Lielbritānijas parlamenta vēlēšanas notiks 4. jūlijā

Lielbritānijas valdības vadītājs Riši Sunaks trešdien paziņoja, ka Lielbritānijas parlamenta vēlēšanas notiks 4. jūlijā. Sunaka vadītā Konservatīvā partija jau 14 gadus ir pie varas Lielbritānijā, taču sabiedriskās domas aptaujas rāda, ka pēc vēlēšanām pie varas varētu nākt pašlaik opozīcijā esošā Leiboristu partija.

Lielbritānijas parlamenta vēlēšanas tiek rīkotas reizi piecos gados, bet premjeram ir tiesības noteikt vēlēšanu datumu. Sunaks trešdien paziņoja, ka vēlēšanas notiks 4. jūlijā.

Iepriekš viņš bija izteicies, ka parlamenta vēlēšanas varētu rīkot gada otrajā pusē. Taču Sunaks pieņēmis lēmumu negaidīt līdz rudenim.

Iepriekšējās parlamenta vēlēšanas Lielbritānijā notika 2019. gadā, kad pārliecinošu uzvaru izcīnīja Borisa Džonsona vadītie konservatīvie. Laika gaitā konservatīvie ir zaudējuši lielu daļu atbalsta.

2022. gadā neilgā laikā nomainījās trīs premjeri: pēc Džonsona atkāpšanās par valdības vadītāju kļuva Liza Trasa, bet viņas valdība noturējās tikai pusotru mēnesi un Trasas vietā par premjeru kļuva Sunaks.

Savā runā Sunaks trešdien norādīja, ka premjera amatā par savu galveno uzdevumu uzskatījis ekonomiskās stabilitātes nodrošināšanu pēc Covid-19 pandēmijas un Krievijas sāktā kara Ukrainā.

"Šīs vēlēšanas notiks laikā, kad pasaule ir bīstamākajā situācijā kopš Aukstā kara beigām. Putina Krievija turpina nežēlīgu karu Ukrainā un negrasās tur apstāties, ja viņam izdosies," teica Sunaks.

Savu runu viņš teica lietainā Londonas pēcpusdienā pie rezidences Dauningstrītā, un tās laikā premjera uzvalku pamazām pārklāja lietus lāses. Laika apstākļi savā veidā simboliski rādīja, ka Sunakam ir maz izredžu palikt premjera amatā pēc parlamenta vēlēšanām jūlijā.

Pašlaik sabiedriskās domas aptaujas rāda, ka leiboristi aptuveni par 20 procentpunktiem apsteidz konservatīvos. Tas nozīmē, ka par nākamo premjeru varētu kļūt leiboristu līderis Kīrs Stārmers.

Sunaks apgalvo, ka leiboristiem neesot skaidra darbības plāna un viņi vienmēr soļo pa vieglāko ceļu, tādēļ leiboristiem nevarot uzticēt valsts vadību.

Leiboristu līderis Stārmers tikmēr pavēstīja, ka ir pienācis laiks pārmaiņām, jo konservatīvo valdība ir izgāzusies.

"Ja torijiem iedos vēl piecus gadus pie varas, viss kļūs tikai sliktāk. Lielbritānija ir pelnījusi ko labāku," apgalvo Stārmers.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti