Brazīlijas prezidents žēlojies, ka nav spējis nomainīt policijas amatpersonas

Brazīlijas sabiedrībā ažiotāžu izraisījis video, kurā valsts prezidents Žairs Bolsonaru pauž sarūgtinājumu, ka nespēja panākt augsta ranga policijas amatpersonu nomaiņu. Video ir svarīga loma izmeklēšanā, kurā noskaidro, vai prezidents mēģina ietekmēt likumsargu darbu. Politiskais skandāls valsti satricinājis brīdī, kad Brazīlija draud kļūt par koronavīrusa Covid-19 pandēmijas epicentru.

Brazīlijas prezidents žēlojies, ka nav spējis nomainīt policijas amatpersonasUldis Ķezberis

  Brazīlijas Augstākā tiesa vakar publiskoja video, kurā fiksēta 22. aprīlī notikusī federālās valdības sanāksme. Tajā Bolsonaru žēlojas, ka nevar saņemt sev interesējošu informāciju no federālās policijas, bet tas traucējot viņam strādāt. Taču viņa mēģinājums veikt kadru maiņu policijā bijis nesekmīgs.

  “Es jau mēģināju nomainīt drošības cilvēku Riodežaneiro oficiāli, bet man neizdevās. Lai tā būtu. Bet es nepieļaušu, ka viņi čakarē manu ģimeni, manus draugus tikai tāpēc, ka es nevaru nomainīt kādu cilvēku mūsu drošības aparātā. Ja es nevaru nomainīt šo cilvēku, tad es nomainīšu viņa bosu. Ja nevarēšu nomainīt viņa bosu, tad nomainīšu ministru,” sacīja Bolsonaru.

  Video nonācis atklātībā pēc tam, kad prokuratūra uzsāka izmeklēšanu saistībā ar bijušā tieslietu ministra Seržiu Moru apgalvojumiem, ka valsts prezidents Žairs Bolsonaru ir mēģinājis iejaukties federālās policijas izmeklēšanās pret viņa ģimenes locekļiem un sabiedrotajiem.

  Moru atkāpās no amata 24. aprīlī, jo Bolsonaru bez konsultēšanās ar viņu atlaida federālās policijas priekšnieku Maurisiu Valeišu. Viņš paziņoja, ka Bolsonaru vēlas iecelt policijas priekšnieka krēslā cilvēku, kas prezidentam nodotu likumsargu izmeklēšanas ziņojumus, lai gan tas nav policijas vadītāja pienākums.

  Policija veic izmeklēšanu pret diviem vecākajiem prezidenta dēliem. Brazīlijas parlamenta deputāts Flaviu Bolsonaru ir apsūdzēts nelikumīgi iegūtu līdzekļu atmazgāšanā. Savukārt Riodežaneiro pilsētas domes deputātu Karlusu Bolsonaru apsūdz par to, ka viņš, iespējams, organizēja dezinformācijas kampaņu, kuras nolūks bija nomelnot Žaira Bolsonaru kritiķus. Abi noliedz viņiem izvirzītās apsūdzības.

  Reaģējot uz video publiskošanu, Brazīlijas prezidents sociālajā vietnē “Facebook” rakstīja, ka viņš valdības sanāksmē ir runājis par savu personīgo apsardzi, nevis federālo policiju.

  Citā videofragmentā no tās pašas valdības sēdes Bolsonaru velta rupjības valsts lielāko štatu – Sanpaulu un Riodežaneiro – gubernatoriem, kuri pretojas prezidenta prasībai atcelt tur noteiktos drakoniskos iedzīvotāju pārvietošanās un pulcēšanās ierobežojumus, lai nepieļautu Covid-19 izplatību.

  “Šie mēsla gabali vēlas atņemt mums mūsu brīvību. Tāpēc es vēlos, lai visi mūsu pilsoņi būtu apbruņoti, jo šādus cilvēkus nevar paverdzināt. Tas garantētu, ka te nevar parādīties kāds maitasgabals un ieviest diktatūru," teica Bolsonaru.

  Brazīlijā oficiāli reģistrēto Covid-19 inficēto skaits pārsniedz 330 tūkstošus, kas ir trešais augstākais rādītājs pasaulē aiz ASV un Krievijas. Tomēr eksperti lēš, ka patiesais saslimušo skaits ir daudz augstāks, jo valstī joprojām veic salīdzinoši maz testu. No vīrusa izraisītajām komplikācijām ir miruši vairāk nekā 21 tūkstotis cilvēku.

  Aizvadītās diennakts laikā Brazīlijā reģistrēti gandrīz 20 tūkstoši gadījumu. Vienlaikus Eiropā situācija uzlabojas un valstis turpina mīkstināt ierobežojumus, kā arī vērt savu valstu robežas. Piemēram, Spānijas premjerministrs Pedro Sančess sola, ka ārzemniekiem valstī ļaus ieceļot no jūlija. Kopš vīrusa uzliesmojuma sākuma kontinentālajā Ķīnā aizvadītajā diennaktī nav reģistrēts neviens saslimšanas gadījums ar Covid-19.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti