Rīta Panorāma

Jaunā Latvijas karte gatava

Rīta Panorāma

Ar koncertu «Lielajā Dzintarā» svinēs Imanta Kalniņa dzimšanas dienu

Kādas maskas lieto tautieši Lielbritānijā?

Kādas sejas maskas izvēlas tautieši Liebritānijā

Anglijā jau vairāk nekā nedēļu ir nedaudz atviegloti ārkārtējā stāvokļa nosacījumi, taču iedzīvotājiem ir ieteikts valkāt maskas tur, kur nav iespējams sociāli distancēties, piemēram, sabiedriskajā transportā vai šaurās telpās. Taču ne visur maskas var brīvi nopirkt. Kādas maskas sagādājuši Lielbritānijā dzīvojošie tautieši?

Noteikts, ka maskai ir jāaizsedz mute un deguns, tā var būt pirkta, paštaisīta, var lietot arī šalli vai lakatu. Taču pieteikts neizmantot speciālās maskas, ko lieto mediķi un tie, kuriem darbā jāsaskaras ar cilvēkiem, kuriem varētu būt koronavīruss. Auduma sejas aizsegu efektivitāte nav visai augsta, taču tiek apgalvots, ka tādējādi tiek pasargāti apkārtējie. 

Apvienotājā Karalistē masku valkāšana ieteicama vietās, kur vienkopus atrodas daudz cilvēku un nav iespējams ievērot 2 metru distanci, tādēļ sejas maska, šalle vai lakats nepieciešams katram.

“Izrādās, ka maskas, kas izskatās pēc tādām maskām, kas kaut ko filtrētu, ir ar piegādi ap Jāņiem. Būtu jāgaida vēl mēnesi, pusotru. Skaidrs, ka man tas nederēja, bet kaut kāda maska bija jānopērk,” stāstīja Jānis Ķemers.

Izvēlētā maska neizskatījās īpaši uzticama, tādēļ Jānis pamēģināja caur to pūst dezodorantu. Izrādās, ka neko daudz maska neaiztur. “Es gan neuzskatu, ka ir kāda īpaša jēga, bet, ja likums prasa, tad es viņu varu nēsāt,” noteica Jānis.

Ir maskas, ko tagad iesaka nepirkt, lai to nepietrūktu medicīnas personālam. Dzintra Normena tādas iegādājusies pirms kāda laika, un sanāk, ka mājās ir tikai viena maska, kas atļauta.

“Šīs maskas izgatavošanā esot izmantota inovatīva tehnoloģija, pārklājums, kas sastāv no proteīniem, kuri līdzīgi tiem proteīniem, pie kuriem cilvēka organismā pieķeroties koronavīruss. Bet nu pateikšu godīgi, ka šo masku es izmantoju vismazāk,” atzina Dzintra.

Jana Grieze savukārt masku darināja pati, izvēloties speciālu audumu ar sudrabu. Šādu masku iespējams izgatavot piecās minūtēs.

Gunta Lārmane ir profesionāla šuvēja ar 30 gadu pieredzi, tādēļ piespiedu sēdēšana mājās tiek izmantota lietderīgi, šujot maskas savējiem. Viņas maskas šūtas pēc unikālas, pašas veidotas piegrieztnes.

Maskām nav obligāti jābūt garlaicīgi baltām, tās var būt šūtas no krāsaina auduma un dekorētas ar latviešu rakstiem un lentītēm.

Ja maska nepieciešama ātri un dizains nav svarīgs, tad to dažu minūšu laikā var izgatavot no veca T krekla. Nogriež aptuveni 2 cm no krekla apakšmalas, pārgriež uz pusēm. Nogriež vienu no T krekla piedurknēm, to uzver uz sagatavotajām saitēm un aizmugurē sasien. Ja vēlas, starp auduma kārtām var ielikt arī filtru.

Kā uzšūt drošu sejas masku pēc Rīgas Tehniskās universitātes Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Dizaina tehnoloģiju institūta asociētās profesores un vadošās pētnieces Ingas Dāboliņas ieteikumiem, var lasīt šeit.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti