Ķepa uz sirds

Kā kaķis izvēlas cilvēku nevis otrādi

Ķepa uz sirds

S19E03 Ķepa uz sirds

Ko dara kaķis, kad to neredzam?

«Ķepa uz sirds» testē izsekošanas ierīci kaķiem. Ko kaķis dara, kad to neredzam?

Kaķis vienmēr staigās tur, kur pašam patīk, bet ko darīt saimniekam, ja tas minci nevar ne sasaukt, ne sagaidīt mājās? Kā šādos gadījumos var palīdzēt GPS izsekošanas ierīce? Un ko par to teiks pats kaķis?  Septiņus gadus vecais Zumba pirmos dzīves mēnešus pavadīja uz ielas. Tolaik Velga bieži nāca no zumbas nodarbībām un mazais pagalma kaķēns vakaros skrēja viņai pretī – tādēļ Velga runčuku iesauca par Zumbu. Un redzot, ka Zumbam ir problēmas ar actiņu, aizveda uz klīniku. 

"Atbraucu vakarā uz klīniku pakaļ, man daktere saka, jā, Zumba ir vesels, viss kārtībā, bet būs ar vienu aci, bet actiņa ļoti iekaisusi un jums ir trīsreiz dienā pilieni, zālītes jāpilina. Nu, es domāju, man nekad kaķītis nebija bijis, es strādāju tūrismā, daudz ceļoju, neesmu mājās, un es tam dakterim saku, kā tad es kaķīti [ņemšu], kaķītis dzīvo uz ielas, es jau neesmu viņa īpašniece," stāsta Zumbas saimniece Velga Vīksna.

Velga nogādāja Zumbu atpakaļ ielas kaķu mājā, divreiz dienā gāja pilināt ārsta izrakstītos acu pilienus un barot. Tuvojoties ziemai, Zumba jau sāka gaidīt Velgu pie mājas durvīm – viņam gribējās ne tikai pilnu vēderu, bet arī siltumu un mīļumu. 

"Es saku kaķītim, ja mēs sarunāsim, ka tu nāksi augšā un es tev izguldināšu, iedošu paēst vakarā, iepilināšu actiņās, pa dienu tu varēsi iet ar saviem kaķiem spēlēties, tad mēs varētu dzīvot, nu, tā mēs sarunājām un tā mēs dzīvojam," turpina Velga.

Visus šos gadus Zumba katru dienu dodas āra pastaigās, tomēr Velga sākusi uztraukties par kaķa drošību uz ielas – jo ne visi kaimiņi ir dzīvnieku mīļi. 

"Mūsu mājā atšķirībā no citām mājām ir nama pārvaldniece, kurai ļoti nepatīk dzīvnieki, un līdz ar to ir bijuši dažādi incidenti, es teiktu, mums bijušas divas reizes, vienu reizi kaķītis ir sašauts galvā, otrreiz viņam pie kakliņa bija problēmas," atklāj Zumbas saimniece. "Mēs esam ļoti nobijušies par to, kāda var būt attieksme pret dzīvniekiem, kas iet ārā, un man ļoti, ļoti svarīgi ir tiešām iegādāties vai lietot ierīci, kas varētu palīdzēt man atrast, kur mans dzīvnieks ir tad, kad es neesmu mājās."

To, kurš kaķi sašāva, protams, pierādīt nevar – lai gan šaubu nevienam nav. Velgai pat atņemtas pagraba atslēgas, lai viņa nevarētu ziemā tur ielaist ielas kaķus, un reiz sabojāta durvju slēdzene. Tieši tādēļ mīluļa drošība ārā kļuvusi par prioritāti. 

"Kaķis ir kaķis, viņš ir ielas dzīvnieks, viņš grib ārā, un tā ir viņa dzīve. Ja nu man tomēr arī tā kā jānāk viņam pretī, mēs tā uz riska robežas...Bet tā kā tagad ir iespēja izmēģināt jauno ierīci, es domāju, ka tas ir viens liels pluss tam, lai mēs varētu dzīvot pilnvērtīgāk," spriež Velga.

Zumbam nav noteikta pastaigu režīma. Tās var būt vairākas stundas no rīta vai pēcpusdienā, līdz saimniece atgriežas mājās. Ja kaķim apnīk gaidīt pie durvīm, viņš dodas pāri ielai – uz Velgas vecāku māju. 

Šodien kopā ar Velgu testēsim GPS izsekošanas ierīci, ko pirms iešanas ārā pieliek mīluļa kaklasiksniņai. 

"Mēs varam uzlikt dažādus laika limitus ar vēsturi un skatīties, kurā posmā kur viņš ir pārvietojies. Tāpat arī var uzlikt robežas, teiksim, savā rajonā apmēram, kur es izpētu, pa kādām ielām viņš iet, un, ja viņš iziet aiz šīs robežas vai arī kāds viņu varbūt ir paņēmis, noķēris un kaut kur ved, tad arī, un arī ātrumu varam uzlikt," skaidro Zumbas saimniece un rāda vēsturi. "Te ir nedaudz lielāka teritorija paņemta, jo es šo ierīcīti biju ielikusi sev somiņā un aizgāju uz "Rimi", un atnācu atpakaļ, bet tā mēs arī notestējām, ka viņa strādā gan uz dzīvnieciņu, gan uz cilvēku, jo mēs redzam, ka visa šī vēsture ir saglabāta un viss ceļš ir atzīmēts, bet mums jāreaģē diezgan ātri, tas ir 24 stundu laikā, jo vēlāk vēsture nesaglabājas."

Ja Zumba iziet ārpus noteiktās virtuālās robežas vai strauji palielinās pārvietošanās ātrums, saimniece saņem īsziņu telefonā. Dodamies ārā.

Laikam Zumba jaunus maršrutus mums neparādīs – pāris sekundēs jau aizskrējis uz blakus māju. Labi, tad pastaigā iesim paši, attālinoties no kaķa – skatīsimies, ko rāda aplikācija. 

"Viņš it kā atgriežas uz šo brīdi uz Saldus ielas, uz kuras mēs atrodamies. Droši vien, ja mēs pagrieztos atpakaļ, tad mēs arī varbūt varētu viņu satikt, jo izskatās, ka viņš tieši nāk pretī."

Sacīts, darīts! Ejam meklēt Zumbu!

"Mums rāda starp Bauskas ielu un starp Aizputes ielu, iesim, paskatīsimies, varbūt uz Saldus ielas, redzēsim, cik viņš precīzi parāda, jo šī ir Saldus iela un, ja šis te punktiņš tieši pie Saldus ielas, tas nozīmē, ka viņam kaut kur uz šīs ielas būtu jābūt."

"Zumba, Zumba, Zumba! Neredzu… Varbūt viņš sēž zem kādas mašīnas, kas varētu būt visticamākais, un tur viņš sēdēs vēl ilgi, jo līst lietus un viņam tādi laikapstākļi nepatīk."

Tā arī neviens mums pretī neskrien – lai gan Zumbas atrašanās vietu esam noteikuši. Velga pieļauj, ka Zumba netraucēti atpūšas kādā kaimiņu pagalmā – taču tik precīzi parādīt minkas lokāciju nevar. 

"Kaķītis ir aizgājis nedaudz tālāk un pārvietojas no šīs te ielas uz kreiso pusi, droši vien viņš ir iegājis mājas pagalmā vai nu vienā, vai otrā pusē, bet var redzēt, ka viņš nav tieši uz ielas, bjau virzās uz to pusi, uz Bauskas ielas pusi. Nu, gaidīsim, kamēr būs pastaigājies un atnāks mājās."

Kādi ir izsekošanas ierīces plusi? Robežas noteikšana, pārvietošanās ātruma pārbaude un īsziņa uz saimnieka telefonu, ja dzīvnieks iziet ārpus vēlamās teritorijas. Uzlādēta ierīces baterija var strādāt līdz pat trim diennaktīm. 

"Es varu uzlikt tādu funkciju, ka viņš man ziņo un atgādina, tāpat kā mēs mašīnu novietojam kaut kur stāvvietā, nāk atgādinājums, ka mums mašīna ir stāvvietā; tātad atceries - kaķītis ir ārā, atcerieties, ejiet sameklēt savu kaķīti," stāsta kaķa saimniece.

Kā mīnusu Velga min ierīces palielo izmēru.

"Ierīce ir diezgan liela, kas nozīmē, ka diezgan ātri jau iešu viņu tomēr meklēt, jo es domāju, ka viņš var nogurt, viņš var aizķerties ar to ierīci kaut kur un viņš arī nevar ne padzerties, ne paēst. Varbūt varētu būt ierīce nedaudz mazāka izmēra, kas varētu derēt tieši mazāka izmēra kaķīšiem,"spriež Velga. 

Raidījuma "Ķepa uz sirds" veidotāji aicina sūtīt uz e-pastu [email protected] jūsu stāstus un ieteikumus ar izsekošanas ierīcēm jūsu mīluļiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti