Kāpēc pieaugušie bučojas citādi? Bērnu intīmie jautājumi

Mazi bērni zina, kas ir buča, tā viņam ir mīļuma un siltu emociju izrādīšana tuviem cilvēkiem, bet mazs bērns var nesaprast, kāpēc pieaugušie bučojas citādi, tāpēc pieaugušajiem tas cieņpilni jāizskaidro.

Psiholoģe Inese Putniece skaidro, ka bērni intuitīvā veidā apjauš dažādus procesus, saprotot, ja kas nav viņa vecumam atbilstoši, bet bērns vēlas konkrētāku skaidrojumu.

Kā ar bērnu runāt par intīmiem jautājumiem

Portāla “Lsm.lv” sadaļā vecākiem un bērniem publicējām padomrakstu sēriju - vecākiem ar bērniem runāt par ķermeni, intīmiem jautājumiem, seksualitāti.

 

Fizisks kontakts ar bērnu ir daļa no audzināšanas – bērna samīļošana, turēšana rokās palīdz bērnam nomierināties, ja ir satraukts; ļauj justies drošībā, saprast, ka viņu mīl, par viņu rūpējas.

Bērns uz šādām emocijām atbild līdzīgi – apskauj, samīļo, nobučo, ja viņam tas ir pieņemami, ja nav pieņemami, tad bērnam ir jāmāca cieņpilni par to runāt.

Bet bērni, kuri ģimenē dod buču mammai un tētim, vecvecākiem un dažreiz arī mazāk zināmiem cilvēkiem, var būt pārsteigti, ieraugot, ka pieaugušie bučojas citādi.

Bērni to var redzēt sabiedriskās vietās, filmās, attēlos un citur. Un ir loģiski, ka bērniem radīsies jautājums – kāpēc pieaugušie bučojas citādi?

Dažas speciālistu dotās atziņas, kuras vecākiem der atkārtot pirms sarunas ar bērnu par intīmiem jautājumiem:

  • Jāatceras, ka šī nav anatomijas stunda, tikai atbilde uz bērna uzdoto jautājumu.
  • Neapgrūtiniet bērnu ar to, ko viņš nav jautājis.
  • Jo dabiskāka un brīvāka būs saruna ar bērnu, jo labāk, lai mazajam nerodas vainas apziņa, ka viņš ir pajautājis ko nepiedienīgu.
  • Ja vecāki nav gatavi atbildēt bērnam, tad tā arī pasaka:  “Man vēl jāpagatavojas, lai varētu atbildēt uz tavu jautājumu. Runāsim rīt, kad būsi mājās no dārziņa.”
  • Bērnam nav problēmas uzdot jautājumus, pieaugušajam jābūt godīgam un atklātam atbildot.

Jautājums: Kāpēc pieaugušie bučojas citāti?

Atbilde: Tā pieauguši cilvēki izrāda, ka mīl viens otru. Tā var bučoties tikai pieaugušie, starp kuriem ir tāda mīlestība, kā mammai pret tēti (vai vīram pret sievu, vai kāda pazīstama pāra vārdi, ja vecāki šķīrušies). Bērni tā nebučojas.

 

Izprintējams krāsojamais zīmējums sarunai ar bērnu:

Dokumenti

Bučošanās

Lejuplādēt

2.33 MB

 

 

 

 

 

Šī raksta sagatavošanā konsultāciju sniedza psiholoģes Inese Putniece un Bērnu klīniskās universitātes ginekoloģe-dzemdību speciāliste Lāsma Līdaka.

Ja jums ir jautājumi, rakstiet uz [email protected], palīdzēsim rast atbildes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti