Dienas ziņas

Vecumniekos iedzīvotāji iztaujā par vēja parku ieceri

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Liepājnieki pilsētas dzimšanas dienā ziedo asinis

Liepājnieki pilsētas dzimšanas dienā ziedo asinis

Iedvesmojoties no donoriem, kuri ziedo asinis savā dzimšanas dienā, arī Liepājas pilsēta savus svētkus šonedēļ atzīmē ar divām Donoru dienām. To laikā asinis ziedoja 122 cilvēki, no kuriem 24 – pirmoreiz. Valsts asins donoru centrā (VADC) norādīja, ka speciāli rīkotās akcijās un izbraukumos novērojams lielāks donoru pieplūdums nekā ikdienā. Tiesa, salīdzinoši liela daļa potenciālo donoru tiek atzīti par nederīgiem.

Liepājniece Daina Ikauniece asinis pirmoreiz ziedoja pirms gada – pilsētas dzimšanas dienā, un tagad jau kļuvusi par regulāru donori.

"Gada laikā es esmu tikusi līdz ceturtajai reizei. Vispār tāda patriotiska noskaņa tā bija. Vienkārši cilvēkiem vajadzīgas asinis, notiek dažādas nelaimes, tas arī bija tas [kas motivē]," sacīja Ikauniece.

"Šī man ir pirmā reize. Izdomāju ar draudzeni atnākt un nodot asinis. Bija plāns jau gadu iepriekš būt donorei, bet nevarēju saņemties viena pati atnākt. Šī bija tā reize, kad atradu vēl kādu, kurš varētu nākt ar mani," teica Džeina, atzīstot, ka ir mazliet bail no asins ziedošanas procesa.

VADC katru dienu veic izbraukumus gan uz cilvēku bieži apmeklētām vietām, piemēram, sporta centriem, gan uz darba vietām, kur asinis nodod kolektīvi. Pērn, palielinot darbinieku skaitu,  Latvijā veikti 785 izbraukumi, un ar iegūto asins daudzumu mediķi ir apmierināti.

"Pagājušajā gadā bija gandrīz 60 tūkstoši donāciju jeb labākais donoru atsaucības rādītājs pēdējo 12 gadu laikā, bet īpaši pēckovida periodā redzam, ka ne tikai vairāk donoru pie mums nāk, bet arī pieaug pieprasījums no slimnīcām pēc asins komponentēm, un asins pārliešana palielinās," stāstīja VADC vadītāja Egita Pole.

Asins ziedošanas punkts Liepājā.
Asins ziedošanas punkts Liepājā.

Donoru skaits pērn būtu bijis vēl lielāks, taču aptuveni 12% no atnākušajiem mediķi atraidījuši nesen pārciestas infekcijas, zema hemoglobīna vai citu iemeslu dēļ. Vēl pamanīts, ka palielinājies donoru vidējais vecums – vēl nesen tas bijis 35 gadi, bet tagad jau 38. 

"Mums ir ļoti laba situācija Liepājā, jo mums nāk ļoti daudz jaunu cilvēku, tiešām daudz. Ja Latgale sūdzas, ka viņiem ir donoru novecošana, tad mēs tiešām priecājamies, ka mums ir daudz jaunu donoru. Ir arī vecāka gadagājuma, bet mums notiek tā paaudžu maiņa. Nāk ar ģimenēm, viss notiek," teica VADC Kurzemes filiāles vadītāja Guna Zeme.

Izbraukumos VADC aktīvi dosies arī šogad, un precīza informācija par tiem atrodama centra mājaslapā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti