Panorāma

Valstij jānodrošina sabiedrisko mediju neatkarība

Panorāma

Konsīliji tikai atsevišķos gadījumos atliek vakcināciju

Baltkrievijas vīzas Irākā arvien populāras

Ceļojumu aģentūras vadītājs par kurdu «tūristiem»: Viņiem nerūp viesnīcas un brokastis, ir tikai viens mērķis – robeža

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vīza uz Baltkrieviju, tātad ceļš uz Eiropu – ar šādu pārliecību simtiem cilvēku vērsušies tūrisma aģentūrā Kurdistānas pilsētā Suleimānijā, lai iegūtu iespēju nokļūt Minskā. Tagad, kopš vairākas aviokompānijas liegušas lidojumus Irākas pilsoņiem uz Baltkrieviju, pieprasījums pēc Baltkrievijas vīzām ir krietni krities, taču nebūt nav apsīcis pavisam.

Kā šis process attīstījies un turpinās? To viesojoties Suleimanijā, centās noskaidrot LTV filmēšanas grupa.

Nokārtojis vairāk nekā 500 vīzu

Suleimanija ir otrā lielākā pilsēta Kurdistānas reģionā. Baltkrievijas vārds šeit ir visu to mutēs, kas domājuši par aizbraukšanu no Irākas. To uzzinām, viesojoties vienā no pilsētas populārākajām tūrisma aģentūrām.

Otrā lielākā Kurdistānas pilsēta - Suleimanija
Otrā lielākā Kurdistānas pilsēta - Suleimanija

Uz Alana Mohameda tūrisma kompānijas ar nosaukumu “Cerība dzīvei” galda guļ vairākas Irākas kurdu pilsoņu pases. Tās gaida savu kārtu, proti, atļauju ceļam uz Baltkrieviju. Bet tā ir tikai maza daļa no lielā klāsta, kas te bija atradies iepriekš.

“Mēs sākām kopš janvāra, bet tad jūlijā strauji pieauga pieprasījums pēc vīzām. Ja sākumā tās maksāja ap 500 dolāru, tad vēlāk cenas strauji cēlās – līdz pat 3500 dolāriem,” stāsta aģentūras vadītājs Muhameds.

Kopš vasaras vidus viņš Irākas kurdiem ir nokārtojis vairāk nekā 500 vīzu un tūrisma ceļojuma pakešu uz Baltkrieviju, kurā iekļautas avio biļetes, viesnīca un apdrošināšana. Tikai problēma tāda, ka šīs tūristu vīzas ir derīgas uz nedēļu, bet to saņēmēji nevis atgriežas Irākā, bet dodas uz Baltkrievijas un Polijas robežu cerībā iekļūt Eiropā.

Alans Muhameds - tūrisma kompānijas vadītājs
Alans Muhameds - tūrisma kompānijas vadītājs

“Diemžēl man jāatzīst, ka informācijas trūkuma un aklas uzticēšanās dēļ mūsu cilvēki ir devušies tur un kļuvuši par sistēmas upuriem. Jo arī tagad mums ir jautājums, kādēļ Baltkrievija tik viegli irākiešiem deva vīzas.

Sākumā mēs tiešām bijām pārliecināti, ka tas ir tūrismam, bet viss izrādījās citādāk. Mēs esam bijuši kārts Baltkrievijas rokās, ko izspēlēt pret Eiropu. Bet mēs to līdz pašam pēdējam nezinājām,” apgalvo Muhameds.

Pārdevuši mājas un mašīnas, lai tiktu uz Eiropu

Tūrisma aģentūras ceļu uz Baltkrieviju pašas nereklamējot, to viņu vietā izdara sociālie tīkli un īpašas mājaslapas internetā, kas kurdu valodā piesola vieglu nokļūšanu no Baltkrievijas uz Eiropas Savienības valstīm.

“Lai kas arī veidotu šos profilus, tie noteikti neesam mēs. Mēs nemaz nedrīkstam to darīt. Tie ir cilvēku kontrabandisti, kas dara visu, lai nopelnītu naudu,” stāsta aģentūras vadītājs Muhameds.

Kopš vairākas lidsabiedrības ir aizliegušas Irākas pilsoņiem iegādāties aviobiļetes lidojumam uz Minsku, pieprasījums pēc vīzām un ceļojuma uz Baltkrieviju ir krities, taču nebūt ne sarucis pavisam. Vaicāju, vai zinot situāciju, Alans arī cenšas savu klientus atrunāt.

“Protams, saprotot, kādam nolūkam cilvēki pieprasa šos ceļojumus, es viņiem saku, ka situācija ir ļoti sarežģīta un nevajag savas ģimenes, bērnus pakļaut tādam riskam, taču, ja viņi ir izlēmuši, es vairs nevaru viņus apturēt.

Viņi ir pārdevuši mājas un mašīnas, aizņēmušies naudu, lai varētu atļauties vīzas. Un viņiem nerūp mūsu piedāvājums, viesnīcas, brokastis, viņiem ir viens mērķis – robeža.”

Otrā lielākā Kurdistānas pilsēta - Suleimanija
Otrā lielākā Kurdistānas pilsēta - Suleimanija

Palielinās interese par ceļu caur Ukrainu

To, ka vairāki tūkstoši kurdu ir iestrēguši uz Baltkrievijas robežas, cenšoties nelegāli nokļūt Eiropā, šeit, Suleimanijā, zina faktiski katrs, un tas ir process, kam ļoti seko līdzi. Internetā ceļo video no robežas, ir pat sacerētas dziesmas par godu migrantiem.

“Protams, visi zina par šo Baltkrievijas situāciju. Bet daudzi no šejienes dodas prom, jo ir augsts bezdarbs un ir bažas par nākotni. Politiski un ekonomiski te nav stabili. Mūs izmanto ne tikai Baltkrievija. Mēs esam viegls kumoss daudziem,” stāsta Suleimanijas iedzīvotājs Muhameds Salahs.

“Protams, ka esmu dzirdējis par Baltkrieviju un to, ka cilvēki dodas turp. Šeit nav nākotnes. Es pats, ja varētu, dotos turp piecu minūšu laikā,” piebalso Moahs Sersejs.

Moahs Sersejs pats gribētu doties uz Eiropu
Moahs Sersejs pats gribētu doties uz Eiropu

Irākas kurdi saprot, ka ir kļuvuši par Lukašenko režīma manipulācijas ķīlniekiem, taču maisam gals ir vaļā un viņi neatmet cerību nokļūt Eiropā.

Alana Mohemeda ceļojuma aģentūrā šobrīd arvien populārāki kļūst pieprasījumi tūrisma vīzām uz Baltkrievijas kaimiņvalsti Ukrainu. Kā viņš pats saka, visticamāk, pircēji atkal ir kāda manipulēti un ar līdzīgu aicinājumu – nelegāli šķērsot robežu, lai nokļūtu Eiropas Savienībā.

KONTEKSTS:

2021. gada vasarā ievērojami palielinājās migrantu skaits, kas no Baltkrievijas cenšas nelikumīgi iekļūt Latvijas, Lietuvas un Polijas teritorijā. Lielākā daļa migrantu ir ieradušies no Irākas.

Baltijas valstu un Polijas amatpersonas norādīja, ka Baltkrievijas varas iestādes apzināti neliek šķēršļus robežas šķērsošanai, lai tādējādi sodītu šīs valstis par atbalstu Baltkrievijas opozīcijai un sankcijām pret Aleksandra Lukašenko režīmu.

Eiropas Savienība šādu rīcību raksturo kā hibrīdkara izvēršanu un sola palīdzēt stiprināt ES ārējo robežu.

8. novembrī liela migrantu grupa sapulcējās pie Baltkrievijas robežas ar Poliju, mēģinot iekļūt Eiropas Savienības teritorijā, bet Polija atsakās ielaist šos cilvēkus, jo uzskata, ka viņi ir nevis bēgļi, bet gan "tūristi", kas brīvprātīgi ieradušies Baltkrievijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti