Amatā stājies jaunais Skotijas premjers Džons Svinijs

Pēc zvēresta nodošanas šodien amatā stājies jaunais Skotijas premjers Džons Svinijs. Vakar viņa kandidatūru Skotijas valdības vadītāja amatā apstiprināja 64 skotu parlamenta deputāti. Šodien viņa kandidatūru apstiprināja Lielbritānijas karalis Čārlzs III, bet pati zvēresta nodošanas ceremonija notika Skotijas augstākās tiesas namā Edinburgā.

60 gadus vecais Džons Svinijs, kas pašlaik ir arī Skotu Nacionālās partijas (SNP) vadītājs, kļuvis par septīto Skotijas premjerministru kopš 1999. gada, kad darbu sāka Skotijas parlaments. Viņš iepriekš 16 gadu garumā ieņēma vairākus ministru posteņus Skotijas valdībā. Bet iepriekš Skotu Nacionālās partijas vadītāja amatā atradās no 2000. līdz 2004. gadam.

Viņš tiek uzskatīts par pieredzējušu politiķi, kurš spēj pārvarēt politiskās domstarpības. Tas šobrīd viņa pārstāvētajai partijai ir ļoti svarīgi, lai spētu turpināt darbu mazākuma valdībā.

Svinijs pēc zvēresta nodošanas teicis, ka starp viņa prioritātēm būs bērnu nabadzības izskaušana. Viņš arī izteicies, ka vēlas "apvienot SNP un apvienot Skotiju neatkarības labā", lai gan aptaujas liecina, ka atbalsts Skotijas neatkarībai nav pieaudzis.

Trešdienas pēcpusdienā Edinburgā notiek sarunas par jauno Skotijas valdības sastāvu, un zināms, ka par premjerministra vietnieci kļūs bijusī Skotijas finanšu ministre Keita Forbsa.

Svinija priekšgājējs Humza Jusafs kļuva par Skotijas premjerministru pirms 13 mēnešiem, nomainot šajā amatā Nikolu Stērdženu. Viņš vadīja mazākuma valdību kopš aprīļa beigām, kad sarāva koalīcijas vienošanos ar zaļajiem pēc tam, kad Skotijas valdība atteicās no ambiciozajiem klimata politikas plāniem, radot spriedzi abu partiju attiecībās.

Stērdžena par savu atkāpšanos no premjera un SNP līdera amata negaidīti paziņoja 2023. gada februārī pēc tam, kad izcēlās skandāls saistībā ar valdības nostāju transseksuāļu tiesību jautājumos. Viņa Skotiju vadīja astoņus gadus.

Pēc Stērdženas atkāpšanās uz SNP līdera amatu pretendēja Keita Forbsa, Eša Rīgena un Jusafs. Tās bija pirmās reālās SNP līdera vēlēšanas kopš 2004. gada, jo 2014. gadā Stērdžena tika ievēlēta bez konkurentiem. Vēlēšanas atspoguļoja šķelšanos partijā starp labējāk noskaņotiem politiķiem un tiem, kas vairāk sliecas pa kreisi.

SNP ir 63 no 129 vietām Skotijas parlamentā, un līdz vairākumam partijai pietrūkst divas vietas. SNP vada Skotijas valdības kopš 2007. gada, taču pēdējā gada laikā ir zaudējusi popularitāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti