PRAKTISKI PADOMI: Kā uzšūt drošu sejas masku?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Covid-19 pandēmijai ejot plašumā, sejas maskas ir iemantojušas arī modes aksesuāra statusu. Tās pieejamas visdažādākajās krāsās, dizainos un pat formās, taču kļūst arvien grūtāk saprast, cik daudz konkrētais modelis pilda savu pamatfunkciju – pasargā no iespējamās vīrusa izplatības. Ekonomikas ministrija (EM) pagājušajā nedēļā nāca klajā ar tehnisko specifikāciju drošas sejas maskas šūšanai, kas paredzēta gan ražotājiem, gan izmantošanai mājas apstākļos. LSM. lv ir izpētījis šos ieteikumus un piedāvā vienkārši uztveramu aprakstu drošas maskas šūšanai mājas apstākļos.

EM piedāvāto tehnisko specifikāciju ir veidojusi Rīgas Tehniskās universitātes Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Dizaina tehnoloģiju institūta asociētā profesore un vadošā pētniece Inga Dāboliņa.

Jāatgādina, ka Latvijā prasība sabiedriskajā transportā obligāti lietot deguna un mutes aizsegu spēkā ir teju nedēļu. Redzams, ka daļa pasažieru apzinīgi lieto maskas, citi jauno prasību ignorē, bet daļa izlīdzas ar lakatu vai šalli – šāds risinājums ir labāks nekā nekas, taču jāņem vērā, ka tās efektivitāte nav skaidra. Visdrošākais aizsarglīdzeklis ir maska. Kā to šūt mājas apstākļos?

ĪSUMĀ:

Maskas konstrukcija

Maskas izmēram jābūt tādam, lai tā pilnībā nosegtu sejas daļu no deguna līdz zodam, neatstājot spraugas. Apjoma iegūšanai maskas sānos veido divas līdz trīs ieloces. Lentas, ar kurām masku apsies ap galvu (pakauša daļā un zem tā), var stiprināt vairākos variantos. Vienkāršākais ir tās piešūt masku stūros. Otrs variants ir no elastīgas lentas izveidot cilpas, ko stiprina masku stūros un apliek ap nēsātāja ausīm. Trešais variants ir šāds – maskas augšējo un apakšējo galu noloka un nošuj, tādējādi izveidojot apmali, kur ievērt lentu. Var arī maskas galiem piešūt 3 centimetrus platu slīpvirziena lentu (lenta, kas veidota uz slīpā virzienā likta auduma, labāk locīsies uz pusēm), ko noloka uz pusēm un nošuj, tā veidojot apmali lentas ievēršanai.  

Maskas konstrukcijai jābūt tādai, lai tā labi piegultu sejai, tai skaitā cieši apņemot deguna augšpusi. Maskai jāpieguļ tik ērti, lai tā nebūtu bieži jāpiekārto.

Masku veido vismaz no sešiem slāņiem – divas ārējās virsmas (virsdrāna un odere), kam pa vidu iešūta kokvilnas marles filtrējošā daļa vismaz četrās kārtās. Jo plānāka marle, jo vairāk kārtu vajag – var šūt arī astoņos slāņos. Marle rūpīgi jāpiešuj ārējām virsmām, lai tā nenošļuktu – pretējā gadījumā tā nepildīs filtrējošo funkciju un būs bezjēdzīga. Nav pieļaujama kabatiņa maināmā filtra ievietošanai – tas rada papildu risku saskarei ar vīrusu.

Piemērotākie materiāli

Maskas izgatavošanā izmanto materiālus, kas labi pieguļ sejai, vienlaicīgi nodrošina labu elpošanu un gaisa pilienu aizturi. Materiālam jābūt mazgājamam.

Maskas virsdrānai un oderei piemēroti šādi materiāli: kokvilna (bjazs, mitkals vai perkals), liocels, viskoze (vai citi koksnes šķiedras materiāli). No šādiem audumiem šūta virsma labi uzsūc mitrumu, kas var būt vīrusa pārnēsātājs, un tādējādi pasargā no tā iekļūšanas maskā. Savukārt oderējums, kam labi piemērota marle, ļauj saglabāt komfortu maskas iekšpusē un neveicina vīrusa transportēšanu.  

Rīgas Tehniskās universitātes Dizaina tehnoloģiju institūta asociētā profesore Inga Dāboliņa izpētījusi literatūrā pieejamās atziņas par tekstilmateriālu pielietojamību Covid-19 izplatības ierobežošanai un stāsta, ka vislabāk sejas masku pagatavošanas  kalpo kokvilnas šķiedru audumi. 

Ieteicamie izmēri

Maskas ieteicamais izmērs nesašūtā veidā ir ap 21 reiz 20 cm – augstums reiz platums, taču tas var atšķirties atkarībā no sejas izmēra. Sašūtas maskas izmērs ir ap 10 reiz 18 cm. Maskas apdare nedrīkst traucēt ieloču virzīšanu pāri degunam un zodam, tai jānosedz deguns līdz virsdegunei un zods līdz pazodei.

No rotājumiem labāk izvairīties

Attēlā paštaisīta maska no finiera
Attēlā paštaisīta maska no finiera

Maskas centrālajā daļā (tieši pāri elpošanas orgāniem) nav pieļaujamas vīles, iegriezumi un uzšuves. Izņēmums rūpnieciski ražotām maskām ir metinātās vīles, kas ar specializētu iekārtu hermētiski noslēdz šuvuma vietu.

Masku nav pieļaujams izrotāt ar krokojumiem, uzšuvumiem, podziņām un citiem reljefiem rotājumiem. Rotājumi rada papildu virsmu, kur uzkrāties nevēlamajām sīkbūtnēm. Izņēmums – izšuvums maskas virsaudumā, kas necaurdur maskas pārējos slāņus.

Kā pareizi noņemt un mazgāt

Izlietotā maska jānoņem, nepieskaroties tās ārējai virsmai, un pēc tam jāievieto maisiņā. Maska jāmazgā 60 grādu temperatūrā, pēc tam tā jāgludina. Jau valkātas un nedezinficētas maskas atkārtota uzlikšana būs bezjēdzīga.

Attēls ilustratīvs
Attēls ilustratīvs

Vai šalle un lakats pasargās?

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) gadījumā, ja maska nav pieejama, deguna un mutes aizklāšanai pieļauj izmantot lakatu vai šalli. Taču, cik drošu aizsardzību tas sniedz, nav skaidrs.

SPKC pārstāve Ilze Arāja uzsvēra, ka šis ieteikums ir ieviests kā alternatīva situācijām, kad maska nav pieejama, jo lietot lakatu vai šalli ir labāk, nekā neizmantot nekādu aizsarglīdzekli. Viennozīmīgi pateikt, cik lielu aizsardzību tas varētu sniegt, nav iespējams, jo viss atkarīgs no konkrētās šalles vai lakata auduma, tā, cik rūpīgi tas uzsiets, un citiem aspektiem, pauda Arāja.

Ar jautājumu par to, cik drošs aizsarglīdzeklis Covid-19 pandēmijas laikā ir šalle vai lakats, LSM.lv vērsās arī Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā (PSKUS). Slimnīcas pārstāve Evija Mileiko norādīja, ka PKUS speciālisti šo jautājumu komentēt nevar, jo nav veikti pētījumi, kas apliecinātu šīs metodes efektivitāti.

KONTEKSTS: 

Ārkārtējo situāciju Covid-19 dēļ Latvijā izsludināja 12. martā. Tās laikā noteikta virkne ierobežojumu un aizliegumu, tai skaitā aizliegti visi publiskie pasākumi un ierobežota pulcēšanās.

Vēlāk ārkārtējā situācija pagarināta līdz 9. jūnijam, bet ir mīkstināti iepriekš noteiktie striktie ierobežojumi  – atļauta pulcēšanās līdz 25 cilvēku lielām grupām, ievērojot divu metru distanci. No 12. maija drīkst notikt nelieli kultūras pasākumi, pakāpeniski atsāks darboties muzeji un bibliotēkas.

Tāpat valdība lēma, ka sabiedriskajā transportā no 12. maija obligāta prasība ir deguna un mutes aizsega lietošana. Republikas pilsētu pašvaldības var noteikt papildu nosacījumus pilsētu sabiedriskā transporta izmantošanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti