Panorāma

Cīņas par Ukrainas graudu importu Eiropā

Panorāma

Aptur starptautiska telefonkrāpnieku grupējuma darbību

PSKUS no viena donora veic piecas transplantācijas

Stradiņa slimnīcā no viena donora veiksmīgi veic piecas transplantācijas operācijas

Pateicoties kāda donora tuvinieku piekrišanai orgānu ziedošanai, Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā (PSKUS) veiktas piecas transplantācijas operācijas, informēja PSKUS. Vairāku orgānu izņemšanas operācija notika šī gada 15. martā Ventspils slimnīcā. Pārstādīta donora sirds, veikta aknu transplantācija, jaunu orgānu saņēma divi nieru pacienti, bet vienam pacientam pārstādīta radzene.

Lai transplantācija noritētu iespējami ātrāk, tika piesaistīts Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD), kas palīdzēja nodrošināt orgānu, medicīniskā aprīkojuma un personāla transportēšanu.

Pateicoties tam, ka piederīgie piekrita orgānu ziedošanai, tika dota iespēja veikt dzīvību glābjošas operācijas četriem pacientiem un sniegta iespēja uzlabot redzi vienam pacientam.

Stradiņa slimnīca un donora orgānu saņēmēji ir dziļi pateicīgi šī donora piederīgajiem, kuri tik grūtā brīdī, zaudējot tuvinieku, ir piekrituši veikt šo ziedojumu.  

Lielākā daļa no iesaistītajiem Stradiņa slimnīcas kolēģiem, kuri piedalījās aknu transplantācijas pr...
Lielākā daļa no iesaistītajiem Stradiņa slimnīcas kolēģiem, kuri piedalījās aknu transplantācijas procesa nodrošināšanā, kā arī pacients, kuram veikta aknu transplantācijas operācija.

Orgānu transplantācijas veiktas, sadarbojoties vairākām slimnīcas struktūrvienībām: Nacionālajam transplantācijas koordinācijas dienestam, Latvijas Transplantācijas centram, Sirds ķirurģijas centram, Ķirurģijas klīnikai, Apvienotajai laboratorijai, Anestezioloģijas un reanimatoloģijas klīnikai, Diagnostiskās radioloģijas institūtam, Oftalmoloģijas klīnikai, Nefroloģijas centram, Gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un uztura terapijas centram, Latvijas Kardioloģijas centram, kā arī vairāku operāciju bloku profesionāļiem.

Aknu transplantācijā piesaistīti speciālisti no Karolinskas Universitātes slimnīcas Zviedrijā. Savukārt orgānu ziedošana varēja notikt, pateicoties Reģionālās slimnīcas intensīvās terapijas un reanimācijas nodaļas personāla profesionālai darbībai. Sirds un ķirurgu transportēšanu nodrošināja Valsts robežsardze ar helikopteru.

Dod iespēju turpināt dzīvot

Andrejs saņēma donora aknas. Šajā sarežģītajā operācijā piedalījās 20 speciālistu, arī divi ārsti no Zviedrijas, Karolinskas universitātes slimnīcas. Andrejs atzina, ka šobrīd jūtas labi, ar katru dienu – arvien labāk.

Andrejs ir celtnieks un skarbi pajoko: "Pašam remontu uztaisīja! Kapitālo!"

Šī operācija noritēja bez aizķeršanās, bija veiksmīga.

Donors bija vīrietis. Viņa sirds pārstādīta citam vīrietim pusmūžā, kurš šobrīd atrodas intensīvās terapijas nodaļā. Jaunā sirds strādājot labi. Tāpat veiktas divas nieres transplantācijas un pārstādīta radzene. 

Orgānus ziedot var gan dzīves laikā, gan pēc nāves

Donoru orgānu pieejamība Latvijā ir kritiski zema, tāpēc PSKUS atgādināja, ka orgānu ziedošana ir iespējama gan dzīves laikā, gan pēc nāves.

Dzīves laikā ir iespējams ziedot vienu nieri, aknas daivu (bērniem) un plaušas daivu (bērniem). Savukārt pēc nāves cilvēks var izglābt vismaz astoņu citu cilvēku dzīvības vai atgriezt cilvēkiem dzīves kvalitāti, ziedojot divas nieres, aknas, sirdi, plaušas, zarnas, aizkuņģa dziedzeri, tievās zarnas, radzenes, kaulus un cīpslas.

Latvijā pašreiz tiek veikta sirds, aknu, nieru un radzenes transplantācija.

Saskaņā ar Latvijas normatīvajiem aktiem ikvienam valsts iedzīvotājam ir iespēja izteikt savu gribu par orgānu ziedošanu pēc savas nāves, veicot atbilstošu atzīmi valsts e-veselības sistēmas tīmekļvietnē www.eveseliba.gov.lv vai mutiski informējot savus tuvākos cilvēkus, lai šo atbildību neatstātu uz savu radinieku pleciem. Sīkāka informācija par šo iespēju pieejama šeit.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti