Sadaļas Sadaļas

Eiro fokusā

Kredītkaršu kompānijām jādara vairāk, lai sargātu klientus no negodīgas komersantu prakses

Eiro fokusā

Tabakai un alternatīvajiem produktiem uz nākamo gadu strauju nodokļu kāpumu nesola

Mūziķi Latgalē meklē iespējas strādāt vairākos darbos, arī ar kultūru nesaistītās sfērās

Mūziķi Latgalē meklē iespējas strādāt vairākos darbos, arī ar kultūru nesaistītās sfērās

Covid-19 pandēmijas periods ir ietekmējis radošo cilvēku profesionālo darbību, ikdienu, paradumus un ienākumus. Arī Latgalē krīzes laiku radošie cilvēki cenšas pārdzīvot, meklējot iespēju strādāt vairākos darbos, bieži vien ar kultūru nesaistītās sfērās. Radošo profesiju pārstāvji pandēmijas laikā nopietni izjutuši stingro ierobežojumu sekas un tagad, pamazām atgriežoties pie iespējas uzstāties klātienē, tomēr meklē iespējas nešķirot apmeklētājus vakcinētajos un nevakcinētajos. 

 “Es esmu mūziķis. Spēlēju koncertos un korporatīvos pasākumos. Varētu teikt, ka pirms pandēmijas tas bija mans pamatienākumu avots,” stāsta mūziķis Arnis Slabožaņins, kurš Covid-19 pandēmijas laikā ieviesto drošības pasākumu dēļ ir zaudējis pamatienākumu avotu un, gaidot atļauju koncertēt, darbojas un pelna iztikas līdzekļus citās jomās.

“Es nodarbojos ar televīzijas raidījumu veidošanu, producēšanu, vadīšanu un arī radio raidījumu vadīšanu.” Arnis Slobožaņins atklāj, ka ir izmantojis valsts piedāvāto atbalstu radošām personām, kas nonākušas dīkstāvē un saņem arī stipendiju, mācoties Daugavpils Universitātē. Viņš norāda: “Arī šo stipendiju es uzskatu par ienākumu. Tā nav liela, bet tik un tā pandēmijas laikos tas ir labs atbalsts. Neliels, bet tu zini, ka tas būs. Tad ir darbs Ilūkstes Bērnu un jauniešu centrā, kur es vadu bērnu ansambli. Tiesa, tā ansambļa vadīšana pandēmijas apstākļos ir visai nosacīta. Arī tur maza naudiņa, un tādos mēnešos kā februāris, marts, aprīlis, kad vispār nekas nenotika, vismaz zināju, ka būs šī nelielā naudiņa. Pašlaik lielu daļu manu ienākumu veido pasīvie ienākumi, ko es saņemu par autortiesībām.”  

Uzlabojoties epidemioloģiskajai situācijai, tika mazināti līdzšinējie drošības pasākumi, paplašinot pulcēšanās iespējas gan privātos, gan publiskos pasākumos. Tas ļauj mūziķiem, māksliniekiem un arī pasākumu organizētājiem pamazām atsākt savu darbību. Taču, kā teic grupas “Dvinskas muzikanti” un “Patrioti LG” solists Juris Ostrovskis,

vēl 2008. gada krīzes laikā viņš ir sapratis – radošai personībai jābūt vairākiem savā starpā nesaistītiem ienākumu avotiem.

“Es esmu pasākumu organizators, mūziķis, man ir darbs Daugavpils tehnikumā, kur es strādāju par skolotāju un daļēji darbojos zemnieku saimniecībā. Tāpēc šis dīkstāves posms mani īpaši neietekmēja,” stāsta Ostrovskis.

Mūziķis uzsver, ka šogad jūnijā viņam bija paredzēti divi koncerti, ko rīkoja Latgales pašvaldības. Taču tos nācās atcelt, jo neviens īsti nebija gatavs pildīt noteiktās prasības, tostarp arī skatītāju dalīšanu vakcinētajos un nevakcinētajos.“Es atteicos no pasākumu organizēšanas un vēl jo vairāk, ka arī pašvaldības, var teikt, nobijās, ka viņas arī nebūs spējīgas ievērot šos noteikumus un kontrolēt, lai cilvēki tos ievēro,” stāsta Ostrovskis.

Lai nodrošinātu skatītājiem un klausītājiem iespēju apmeklēt koncertus, izstādes, citus radošos pasākumus klātienē, Latgales Laikmetīgās mākslas un kultūras centrā Lūznavas muižā jau tiek rīkoti āra koncerti. Kā atklāj muižas pārvaldniece Iveta Balčūne, pirmais āra koncerts, kurā uzstājās pasaulslavenā ērģelniece Iveta Apkalna, ievērojot jaunos drošības pasākumus, jau aizvadīts.

Viņa skaidro: “Mēs savā pasākumā mēģinājām nodrošināt maksimāli visas iespējas, lai visi interesenti to varētu apmeklēt.

Šī loģistika aizņēma diezgan daudz laika, lai saplānotu, kā organizēt kustību pasākumā, lai varētu nodrošināt  vietas visām trim skatītāju grupām: drošais, vidēji drošais un nedrošais.”

18. jūlijā plānotajā Minimākslas piknikā Lūznavas muižā, cenšoties nodrošināt pasākuma pieejamību visiem apmeklētājiem, pirms pasākuma būs iespēja nodot eksprestestu. Iveta Balčūne uzsver: “Šo iespēju es uzskatu par lielu atspaidu kultūras publiskajiem noteikumiem, jo šādā veidā mēs paredzam iespēju visiem cilvēkiem apmeklēt notikumu. Tie būs bezmaksas testi, bet tā būs līdz 1. augustam. Kā būs tālāk, nevaru pateikt.”

Kultūras ministrija sadarbībā ar Latvijas Pasākumu producentu apvienību, Latvijas Pasākumu norišu vietu asociāciju un Latvijas Producentu savienību izstrādājusi un ar Veselības ministriju saskaņojusi vadlīnijas, kas palīdz publisku un arī slēgtu pasākumu organizatoriem droši, ievērojot ar Covid-19 saistītos ierobežojumus, organizēt kultūras pasākumus. Ievērojot šīs vadlīnijas kultūras dzīve kļūst aktīvāka arī Latgalē.

KONTEKSTS:

Spēkā esošie pulcēšanās ierobežojumi paredz:

  • Organizētos pasākumos jaukta tipa publikai, kuros piedalās gan vakcinēti, gan Covid-19 pārslimojuši, gan pirms pasākuma Covid-19 testu veikuši apmeklētāji, uzrādot atbilstošu digitālo sertifikātu, pieļaujamais apmeklētāju skaits ir 500 personas telpās un 1000 personas ārpus telpām. Šādos pasākumos joprojām jāievēro iepriekš noteiktās drošības prasības. Mainīts nosacījums par mutes un deguna aizsegu lietošanu – apmeklētājiem tas arvien būs jālieto pasākumos, kuri notiek telpās, bet nebūs jālieto pasākumos ārpus telpām, ja apmeklētāji atrodas fiksētās, personalizētās sēdvietās.
  • Savukārt organizēti pasākumi, kurus apmeklē tikai vakcinēti vai Covid-19 pārslimojuši skatītāji un dalībnieki, uzrādot atbilstošu digitālo sertifikātu, var notikt bez norises laika ierobežojumiem, pasākuma apmeklētājiem nav jāievēro 2 metru distance un nav jālieto mutes un deguna aizsegi.
  • Pasākumu apmeklētājus drīkst dalīt atsevišķos sektoros ar atšķirīgiem drošības noteikumiem
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt