Saeimā vērtēs pilsoņu iniciatīvu par atbalstu 1. tipa diabēta pacientiem

Saeima sēdē ceturtdien, 15. februārī, nolēma nodot 12 030 Latvijas pilsoņu kolektīvo iesniegumu "Par 1. tipa diabēta pacientu veselības saglabāšanu" turpmākai vērtēšanai Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai un Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai.

Parakstu vākšana par minēto iniciatīvu platformā "Manabalss.lv" uzsākta pagājušā gada decembra sākumā, lai nodrošinātu valsts atbalstu insulīna sūkņiem un nepārtrauktas glikozes monitorēšanas sistēmām 1. tipa diabēta pacientiem, kam tas ir akūti nepieciešams. Iniciatīvas virzību Latvijas Diabēta asociācijas vārdā pārņēmusi Gunta Freimane.

Viņa prasa iekļaut nepārtrauktās glikozes līmeņa noteikšanai asinīs nepieciešamās medicīnas ierīces un sūkņa terapijai nepieciešamās medicīnas ierīces kompensējamo zāļu sarakstā

(vai arī nodrošināt citu izmaksu kompensēšanas/ierīču saņemšanas mehānismu) pieaugušajiem 1. tipa diabēta slimniekiem.

1. tipa cukura diabēts ir autoimūna slimība, kas visbiežāk attīstās bērnībā un jaunībā, bet ar to var saslimt jebkurā vecumā, un tā nav saistīta ar lieko ķermeņa svaru vai neveselīgu dzīvesveidu. 1. tipa cukura diabēts nav izārstējams, skaidroja iniciatīvas autore.

Atbilstoši Diabēta pacientu reģistra 2022. gada datiem Latvijā ir 5162 cilvēki ar 1. tipa cukura diabētu, kas veido apmēram 5% no visiem diabēta pacientiem.

Saņemot mūsdienīgu ārstēšanu, 1. tipa diabēta pacienti var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi, strādāt, dot pienesumu sabiedrībai. Savukārt nepietiekamas diabēta kontroles rezultātā pacients zaudē darba spējas, progresē diabēta komplikācijas, iestājas smaga invaliditāte, pacients kļūst atkarīgs no apkārtējo palīdzības un mirst priekšlaicīgi, norādīja Freimane.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti