Covid-19 dēļ aicina ASV atcelt sankcijas pret Irānu

Ķīna un Krievija aicinājušas Amerikas Savienotās Valstis (ASV) atcelt ekonomiskās sankcijas pret Irānu, lai atvieglotu islāma republikas cīņu ar Covid-19.

Covid-19 dēļ aicina ASV atcelt sankcijas pret IrānuUldis Ķezberis

Irānas sabiedrotās Ķīna un Krievija šonedēļ aicināja ASV nekavējoties atcelt sankcijas pret Teherānu. Ķīnas Ārlietu ministrija pirmdien paziņoja, ka sankciju režīms ir necilvēcīgs un kavē Irānas valdības centienus apkarot epidēmiju un starptautiskās sabiedrības organizētās humānās palīdzības piegādi. Savukārt Krievijas Ārlietu ministrija paziņoja, ka ASV sankcijas pārkāpj irāņu cilvēktiesības, bet Covid-19 pandēmija neesot laiks, kad Vašingtonai īstenot savas ģeopolitiskās ambīcijas.

Irānas prezidents Hasans Rohani pagājušajā nedēļā vērsās pie vairāku valstu vadītājiem ar aicinājumu ignorēt ASV sankcijas un palīdzēt Teherānai. Irāna arī lūdza Starptautiskajam Valūtas fondam aizdevumu piecu miljardu dolāru apmērā.

ASV prezidents Donalds Tramps un valsts sekretārs Maiks Pompeo ir piedāvājuši Irānai palīdzību cīņā ar Covid-19, taču Teherāna to esot atraidījusi.

Irāna pirmo inficēšanās gadījumu ar Covid-19 reģistrēja 19. februārī. Kopš tās dienas vīruss ir strauji izplatījies pa visu valsti. Jaunākā informācija liecina, ka Irānā inficēto skaits ir pārsniedzis 16 tūkstošus, no kuriem gandrīz 1000 ir miruši. Lielāks saslimušo un mirušo skaits ir tikai Ķīnā un Itālijā.

Tomēr Pasaules Veselības organizācija apgalvo, ka Irānas valdības uzrādītie dati neparāda patieso ainu par ar Covid-19 saslimušo apmēriem valstī. Organizācija pieļauj, ka oficiāli reģistrētie inficēšanās gadījumi varētu būt tikai aptuveni piektā daļa no reālajiem inficēšanās gadījumiem. Tas esot saistīts ar to, ka Irānā laboratoriskus izmeklējumus veic tikai nopietnos saslimšanas gadījumos.

Irānas varasiestādes sūdzas, ka valstij akūti pietrūkst testēšanas iekārtu, aizsardzības ekipējuma un medikamentu, vainojot tajā ASV ekonomiskās sankcijas. Pasaules Veselības organizācija norāda, ka irāņu mediķi izmanto valstī ražotos personīgās aizsardzības līdzekļus, taču tie esot nekvalitatīvi un pakļauj ārstus lielākam inficēšanās riskam.

ASV ekonomiskās sankcijas pret Irānu atjaunoja 2018. gadā pēc tam, kad prezidents Donalds Tramps nolēma izstāties no 2015. gadā noslēgtās starptautiskās kodolvienošanās. Tā paredzēja atvieglot sankcijas pret Irānu apmaiņā pret tās solījumu ierobežot savu kodolprogrammu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti