Panorāma

Polija un Ungārija izgāž vienošanos par migrāciju

Panorāma

Panorāma

Ukrainas debesis sargā arī dronu ķērāji

«Esam iemācījušies tos atpazīt pat pēc skaņas». LTV dokumentē Ukrainas «dronu ķērājus» darbībā

"Dronu ķērāji" – tā tautas valodā mēdz dēvēt īpaši apmācītus Ukrainas karavīrus, kuri nakti un dienu strādā mobilajās pretgaisa aizsardzības grupās, kas specializējas bezpilota lidaparātu notriekšanā. Viņi dodas uz pozīcijām, kad saņemts brīdinājums par Krievijas raidītajiem kaujas droniem. Divām mobilajām pretgaisa aizsardzības grupām Ukrainā piebiedrojās arī LTV filmēšanas grupa.

Ir nakts un vēl klusums. Esam blindāžās, karavīru pazemes mājvietā Odesas apkaimē. Te lejā ir silts, pat sutīgs, augšā – nedaudz dzestrāka Ukrainas vasaras un kara nakts. Vēl ir miers un klusums, karavīri vēl gaida savu iespējamo izsaukumu.

Un tad tas ir. Pienāk ziņa, ka reģiona virzienā palaisti Krievijas raidītie bezpilota lidaparāti.  

Sagatavošanās notiek lielā ātrumā – ieroči, ekipējums, viss vajadzīgais ir pa rokai. Tālāk jau ceļš uz virszemi, kur gaida īpaši aprīkoti auto.

Pozīcijas jau zināmas. Un drīz vien pret Ukrainas tumšajām debesīm paceļas ložmetēja stobrs.

Un tad seko viens no galvenajiem elementiem, kas karavīriem palīdz ienaidnieku ieraudzīt melnajā tumsā - milzīgs, spožs prožektors. Šis brīvprātīgo radoši risinātais un sagādātais palīgs šajā cīņā ir neatsverams.

Šis ir mirklis, kad adrenalīns ir pīķos, vēlāk teiks karavīri. Viņi ir arī ielāgojuši, ka Krievijas raidītie droni parasti ir lielāka uzbrukuma priekšvēstneši un pēc tiem seko raķetes.

Nakts, par laimi, aizrit bez triecieniem. Bezpilota lidaparāti novirzījušies citā trajektorijā un ir citu mobilo grupu notriekti.

Ivans mobilajā grupā dienē jau gadu un ir iznīcinājis vairākus "Šahed" ("Shahed") dronus.

"Ļoti negaidīti tas bija, kad viņu ieraudzījām un notriecām. Mazliet uztraucāmies gan," saka Ivans. "Skaņa dronam ir kā motociklam, bet vizuāli tas izskatās aptuveni trīs metrus garš."

""Šaheds" ir bezpilota lidaparāts, kas nes ar trotilu pildītu kaujas galviņu, un tas var mainīt lidojuma augstumu. Tas var lidot maksimāli zemu, tā, ka mūsu pretgaisa aizsardzības sistēmai to ir grūti ieraudzīt. Tāpēc strādājam mēs, mūsu mobilās grupas," skaidro mobilās pretgaisa aizsardzības grupas komandieris ar segvārdu "Haličs".

Lai gan Krievijas raidītie droni biežāk lido naktīs, arī dienas nav pasargātas.

LTV pievienojās arī mobilajai grupai, kas šoreiz strādā dienas gaismā – darbs komandā, rīcība zibenīga.  Arī šoreiz ienaidnieka ierocis maina trajektoriju. Tas nozīmē, kas slodze būs citur.

"Viss jaunais ir nezināmais, bet mums droni jau ir kļuvuši pazīstami. Mēs esam iemācījušies tos atpazīt pat pēc skaņas. Ir pat bijuši gadījumi, kad tā mēs arī tos notriecam. Gluži vienkārši, sekojot skaņai, saprotam, cik augstu un ātrs bezpilota lidaparāts ir, un pieredzējis ložmetējnieks to var izdarīt. Turklāt naktī ir daudzas ierīces, termovizori, kas palīdz atrast objektu pēc temperatūras. Un komandā, liekot lietā visas mūsu iespējas, darbu izdarām," stāsta mobilās pretgaisa aizsardzības grupu vada komandieris Antons Ocerklēvičs.

Šajā mobilajā grupā dienošajiem karavīriem ir tikai nedaudz pāri divdesmit gadiem, bet notriekti daudzi "lidojošie mopēdi", kā šeit sauc "Šahed" dronus.

"Tādiem puišiem, kādi dienē Ukrainas bruņotajos spēkos, nav neizpildāmu uzdevumu. Bet, es sacītu, ka ar raķetēm ir grūtāk.

To ātrums ir lielāks, un vajag paspēt noreaģēt ar pilnu uguni. "Šahedi" – tas ir mazliet cits stāsts," atzīst karavīrs Mihails. "Augsts adrenalīns, tas ir maigi teikts. Ja ir viens lidojošs objekts, tas vēl tā, bet, ja vairāki… Galvenais, lai patronu pietiktu," viņš piebilst.

Un tā dienu no dienas… Krievijas uzbrukumi Ukrainai ar "Šahed" droniem un raķetēm ir nemitīgi. Un posts, ko tie nes, ir milzīgs.

Ukraiņu karavīri ievērojuši, ka Krievija tos neraida pa stratēģiskajiem objektiem, droni klejo haotiski un visvairāk apdraud tieši civiliedzīvotājus. Tāpēc mobilo grupu darbs ir Ukrainas drošībai neatsverams un, kā atzīst paši karavīri, arī pasaules karu pieredzē unikāls.  

KONTEKSTS: 

2022. gada 24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.

Plaša ofensīva izgāzās, Ukraina nepadevās, un, saņemot ārvalstu militāro palīdzību, ukraiņu armijai izdevās apturēt iebrucējus un rudenī arī atbrīvot Harkivas apgabalu, atgūt Hersonu, un vasaras sākumā sācies Ukrainas pretuzbrukums.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti