NBS virsnieks Slaidiņš: Krievijas propaganda netiek līdzi saviem meliem par iznīcināto tehniku Ukrainā

Ukrainas Bruņotie spēki šobrīd meklē vājās vietas Krievijas Bruņoto spēku aizsardzībā, bet pretuzbrukumā vēl nav iesaistījuši galvenās rezerves. Tikmēr Krievijas propaganda netiek līdzi saviem meliem, intervijā Latvijas Radio pauda Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Zemessardzes štāba virsnieks, majors Jānis Slaidiņš.

Šobrīd notiek Ukrainas uzbrukums, bet tie ir taktiskie panākumi, nevis operacionāla līmeņa panākumi, norādīja Slaidiņš. Viņš akcentēja karu informatīvajā telpā, kurā "krievi ir meistari", savukārt Ukrainas puse klusē un sniedz minimālo informāciju. Slaidiņa ieskatā – tas ir pareizi. 

"To izmanto krievu puse, plaši pasniedz šo kauju kā milzīgu Krievijas Bruņoto spēku panākumu. Rietumu plašsaziņas līdzekļi diemžēl uzraujas uz šo krievu propagandu, un ir tā saucamie noderīgie muļķi, kas to virza un pasniedz to. Protams, daudziem Rietumu politiķiem uzreiz rodas jautājums, kā tad ir ar visām Rietumu ieroču piegādēm un kā tas notiek, kāpēc uzbrukums iet tik lēni uz priekšu. Tā diemžēl ir viena no Krievijas spēcīgākajām pusēm – informatīvais karš. Ir pietiekami daudz ietekmes aģentu, kuri propagandē šo.

No otras puses, ir pilnīgi izgāzies Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu, kurš visas pasaules priekšā stāstīja par iznīcinātiem tankiem, bet, kā redzams no video, tie bija "John Deere" kombaini, tam nav nekāda sakara ar krievu iznīcināto tehniku.

Redzam, ka krievu propaganda pat netiek līdzi saviem meliem, bieži vien rāda, pat nepārbaudot nekādus faktus," sacīja Slaidiņš.

Uz to, ka Ukrainas pretuzbrukuma dēļ Krievija mēģina izplatīt informāciju par ukraiņu zaudējumiem, intervijā Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" norādīja arī NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra ("StratCom") direktors Jānis Sārts. Tādējādi Krievija rada šaubas un bezcerības sajūtu ukraiņu uzbrukuma laikā. Bet nevajag krist panikā. Lai gan zaudējumi Ukrainas pusē ir, taču Krievija mēģina likt justies bezcerīgāk, nekā ir reālā situācija, norādīja Sārts.

Nākas pārvarēt mīnu laukus

Šobrīd kaujas laukā Ukrainas spēki taustās, meklējot Krievijas armijas vājo vietu, norādīja Slaidiņš. "Tur varētu tikt izveidots smaguma punkts, kur iesaistīt galvenos spēkus. Izskatās, ka šobrīd ukraiņi vēl nav iesaistījuši savas galvenās rezerves, pašlaik operē ar rotas un bataljonu kaujas grupām, bet šīs jaunizveidotās brigādes vēl nav uzsākušas aktīvu karadarbību.

Situācija ir līdzīga kā Hersonas apgabala atbrīvošanā – lielāko problēmu sagādāja tā saucamie velna dārzi jeb plašie mīnu lauki un to pārvarēšana.

Jācer, ka, tiklīdz ukraiņi pārvarēs šos mīnu laukus, tad uzbrukumam ir jāattīstās. Krievu fronte dziļumā ir vismaz 100 kilometrus, pārraut šādu dziļi ešalonētu aizsardzību nav viegli," norādīja Slaidiņš. 

Ukrainas armija turpina atbrīvot Krievijas okupētās teritorijas

Ukrainas armija 12 . jūnijā pavēstīja, ka vēl 4. jūnijā Zaporižjas apgabalā izdevies atbrīvot Novodarovkas ciemu. Šī apdzīvota vieta bija okupēta kopš pērnā gada marta. Zaporižjas apgabala teritoriālās aizsardzības pārstāvji informēja, ka Krievijas iebrucēji vairākas dienas mēģinājuši atkārtoti ieņemt ciemu, bet viņu uzbrukumi tika sekmīgi atvairīti.

Tuvākajās dienās sagaidāms vērienīgs Ukrainas armijas spēku uzbrukums Krievijas pozīcijām Donbasa reģionā, intervijā telekanālam "Sky News" sacīja Lielbritānijas parlamenta aizsardzības komitejas priekšsēdētājs Tobiass Elvuds.

Ukrainas armija veicot tā dēvētās "zondēšanas un formēšanas operācijas", atzīmēja Elvuds. "Ukrainas galvenie frontes spēki joprojām atrodas rezervē un gatavojas šim vērienīgajam uzbrukumam," pauda Elvuds.

Ukrainas pretuzbrukuma uzsākšanas dēļ Krievijas karaspēks bija spiests pamest īslaicīgi okupēto Doneckas pilsētu un izveidot tās tuvumā aizsardzības perimetru, norādīja Ukrainas militārais eksperts Romāns Svitans.

Viņš atzīmēja, ka iepriekš Krievijas iebrucējiem bija pietiekami daudz cilvēkresursu, lai "veiktu aktīvas" darbības Doneckas apgabalā un tajā pašā laikā dislocēt karaspēku pilsētas iekšienē.

Dānija piešķir jaunu militārās palīdzības paketi Ukrainai

Svitans norādīja, ka šobrīd situācija ir krasi minījusies. Uzsākoties Ukrainas karaspēka pretuzbrukumam, neapstājas arī sabiedroto valstu organizētās militārās palīdzības sniegšana. Dānijas parlaments pirmdien atbalstīja jaunas aptuveni 33 miljonu eiro vērtu militārās palīdzības paketi Ukrainai.

"Aizsardzības ministrs un es šorīt esam saņēmuši parlamenta Ārlietu padomes atbalstu munīcijas nodošanai Ukrainai. Mēs nevaram sīkāk iedziļināties, kāda veida munīcija tiks nodota, bet tas ir balstīts uz konkrētu Ukrainas pieprasījumu. Palīdzības pakete ir aptuveni 250 miljonu dāņu kronu vērta. Tas ir būtisks ieguldījums, kas Ukrainai ir ļoti nepieciešams", sacīja Dānijas ārlietu ministrs Larss Loke Rasmusens. 

Viņš norādīja, ka iepriekš Ukrainai ir izdevies apturēt Krievijas plaša mēroga iebrukumu Ukrainā un tagad tai būs nepieciešamā munīcija, lai atkarotu okupētās teritorijas.

KONTEKSTS:

Krievijas Aizsardzības ministrija naktī uz 5. jūniju paziņoja, ka Ukrainas bruņotie spēki esot uzsākuši plaša mēroga pretuzbrukumu vairākos frontes sektoros Doneckas apgabala dienvidos. Paziņojumā teikts, ka operācijas mērķis bijis izlauzties cauri iebrucēju aizsardzības pozīcijām, kuras ukraiņi uzskatot par visvājākajām frontē, taču krieviem esot izdevies atsist pretuzbrukumu. Ukraina šīs ziņas noliedza.

Par Ukrainas pretuzbrukumu ir runāts jau vairākus mēnešus, taču amatpersonas iepriekš bija piesardzīgas izteikumos par tā izvēršanu. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis uzsvēra, ka viens no pretuzbrukuma uzdevumiem būs atbrīvot Krimu. 

Jau vairāk nekā gadu, kopš 2022. gada 24. februāra, turpinās pēc Vladimira Putina pavēles sāktais Krievijas pilna mēroga karš pret Ukrainu, bet Krievijas spēkiem neizdodas salauzt ukraiņu pretošanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti