Džonsona valdība cietusi pirmo politisko sakāvi vēlēšanās Velsas apgabalā

Britu premjerministra Borisa Džonsona valdība cietusi pirmo politisko sakāvi. Starpvēlēšanās Brekonas un Radnoršīras apgabalā konservatīvās partijas kandidāts ir zaudējis Liberāldemokrātu partijas pretendentei Džeinai Dodsai. Šāds vēlēšanu iznākums ļauj prognozēt, ka dalību Eiropas Savienībā atbalstošie spēki ir apņēmības pilni sadarboties arī nākotnes balsojumos. 

Tā dēvētās starpvēlēšanas Brekonas un Radnoršīras apgabalā Velsā bija jāsarīko pēc tam, kad no amata tika atcelts līdzšinējais šī reģiona pārstāvis parlamentā Kriss Deiviss. Gandrīz 20% no viņa vēlētājiem pieprasīja Deivisa atstādināšanu pēc tam, kad viņš atzina savu vainu manipulācijās ar izdevumiem. Taču par spīti šim skandālam iepriekšējā britu premjerministre Terēza Meja atļāva Deivisam startēt atkārtotās vēlēšanās kā Konservatīvās partijas kandidātam.

Šīs vēlēšanas tika uzskatītas par pirmo nopietno pārbaudījumu jaunajai britu valdībai un tās premjerministram Borisam Džonsonam galvenokārt tāpēc, ka Brekonā un Radnoršīrā savus spēkus pirmo reizi apvienoja visas dalību Eiropas Savienībā atbalstošās partijas. Proti, vietējā Velsas partija "Plaid Cymru" un Zaļā partija izvēlējās vēlēšanās nestartēt, lai vairotu Liberāldemokrātiskās partijas kandidātes Džeinas Dodsas iespējas uzvarēt. Un šāda taktika ir nostrādājusi, jo Dodsa guva pārliecinošu uzvaru, apsteidzot Deivisu, kā arī "Breksita partijas" un Leiboristu pārstāvjus. Tūlīt pēc rezultātu paziņošanas Dodsa informēja par savu pirmo uzdevumu jaunajā amatā:

"Kad es ieradīšos Vestminsterā, mans pats pirmais darbs kā jūsu pārstāvei parlamentā būs atrast Borisa Džonsona kungu, lai kur arī viņš neslēptos, un pateikt viņam skaļi un skaidri: "Beidziet spēlēties ar mūsu kopienu nākotni un tūlīt izslēdziet bezvienošanās "Brexit" iespēju!"

Līdz ar liberāldemokrātu uzvaru Konservatīvā partija ir zaudējusi vēl vienu vietu parlamentā, un tagad tās vairākums ir vairs tikai viena balss, turklāt arī tikai pateicoties Demokrātisko Unionistu partijai. Tas nozīmē, ka Džonsona valdība ir zaudējusi vēl vienu balsi, kas varētu atbalstīt nākamo vienošanos par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības, ja tāda vispār tiks panākta, vai arī atbalstīt izstāšanos no bloka vispār bez vienošanās.

Savukārt pret "Brexit" iebilstošo partiju vienošanās arvien vairāk sāk likt runāt par iespējamu sadarbību arī nākotnē, turklāt arī nacionālajā līmenī, ja rudenī tiks izsludinātas ārkārtas vēlēšanas. Kā paziņojusi Liberāldemokrātiskās partijas līdere Džo Svinsone, sadarbība pāri partiju robežām ir ļoti nozīmīga, īpaši laikā, kad uz spēles ir likta valsts nākotne.

Kā norāda izdevums "Independent", vēlēšanas Brekonā un Radnoršīrā arī parāda, cik joprojām sašķelta ir britu sabiedrība jautājumā par Eiropas Savienības pamešanu, jo "Brexit" atbalstošās Konservatīvā partija, "Breksita partija" un Apvienotās Karalistes neatkarības partija kopā ir ieguvušas 50,1% balsu.

KONTEKSTS:

Bažas par "Brexit" bez vienošanās pieauga pēc tam, kad Boriss Džonsons premjera amatā nomainīja Terēzu Meju, kura atkāpās 7. jūnijā. Par aiziešanu no amata Meja paziņoja, kad viņas panāktā vienošanās par izstāšanos no Eiropas Savienības tika trīsreiz noraidīta parlamentā un arī sarunas ar opozīcijā esošajiem leiboristiem nenesa gaidīto kompromisu.  

Džonsons vērtēts visai pretrunīgi, tostarp Konservatīvās partijas vadošo politiķu vidū, galvenokārt tāpēc, ka aktīvi uzstāj uz Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības līdz 31. oktobrim, pieļaujot arī bezvienošanās scenāriju.

2016. gadā Lielbritānijā referendumā 52% britu nobalsoja par valsts izstāšanos no Eiropas Savienības (ES). Kopš tā laika tika strādāts pie Lielbritānijas un ES vienošanās par izstāšanās procesu. Savu piekrišanu tam deva ES valstis, taču piedāvāto vienošanos trīs reizes noraidīja britu parlaments. Lielbritānijai bija jāizstājas no ES 2019. gada 29. martā, taču aprīļa vidū Meja un pārējo ES valstu līderi vienojās par iespēju atlikt "Brexit" līdz 31. oktobrim. Meja gan pauda cerību, ka valsts pametīs bloku ātrāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti