Pole skaidroja: "Asinis drīkst ziedot pieaudzis cilvēks vecumā no 18 līdz 65 gadiem, kura svars ir ne mazāks kā 50 kilogrami. Galvenais nosacījums, lai cilvēks būtu asins donors – viņam ir jājūtas veselam, viņam jājūtas atpūtušamies, jābūt labā garastāvoklī, jo asins ziedošanas process pats par sevi ir emocionāli ļoti ietilpīgs un nozīmīgs, un, ja cilvēks atnāk labā garastāvoklī, tas viņa garastāvokli tikai vēl uzlabo." Pole minēja, ka atšķirība pastāv arī starp dzimumiem, proti, kalendārā gada laikā sievietes drīkst nodot asinis ne vairāk kā četras reizes, savukārt vīrieši – piecas reizes.
Speciāliste atgādināja, – pirms asins ziedošanas svarīgi atcerēties, ka iepriekšējā vakarā nevajadzētu ēst treknus, asus ēdienus, jālieto daudz šķidruma. Alkoholu neiesaka lietot 24 stundas pirms procedūras, savukārt smēķētājiem jāatceras, ka trīs līdz četras stundas pirms asins ziedošanas vajadzētu no smēķēšanas atturēties.
Tāpat ārste aicināja arī pārskatīt saslimšanas – divas nedēļas pēc vīrusu saslimšanām vai sezonālām saslimšanām ir noteikts atveseļošanās periods, kurā asinis nodot nedrīkst. Tas attiecas arī uz ķirurģiskām manipulācijām, tostarp tetovēšanu, sarežģītākām zobu raušanas procedūrām. Pole to skaidroja ar vajadzību pēc piesardzības, lai novērstu risku saistībā ar kādu no hepatīta veidiem. Lai arī donoriem veic analīzes un pārbauda, tomēr ir tā dēvētais "loga periods", kad infekciju var vēl nenoķert.
"Galvenais, ir jārunā ar ārstu, kas jūs iztaujās pirms asins ziedošanas, un godīgi un precīzi jāatbild uz visiem viņa uzdotajiem jautājumiem,"
aicināja Valsts asinsdonoru centra vadītāja.
Pirms asins ziedošanas nepieciešams aizpildīt anketu par donora veselības stāvokli. Balstoties uz norādīto informāciju, ārsts nolems, vai ir droši ziedot asinis. Asinsdonora centra vadītāja skaidroja, ka būtiski ir ne tikai palīdzēt pacientam, pie kura nonāk ziedotās asinis, bet arī nekaitēt donora veselībai.
"Rītā pirms asins ziedošanas noteikti ir kārtīgi jāpadzeras, nebūtu vēlams nākt tukšā dūšā. Ja ziedošana ir paredzēta no rīta, ir jānāk paēdušam brokastis," ieteica Pole.
"Ja donors ir piekritis mums atļaut izmantot savus datus, tad parasti mēs arī sūtam īsziņas, tad, kad ir pienākusi konkrētam donoram asins ziedošanas reize vai arī ir konkrēta nepieciešamība pēc kādas konkrētās asins grupas, kas bieži tā arī notiek," atgādināja Valsts asinsdonoru centra vadītāja. Ja donors nezina savu asins grupu, tad tā tiek noteikta pirmajā asins ziedošanas reizē.
Bonusi ziedotājiem
Būtisks asins ziedošanas aspekts ir labdarība un palīdzēšana citiem, jo par asins ziedošanu nav iespējams runāt kā par kādu apmaksātu procesu.
"Es domāju, ka pamatideja visiem donoriem ir nākt un palīdzēt, nedomājot, cik par to es varu saņemt. Šis process nav samaksājams, tā ir tikai sirds palīdzība citam cilvēkam," viņa sacīja.
Vienlaikus Latvijā donoriem paredzēti dažādi bonusi, piemēram, papildu brīvdiena pēc asins nodošanas, ko var izmantot kalendārā gada laikā, kā arī attaisnots darba kavējums asins nodošanas brīdī un transporta kompensācija.
Valsts asinsdonoru centrs arī darbojas ar atbalstītāju piesaistīšanu nelielām dāvaniņām donoriem, piemēram, bezmaksas kafijai kādā degvielas uzpildes stacijā, atlaižu kartēm vai kādam citam bonusam, kas palīdz vairot patīkamo sajūtu, atnākot ziedot asinis.