Lielbritānijā simtiem policistu protestē pret kolēģa tiesāšanu pēc šaujamieroča pielietošanas

Vismaz 250 Londonas Skotlendjarda elitārās apbruņotās vienības policistu atteikušies izmantot šaujamieročus savu dienesta pienākumu pildīšanai.  Par iemeslu šādam lēmumam kļuva nesen kādam viņu kolēģim izvirzītās apsūdzības slepkavībā. Policijas krīzes dēļ britu valdība ir spiesta lūgt palīdzību bruņotajiem spēkiem. 

Runa ir par vārdā nenosauktu Lielbritānijas elitārās likumsargu vienības pārstāvi, kurš pagājušajā gadā, pildot savus dienesta pienākumus un mēģinot aizturēt kādu vīrieti, pielietoja šaujamieroci, kā rezultātā aizdomās turētais gāja bojā. 

Lielbritānijā simtiem policistu protestē pret kolēģa tiesāšanu pēc šaujamieroča pielietošanas
00:00 / 02:38
Lejuplādēt

Uzreiz pēc notikušā policists tika atstādināts no amata, kā arī tika uzsākta neatkarīga izmeklēšana par apstākļiem, kas noveda pie šaujamieroča pielietošanas. Izmeklēšana ilga gandrīz gadu. Pamatojoties uz tajā noskaidroto, Lielbritānijas prokurori pagājušajā nedēļā paziņoja par lēmumu izvirzīt policistam apsūdzību slepkavībā. 

Apsūdzētā policista kolēģi tikmēr pauda sašutumu par jauno realitāti, kurā katrs policista lēmums, kas tiek pieņemts ārkārtas apstākļos, var beigties ar ilgu tiesas procesu vai pat ar cietumsodu. Vēlāk Skotlendjarda apbruņotās vienības darbinieki sāka nodot savas ieroču atļaujas policijas dienesta vadībai. 

Britu raidorganizācija BBC ziņoja, ka teju 300 policistu pārstāja pildīt tās policijas funkcijas, kuru izpildei nepieciešama apbruņoto likumsargu iesaiste. 

Skotlendjardā gan neapstiprināja šo skaitu, vien norādot, ka "vairāki policisti", izvērtējot Lielbritānijas prokuratūras lēmumu ietekmi uz viņiem un arī viņu ģimenēm, vairs nevēlas uzņemties ar šaujamieroču pielietošanu saistītos riskus. 

Skotlendjarda komisārs sers Marks Roulijs, reaģējot uz elitārās vienības policistu demaršu, lūdza Lielbritānijas iekšlietu ministri Svellu Breivermani aizstāvēt savus padotos.

Savā vēstulē iekšlietu ministrei Roulijs norādīja, ka pašreizējais policijas darbības regulējums nepasargā no kriminālapsūdzībām arī tos policistus, kas rūpīgi izpilda iekšējās instrukcijas. 

Par radušos situāciju izteicies ari Lielbritānijas premjerministrs Riši Sunaks. 

"Apbruņoto policistu vienības veic neapskaužami grūtu darbu. Viņiem ātri jāpieņem lēmumi, kas ir saistīti ar dzīvību un nāvi. Viņu drosme garantē mūsu drošību un ir pelnījusi mūsu pateicību. Ir svarīgi, lai viņiem būtu skaidra izpratne par to, kad izmantot šīs juridiskās pilnvaras. Ir svarīgi, lai viņiem būtu pārliecība par to, ko viņi dara – jo īpaši, ņemot vērā letālos ieročus, ko viņi pielieto", sacīja Sunaks. 

Skotlendjardā dienē 34 000 policistu, aptuveni 2500 no viņiem ir šaujamieroču atļaujas.

Līdz policijas krīzes pārvarēšanai Lielbritānijas valdība nolēma vērsties pie valsts bruņotajiem spēkiem ar mērķi tos piesaistīt pretterorisma darbību īstenošanai. Tiek uzsvērts, ka bruņoto spēku karavīri netiks iesaistīti patrulēšanā Londonas ielās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti