavīrusu trešajā izmēģinājumu fāzē uzrādījusi 90% efektivitāti pret inficēšanos.

"Vienošanās, ko šodien esam apstiprinājuši, ir mūsu līdz šim ceturtais noslēgtais līgums un solis tuvāk tam, lai mums būtu plašs un stabils vakcīnu portfelis," sacīja Kiriakides.

EK jau iepriekš noslēgusi trīs citus līgumus ar farmācijas uzņēmumiem, kas ļautu ES iegādāties gandrīz vienu  miljardu potenciālo vakcīnu devu. Taču šeit jāpiemin, ka, lai vakcīna kļūtu pieejama ES, tai ir jāiegūst apstiprinājums no Eiropas Medicīnas aģentūras.

Bet tikmēr Stokholmā bāzētais

Eiropas Slimību novēršanas un kontroles centrs ir paziņojis, ka optimistiskākajā scenārijā vakcinācija pret Covid-19 ES varētu sākties 2021. gada pirmajos trijos mēnešos.

Komentējot šonedēļ izskanējušo informāciju par amerikāņu kompānijas "Pfizer" izstrādātās vakcīnas efektivitāti, slimību kontroles centra vadītāja Andrea Ammona norādījusi, ka pagaidām tā ir tikai preses relīze un nevis zinātniski apstiprināts novērtējums, taču rezultāti nenoliedzami ir daudzsološi. Vienlaicīgi Ammona uzsvērusi, ka pašlaik saslimstības attīstība Eiropā rada nopietnas bažas un tā virzās nepareizajā virzienā, turklāt atkopties no šī kāpuma būs daudz grūtāk nekā pavasarī. Tieši tāpēc viņa aicinājusi eiropiešus sekot vietējo varas iestāžu ieviestajiem ierobežojumiem, lai cik smagi tie arī nebūtu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti