Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Kur paliek dzīvnieks, ja saimnieki šķiras?

Kā atvērts logs var būt drošs kaķim? Jālieto logu siets!

Atvērts logs ir bīstams kaķiem. Kā dzīvnieku pasargāt?

Siltā laikā tiek turēti vaļā logi, tādēļ veterinārajās klīnikās ir lielāks darba apjoms – lielo pacientu skaita pieaugumu rada pa logu izkritušie kaķi. Metāla palodzē nevar ieķerties ar nagiem, jo īpaši, ja tie ir apgriezti. Asfalta segums ir daudz cietāks par zāli, bet padsmit metru augstums nav kaķa ierastā dzīves vide. Tā kā kaķis nebaidās no augstuma, sekas bieži ir traģiskas, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "Ķepa uz sirds".

Biežākās traumas – gūžu lūzumi un smagi sasitumi

"Ja dzīvnieks nonāk klīnikā dzīvs un ir iespēja glābt, tad biežākās traumas ir gūžu lūzumi, protams, arī smagi sasitumi, kas var rezultēties ar iekšējo asiņošanu. Diemžēl ārkārtīgi liels skaits šo dzīvnieku mirst pa ceļam uz klīniku, ja viņi nenomirst turpat uz ielas vai arī, nonākot klīnikā, ārstam diemžēl ir jāsaka, ka viņi nav glābjami," sacīja kaķu eksperte Laura Podžuka.

Daži saimnieki domā – ja vienreiz kaķis pa logu ir izkritis, tad viņš kļūs prātīgāks un uzmanīgāks. Patiesībā tā nav.

"Taisnība – ja kaķis ir izkritis un veiksmīgi izkritis, nav traumējis sevi vai ir palicis dzīvs, mēs nekādā gadījumā nevaram pieņemt to kā faktu, ka viņš nekad nekāps uz palodzes vai balkona malas," sacīja eksperte.

Arī vecāki kaķi krīt pa logu

Arī paļauties uz to, ka kaķis ir gudrs, nekad nav lēcis pa logu un nelēks, nevar. Ir gadījumi, kad kaķi pirmo reizi pa logu izkrīt nopietnā, ļoti prātīgā vecumā – 13 līdz 15 gados – un visu iepriekšējo dzīvi neko līdzīgu nebija darījuši.

"Tā ir izplatītākā kļūda, ko mēs dzirdam no tajā brīdī sāpinātiem un bēdīgiem saimniekiem, ka viņu kaķis nekad [nekritīs], bet tas ir viens moments, kad kaķa instinkts liks viņam pastiepties pēc tauriņa, oda vai pēc garām skrejoša putna, vai arī viņš kaut ko ieraudzīs uz ielas, kas liks viņam zaudēt līdzsvaru, un beigsies viss tā, kā beigsies," norādīja Podžuka.

Vēl bieža kļūda ir augstuma nenovērtēšana – uzskatīt, ka otrais stāvs ir zems. Patiesībā otrais stāvs var izrādīties bīstamāks nekā trešais. Eksperte norādīja, ka dzīvnieks var nepaspēt sagrupēties, lai paspētu piezemēties uz ķepām.

Logs vēdināšanas režīmā – īpaši bīstams 

Trešā bieži pieļautā un traģiskā kļūda ir logu atstāšana vēdināšanas režīmā.

"Mēs nereti dzīvojam pārliecībā, ka vēdināšanas režīms – slīpi atvērts logs – kaķim nenodarīs ļaunumu. Ja kaķis lecot iestrēgst vēdrežīmā atstātā logā, tas ir piecu minūšu jautājums, kad dzīvnieku vēl var glābt," brīdināja kaķu eksperte.

Visas četras kaķa ķepas paliek gaisā, dzīvnieks nevar atsperties un izkļūt no negaidītā slazda. Paša svars viņu spiež uz leju, vēders vai kakls tiek saspiests letāli.

"Viņš vairs nevar izkļūt ārā, viņam tiek saspiesti iekšējie orgāni, tiek traucēta apasiņošana – vai tas ir sprandas galā, vai nereti tas ir vēdera apvidū.

Ja nav momentāla rīcība no saimnieka puses, kaķi diemžēl mēs zaudējam," sacīja Podžuka.

Atvērtam logam jāliek siets

Ja ir vēlme turēt logu vaļā un pasargāt dzīvnieku, var uzlikt loga sietu. Sieta rāmi var iegādāties jebkurā būvmateriālu veikalā, meistars to mājās var uzstādīt.

Siets jāliek uz visiem logiem, kurus plānots turēt vaļā. Tas vizuāli neierobežo skatu, taču pilnībā pasargās kaķi no iespējamās nelaimes.

Ķepa uz sirds

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti