Kāpēc dažiem bērniem ģimenē ir divas mammas vai divi tēti? Bērnu intīmie jautājumi

Bērns, augot ģimenē, pieņem savu ģimenes modeli – dzīvot kopā ar mammu un tēti, ar šķirtu vecāku jaunajām ģimenēm, ar vienu no vecākiem, ar vecmāmiņu, diviem tētiem vai mammām vienā ģimenē. Situācija mainās, kad bērns sāk iepazīties ar sabiedrības paradumiem un salīdzina savu situāciju ar citiem. Vecākiem jebkuras pārmaiņas ģimenes dzīvē cieņpilni bērnam jāskaidro – gan par situāciju paša ģimenē, gan to, kādi attiecību modeļi ir citās ģimenēs.

Kā ar bērnu runāt par intīmiem jautājumiem

Portāla “Lsm.lv” sadaļā vecākiem un bērniem publicējam padomrakstu sēriju - vecākiem ar bērniem runāt par ķermeni, intīmiem jautājumiem, seksualitāti.

 

Ja bērns aug homoseksuāla pāra ģimenē no mazotnes, tad viņš citu modeli nezina un viņam ir viegli pieņemt šādu ģimenes modeli.

Jāņem vērā, ka tad, kad bērns kļūs lielāks, var saskarties ar sabiedrības, klasesbiedru neizpratni un pat nosodījumu. Vecākiem būtu bērns tam jāsagatavo, citādi tā var būt liela trauma. Sabiedrība bērnam var uzlikt bailes stigmas. 

Grūtāk ir tiem bērniem, kuru vecāki izšķiras un pēc tam veido homoseksuāla pāra attiecības ar citu partneri.

Bērnu pārdzīvojumi, spēja saprast sabiedrības nostāju ir atkarīga arī no vecāku vēlmes un prasmes runāt par saviem lēmumiem ar bērnu.

Jāatceras, ka bērna spēja izturēt sabiedrības spiedienu ir maza, viņam nepieciešams atbalsts.

Vecākiem sarunā ar bērnu par  viendzimuma ģimenes modeli ir jāskaidro, ka tā notiek, ir dažādas attiecības, bet tas nenozīmē, ka tas ir vienīgais un pārmantojams modelis.

Bērniem ir daudz pārdomu (īpaši lielākiem bērniem, kuri salīdzina savu ģimeni ar citām), viņi, īpaši saskaroties ar sabiedrības nosodījumu, var sajust bailes, ka arī viņi, izaugot, mantos tādas pašas izvēles, līdz ar to sabiedrības attieksmi.

Vecākiem jāskaidro, ka dabā notiek dažādi, kad bērns izaugs, tad sapratīs, kāda būs viņa izvēle.

Speciālisti uzsver, ka parasti lielākiem bērniem jautājumi par viendzimuma ģimenēm rodas tad, ja šī situācija "nokrīt kā sniegs uz galvas", kad bērns ir bijis pilnīgi nesagatavots šādai situācijai. Pirms šāda pavērsiena dzīvē būtu nepieciešama nopietna saruna ar bērnu un ieteicama speciālista piesaistīšana.

Jautājums: Kāpēc ir bērni ar divām mammām, diviem tētiem?

Atbilde: Visbiežāk ģimenē ir tētis un mamma, bet reizēm notiek tā, ka kāds bērns dzīvo ģimenē ar divām mammām vai diviem tētiem.

Lielākam bērnam būs nepieciešama detalizētāka atbilde, ņemot vērā situāciju konkrētajā ģimenē. Vecāki vislabāk spēs novērtēt bērna sagatavotību šādai situācijai. Iespējams, vislabāk būtu doties kopā uz sarunu pie speciālista.

Izprintējams krāsojamais zīmējums sarunai ar bērnu:

Dokumenti

Divas mammas un tēti

Lejuplādēt

1022.89 KB

 

 

 

 

Šī raksta sagatavošanā konsultāciju sniedza psiholoģe Inese Putniece.

 

 

Raksta pirmpublikācija LSM.lv 2019. gada 19. martā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti