#LV99plus: Iekšlietu ministrs uz 10 dienām aptur avīzes «Uz priekšu!» izdošanu

Šī publikācija ir daļa no LSM.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autore ir viena no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāta, bet nekādā gadījumā ne "feika". Šī varone mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Antonija Priede

Autore ir viena no mūsu izdomātajiem, bet noteikti ne "feikajiem" tēliem LSM.lv seriālā #LV99plus, kas rekonstruē notikumus Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem.

Antonija Priede ir dzimusi Rīgā vidusšķiras ģimenē 1890. gadā, absolvējusi Rīgas Lomonosova sieviešu ģimnāziju. Pēc ģimnāzijas beigšanas Antonija sapņoja par mācībām universitātē, tomēr ģimene nevarēja atļauties apmaksāt studijas ārzemēs. Antonija sāk strādāt par sekretāri. Īsi pirms kara sākuma viņa iemīlas krievu ierēdnī un, kad 1915. gadā vasarā sākas Rīgas evakuācija, pretēji vecāku gribai dodas līdzi ierēdnim uz Petrogradu. Attiecības ar ierēdni izjūk, bet Petrogradā Antonija sadraudzējas ar krievu meņševikiem un latviešu maziniekiem un pārņem viņu politiskās idejas. Pēc Oktobra revolūcijas viņa atgriežas Vidzemē un dzīvo Valmierā. Pēc vācu okupācijas Antonija izlemj slepeni atgriezties Rīgā.

Saziņas medijs projektā #LV99pluss - ieraksti dienasgrāmatā.

Antonijai ir arī savs "Facebook" profils un un viņa veic ierakstus lsm.lv vēstures diskusiju grupā "Dzīvā vēsture". 

Pagaidu valdības preses cenzūra ir vērsusies pret kreiso eseru avīzi ‘’Uz priekšu!’’. No šodienas, balstoties uz iekšlietu ministra Miķeļa Valtera rīkojumu, avīzes izdošana ir apturēta uz 10 dienām.

Starp kreisajiem eseriem, kuri pārvalda avīzes redakciju, un pagaidu valdību jau labu laiku ir bijušas saspīlētas attiecības. Kreisie eseri pie katras izdevības asi kritizē pagaidu valdību, mudina strādniekus streikot un izteica skaļus protestus pret lielinieciskā izdevuma ‘’Sarkanais Karogs’’ slēgšanu.

Saņēmuši paziņojumu, kreisie eseri devās pie Valtera, kurš pats vēl pāris gadus atpakaļ bija eseru partijas biedrs. Starp abām pusēm izvērtusies asa konfrontācija, kreisajiem eseriem solot organizēt plašus streikus, bet Valteram atbildot, ka tādā gadījumā viņi tikšot arestēti. Lai nu kā ‘’Uz priekšu!’’ vairs neiznāk. Bet kamēr aizliegums pastāvēšot, eseri izdošot savu pagrīdes izdevumu ‘’Droši uz priekšu!’’.

*1918. gada 23. decembra ieraksts dienasgrāmatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt