Sadaļas Sadaļas

#LV99plus: Cēsu apriņķī bruņoti laupītāji uzbrūk diviem krogiem

Šī publikācija ir daļa no lsm.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autors ir viens no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāts, bet nekādā gadījumā ne "feiks". Šis varonis mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Andrejs Kalniņš

Autors ir viens no mūsu izdomātajiem, bet noteikti ne "feikajiem" tēliem lsm.lv seriālā #LV99plus, kas rekonstruē notikumus Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem.

Andrejs Kalniņš, 17 gadi (dzimis 1900. gada 20. jūnijā) – Cēsu dārzniecības īpašnieka dēls. Idealizē latviešu strēlniekus un sapņo tiem pievienoties. Pret šo vēlmi kategoriski iebilst vecāki, it īpaši māte, kura liek apsolīt, ka Andrejs nepiedalīsies karā. Ziemassvētku kaujās jau ir kritis otrs viņas dēls Mārtiņš, un tāpēc māte īpaši uztraucas par Andreju. Jāņa tēvs ir Latviešu Zemnieku savienības biedrs. Andrejs aplūkoto gadu uzsāk Cēsīs un pamatā darbojas Vidzemē.

Saziņas medijs projektā #LV99pluss - ieraksti dienasgrāmatā.

Andrejam ir arī savs "Facebook" profils un un viņš veic ierakstus lsm.lv vēstures diskusiju grupā "Dzīvā vēsture". 

Cēsu apriņķī uzdarbojas krogu aplaupītāju grupējums. Nedēļas laikā bandīti ir mēģinājuši aplaupīt divus krogus Veismaņu un Dzērbenes pagastos. Par pirmo upuri kļuva Kaķukroga saimnieks. Laupītāji nakts vidū klauvēja pie kroga durvīm un sliktā vācu valoda pieprasīja atvērt tā durvis.

Saimnieks neuzķērās uz viltību un teica, lai neaicinātie visi dodas prom. Uz to bandīti atbildēja ar vairākiem šāvieniem pa durvīm un piedraudēja pielietot arī granātas. Saimnieks nepadevās, un notikumiem uzmanību sāka pievērst tuvējo māju iemītnieki. Sapratuši, ka vairs nav vieni, bandīti bēga prom ar riteņiem, nekā nepanākuši.

Pēc pāris dienām tie paši bandīti uzbruka citam krogam Dzērbenes pagastā. Aplaupīšanas laikā viņi iemeta krogā granātu, smagi ievainojot saimnieku. Tāpat viņiem izdevās iegūt lielu laupījumu – 10 000 rubļus.

Pirms kara šādas ziņas gan stindzinātu asinis, gan izraisītu nesmalkjūtīgu interesi. Bet tagad mēs ar draugiem to vienkārši apspriežam kā nedaudz neierastu ikdienas notikumu. Vecāki, mājās arī pārrunājot notikumus, nopūšas par to, kādi laiki pienākuši. Bet nekādas izbrīnas. Vardarbība vairs nepārsteidz, tā ir kļuvusi tik ikdienišķa kā slikti laika apstākļi, kas padara dienu mazāk baudāmu.

*1918. gada 8. jūlija ieraksts dienasgrāmatā.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt