Lielbritānijā sākas priekšvēlēšanu kampaņa un iespējama 14 gadus ilgās varas maiņa

Apvienotajā Karalistē šodien oficiāli ir sākusies priekšvēlēšanu kampaņa pirms 4. jūlijā gaidāmajām parlamenta vēlēšanām, kuras vakar izsludināja konservatīvo premjerministrs Riši Sunaks. Sešas nedēļas ilgās priekšvēlēšanu kampaņas laikā valdošajai Konservatīvajai partijai būs jācenšas sadeldēt lielākā opozīcijas spēka – Leiboristu partijas – pārsvaru aptaujās. Tomēr daudziem Sunaka izvēlētais vēlēšanu laiks ir radījis neizpratni.

Lielbritānijā sākas priekšvēlēšanu kampaņa un iespējama 14 gadus ilgās varas maiņa
00:00 / 00:00

Iepriekš izskanēja, ka vēlēšanas varētu notikt oktobrī vai novembrī, tomēr Riši Sunaks vakar pārsteidza ar lēmumu izsludināt vēlēšanas jau jūlijā. Pēdējo reizi Lielbritānijā parlamenta vēlēšanas jūlijā notika tālajā 1945. gadā.

Vēlētāju aptaujas rāda, ka centriski kreisā Leiboristu partija ievērojami apsteidz konservatīvos. Atsevišķās aptaujās konservatīvie atpaliek no leiboristiem par vairāk nekā 20 procentpunktiem. Tas paver labas iespējas leiboristiem un to līderim Kīram Stārmeram uzvarēt vēlēšanās.

Stārmers trešdien pēc vēlēšanu izziņošanas sacīja, ka ir pienācis laiks pārmaiņām, jo konservatīvo izraisītais "haoss" esot galvenais iemesls valsts ekonomiskajām problēmām.

Protams, Sunaks un Konservatīvā partija vēlas saglabāt varas grožus, ko tā tur jau kopš 2010. gada. Taču tas nebūs viegli, jo pēdējie gadi partijai ir bijuši ļoti sarežģīti gan Lielbritānijas ekonomisko grūtību dēļ, gan politiskā spēka iekšējo domstarpību dēļ. Kopš pagājušajām vēlēšanām 2019. gadā ir nomainījušies trīs konservatīvo premjerministri, un tas nav nācis par labu partijas popularitātei.

Daudziem, tostarp Konservatīvās partijas iekšienē, Sunaka lēmums izsludināt vēlēšanas vasarā bija negaidīts. Britu ekonomika ir sākusi atkopties, tāpēc atsevišķi konservatīvo politiķi uzskata, ka ar vēlēšanu rīkošanu vajadzēja nogaidīt. Turklāt vēlēšanas ir paredzētas laikā, kad miljoniem britu jau ir paredzēti ārvalstu ceļojumi.

Sunaku ceturtdienas rītā intervēja raidsabiedrības BBC raidījumā "Breakfast". Premjeram jautāja, vai galvenais iemesls, kāpēc viņš nolēma izsludināt vēlēšanas agrāk, nav bažas, ka drīzumā atkal varētu pieaugt inflācija, kas pēdējos mēnešos ir strauji sarukusi. Sunaks atbildēja noliedzoši:

"Ja runājam par ekonomiku, tad, protams, vēl ir daudz darāmā. Es zinu, ka cilvēki tikai tagad sāk izjust labumus, ko ir nesušas mūsu veiktās izmaiņas. Dažiem cilvēkiem, kad viņi mēneša beigās aplūko savu bankas kontu atlikumu, joprojām ir grūti. Taču mēs nenoliedzami esam panākuši progresu, un stabilitāte ir atgriezusies. Inflācija ir atgriezusies normālā līmenī, algas pieaug jau mēnešiem, mēs augam straujāk nekā lielākā daļa mūsu galveno konkurentu, enerģijas rēķini samazinās, un tas patiešām ir progress. Ir stabilitāte, un tāpēc tagad mēs varam domāt par nākotni."

"Uzskatu, ka šajā neskaidrajā pasaulē es esmu tas, kurš ir gatavs rīkoties drosmīgi, ka mums ir skaidrs plāns un tādējādi mēs sekmēsim drošu nākotni katram iedzīvotājam un viņu ģimenēm," uzsvēra Sunaks.

Savukārt Leiboristu partijas priekšvēlēšanu kampaņas koordinators un parlamenta loceklis Pets Makfedens domā, ka Sunaka izvēlētais vēlēšanu laiks parāda premjera vājumu.

"Un tas apliecina premjerministra ticības trūkumu. Viņš apgalvoja, ka viņa ekonomikas plāns darbojas. Ja jau tas darbojas un ja viņš patiešām ticētu, ka tas darbojas, viņš ļautu tam strādāt vēl piecus sešus mēnešus. Tāpēc man ir jautājums – ja viņš netic, ka viņa plāns darbojas, ja viņš netic tam, ko viņš teica pēdējos mēnešos, tad kāpēc britu sabiedrībai vajadzētu ticēt?" sacīja Makfedens.

Kā jau ziņots, Sunaka vadītā Konservatīvā partija jau 14 gadus ir pie varas Lielbritānijā, taču sabiedriskās domas aptaujas rāda, ka pēc vēlēšanām pie varas varētu nākt pašlaik opozīcijā esošā Leiboristu partija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti