Tiešsaistes kamerā sākas lielā dumpja vērošana; ligzdā jau četras olas

No 14.maija dabas draugiem un putnu vērotājiem Latvijas Dabas fonds (LDF) piedāvā jaunu iespēju - vērot lielā dumpja ligzdošanas dzīvi Engures ezera niedrājā. Tiešsaistē lielajam dumpim var sekot līdzi portāla "Dabasdati.lv" piedāvātajā putnu vērošanas kamerā. Tiešraides kameras darbību nodrošina LDF sadarbībā ar Engures ezera dabas parka fondu un tā vadītāju Robertu Šiliņu.

"Dabasdati.lv" kamerā redzamajā ligzdā ir četras olas, taču to skaits dējumā var būt no piecām līdz septiņām olām. Lielā dumpja mātīte 25-26 dienu perēšanu uzsāk līdz ar pirmās olas izdēšanu, vēsta "Dabasdati.lv". Ligzda Engures ezera niedrājā, pie kuras uzstādīta novērošanas sistēma, pirmo reizi atrasta 2015.gada 24.aprīlī, kad tajā jau bija iedētas trīs olas. 

Šajā ligzdā perēšanas laiks jau tuvojas noslēgumam. Pirmā mazuļa šķilšanās ir gaidāma aptuveni vienas nedēļas laikā. 

Lielā dumpja tēviņš perēšanā nepiedalās, jo ir poligāms un sapārojas ar vairākām mātītēm (līdz piecām). Pēc izšķilšanās jaunie putni 30 centimetru lielajā ligzdā paliek divas nedēļas, pēc tam slēpjas niedrēs un lidot sāk pēc 7-8 nedēļām. Tā kā jaunie putni uzturas ārpus ligzdas, tiešraides kameras darbības sezona varētu būt īsāka, nekā pierasts redzēt.

Engures ezers ir viena no labākajām šīs sugas ligzdošanas vietām - līdzīgi kā citas plašas, seklas un ar niedrēm aizaugušas ūdenstilpnes, piemēram, Kaņiera, Papes, Lubāna ezeri, tā ievērojamās niedrāju platības nodrošina piemērotus apstākļus lielākam skaitam dumpju. 2015.gadā pirmais dziedošais lielo dumpju tēviņš Engures ezerā saklausīts jau 2.martā.

Parasti Lielā dumpja ligzda atrodas niedrēm aizaugušu ezeru un dīķu jaunu niedru biezokņos, tā tiek veidota no pērnā gada niedru stublājiem. Putnam piemīt samērā slēpts dzīvesveids, tāpēc tas ir samērā reti konstatējams, kaut arī ligzdojošo pāru skaits sasniedz 300-500 un tikpat daudz putnu caurceļo Latvijas teritoriju. Pēdējo 30 gadu laikā novērota arī lielā dumpja ziemošana Latvijā. Putnu ir grūti pamanīt starp niedrēm, reizēm tas sastindzis vēro ūdeni, kur dzīvo tā medījums - zivis, vardes, moluski un kukaiņi. Visbiežāk barības meklēšana notiek krēslas stundās seklā ūdenī vakaros un rītos.

Iepriekš ziņots, ka LDF pirms četriem gadiem sāka piedāvāt putnu vērošanu, izmantojot interneta tiešsaistes kameras. 2015.gada ligzdošanas periodā ļoti populāra kļuvusi sekošana līdzi notikumiem jūras ērgļu, melno stārķu un zivjērgļa ligzdās. Aizvadītās nedēļas svarīgākie notikumi bija divu stārķēnu piedzimšana un jūras ērglēna Durberta trīs nedēļu vecuma sasniegšana. Zivjērgļa ligzdā jaunie putni varētu izšķilties maija beigās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti