Rīta Panorāma

Intervija ar Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētāju Egilu Baldzēnu

Rīta Panorāma

Intervija ar Saeimas deputātu Kasparu Briškenu

Intervija ar Latvijas Diabēta federācijas prezidenti, endokrinoloģi Indru Štelmani

Diabēta dienā Āgenskalna tirgū mācīs atpazīt slimības riska faktorus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijas Diabēta federācijas rīkotajā Diabēta dienā 2022, kas šodien notiks Āgenskalna tirgū, iedzīvotāji varēs noteikt glikozes līmeni asinīs, aizpildīt testu par diabēta riskiem, uzzināt, kā iespējams mazināt risku saslimt ar diabētu. Ar veselīgu uzturu un aktīvu dzīvesveidu ir iespējams mazināt diabēta saslimšanas risku, Latvijas Televīzijā pastāstīja Latvijas Diabēta federācijas prezidente, medicīnas doktore Indra Štelmane.

Speciāliste uzsver, ka kopš insulīna atklāšanas ir pagājuši vairāk kā 100 gadi, taču problēmas ar diabēta ārstēšanu nav mazinājušās ne Latvijā, ne pasaulē. Insulīns glābj daudzu cilvēku dzīvības, taču katram diabēta pacientam sadzīvošana ar šo slimību joprojām ir liels izaicinājums. Šī iemesla dēļ katru gadu visā pasaulē pievērš uzmanību un ceļ trauksmi straujai diabēta izplatībai, īpaši 2. tipa cukura diabētam.

Pēc viņas paustā, Latvijā reģistrēto pacientu skaits ir tuvu 100 tūkstošiem cilvēku, kas slimo ar 2. tipa cukura diabētu, taču iespējams, šis skaitlis ir 30–40% lielāks, jo pacienti ar 2. tipa diabētu var ilgstoši dzīvot ar šo slimību, par to pat nenojaušot.

"Cukura diabēts ir tāda klusa slimība, kas piezogas nemanot. Ilgu laiku jau var cilvēks būt slims, par to nemaz nezinot, tā kā reālais skaits var būt daudzreiz lielāks," norādīja Štelmane.

"Nereti ir situācijas, kad cukura diabētu konstatē nevis ģimenes ārsts vai endokrinologs, bet to atrod acu ārsts vai kardiologs, kad, nezinot par cukura slimību, jau radušās diabēta komplikācijas."

Latvijā ir pieejami dažādi efektīvi medikamenti, kas pielāgojami pacientu vajadzībām un veselības stāvoklim. Medikamenti ļauj ārstēt diabētu droši, efektīvi un palīdz sasniegt nepieciešamo glikozes līmeni asinīs. Diabēta ārstēšana nav tikai tablešu un glikozes mērierīces – glikometra – lietošana, ļoti daudz ir atkarīgs no katra pacienta iesaistes.

Pasākuma laikā ikviens varēs uzzināt vairāk par diabētu un glikozes līmeņa kontroli, jo, lai izvairītos no diabēta komplikāciju attīstības, ir jāuzrauga un regulāri jāmēra glikozes līmenis asinīs, jālieto nepieciešamie medikamenti, jāievēro diēta un jābūt kustīgam. Tāpat būs iespējams uzzināt, kā ikviens cilvēks pats var ietekmēt dažus no apstākļiem, lai mazinātu iespējamību saslimt ar diabētu, piemēram, tādus riska faktorus kā liekais svars, mazkustība, neveselīgs uzturs un tamlīdzīgi.

"Aicinām katru paskatīties uz sevi – vai no malas, vai spogulī," ierosināja Štelmane. "Vai man nav liekais svars, mazkustīgs dzīvesveids, vai sievietei grūtniecības laikā nav bijis "grūtnieču diabēts?"

Tāpat arī jāpievērš uzmanība, vai tuvinieku vidū nav saslimšanas gadījumu, norādīja speciāliste. Riska faktori cukura diabētam ir arī augsts asinsspiediens un paaugstināts tauku līmenis. "Riska faktori, izņemot iedzimtību, ir maināmi un mazināmi, un atkarīgi no katra paša aktivitātēm, maltīšu veselīguma un ieradumiem."

Pasākumā iedzīvotāji arī varēs nobaudīt veselīgo smiltsērkšķu karsto dzērienu, iepazīties ar uztura speciālistes Lienes Sondores mājās skābētiem dārzeņiem un iegūt skābēšanas recepti, uzzināt par dažādiem glikometriem un nepārtrauktas glikozes līmeņa uzraudzības sistēmu, kā arī noskatīties izglītojošus video.

Pasākums notiks no 16 līdz 19, un to varēs apmeklēt ikviens interesents bez maksas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti